Více energie, lepší spánek. Co vám přinese život bez alkoholu?

 

Pokud jste minulý měsíc zkoušeli držet „suchej únor“, tedy čtyři týdny bez alkoholu, mohli jste zjistit dvě věci: Že je vážně těžké představit si svůj život bez skleničky prosecca, nebo že vám alkoholické drinky vlastně vůbec nechyběly. V obou případech jste možná uvítali, že dnů, kdy vás kocovina vyřadí ze hry, přibylo a vy jste měli na své povinnosti i radosti víc času a energie.

Už jen to je dobrý důvod, proč alkohol omezit celoročně. Nejde totiž jen o druhý den po večírku. Je-li takových dnů v měsíci víc, dlouhodobě se tak stáváte o něco méně schopnějšími a kompetentnějšími. Možná i nespolehlivějšími – schválně, kolikrát jste už kvůli kocovině rušili schůzku nebo třeba lekci jógy?

Z dlouhodobého hlediska se pak vlivem častého popíjení stáváte unavenější, špatně spíte, zhorší se vám pleť (vydařený večírek = obrovský zdroj dehydratace), přiberete na váze. Když už máte s alkoholem problém, ničíte si játra, ledviny, mozkové buňky. Alkohol navíc přispívá ke vzniku rakoviny.

Mohlo by se vám líbit

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

Poslední den zimy máme konečně za sebou. Jaro přichází pochopitelně ve vší kráse, a to společně se sezonními chřipkami. Pro ty, kteří po dvou pandemických letech již nemohou vystát zázvor ani citróny, však máme dobrou zprávu – superpotraviny to jistí! Posílit imunitu vám pomohou polární korýši, microgreens nebo také „správné” bakterie.
elle.cz

 

Kolik alkoholu je příliš

Udává se, že závislost začíná, pokud denně vypijete tři velká piva, tři panáky nebo tři skleničky vína. Dlouho se tvrdilo a potvrzovalo to dokonce i doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, že jedna sklenička denně je naprosto v pořádku.

Jenže studie, která vznikla na Washington University School of Medicine, říká, že jedna sklenička třikrát týdně už může poškodit vaše zdraví. Autoři také dodávají, že jediné opravdu bezpečné množství alkoholu je nula, protože každá kapka na tělo působí. Jenže co s tím, když večírky a oslavy doteď byly běžnou součástí vašeho života?

1) Představte si, že nepijete

Začněte o sobě přemýšlet jako o abstinentovi. Nemusíte to nikomu oznamovat, ani dělat radikální rozhodnutí. Ale vědomí toho, že už přece nepijete, vás přiměje k tomu, abyste nad každou skleničkou, kterou vám hned při vstupu na večírek někdo dá do ruky, přemýšleli, zda ji zrovna teď opravdu chcete vypít. Možná si ji raději dáte, až když budete s přáteli oslavovat kulaté narozeniny.

2) Vnímejte alkohol jako drogu

Což není žádné přehánění. Alkohol je skutečně droga, na které celkem snadno vzniká závislost. Jeho sílu možná uvidíte po pár měsících, kdy si nedáte ani kapku, a pak vás možná jeden drink položí.

 

Mohlo by se vám líbit

Vzývaný i proklínaný: Fakta o alkoholu, která vás možná překvapí

Byť platí pravidlo všeho s mírou, nemusí to být v případě alkoholu tak úplně pravda. Dražší alkohol není lepší a bourbon v čaji vám spokojenější spánek nezajistí. Jakým alkoholovým mýtům věříme zbytečně? A která tvrzení jsou naopak pravdivá?
elle.cz

 

3) Naučte se vzdorovat

Potvrzení účasti na večírku ještě automaticky neznamená, že se musíte opít. Nebo že musíte pít. Prostě jen přátelům řekněte: „Dnes nepiju.“ A bavte se s citronádou v ruce (když si dá barman záležet, bude vypadat jako koktejl a nikdo se vás nebude na nic ptát).

4) Najděte nový způsob zábavy

Možná i střízlivá v baru zjistíte, že to vlastně může být zábava. Pokud ne, zkuste občas přátelům navrhnout jinou formu aktivity, při které není nutné pít – vyrazte na výlet, zajděte si na brunch, jděte společně venčit psy do parku, vezměte je na výstavu umění.

5) Pijte pomalu

Když už se rozhodnete, že zrovna dnes je ten den, kdy se vyplatí se trochu napít, mějte na paměti, že po dvou drincích ztrácíte schopnost se správně rozhodovat, a tak hodnoťte své pocity po každém malém loku. Jedině tak dokážete reálně odhadnout, co s vaším tělem alkohol skutečně dělá, a jestli opravdu potřebujete další rundu.

Výsledek?

Po prvním měsíci takového přístupu zjistíte, že lépe spíte, únava zmizela, máte lepší náladu. Možná jste shodili pár kilo, nebo se už necítíte oteklí – alkohol totiž v těle zadržuje vodu. Možná máte větší chuť na sladké, protože najednou nedostáváte tolik cukru v alkoholu – na to si dejte pozor, je to jen zvyk vašeho těla, který lze odbourat, nebo alespoň čokoládu pro začátek nahraďte ovocem. Z dlouhodobého hlediska pak budete žít zdravější a delší život.

 

Zdroj: thehealthy.com, Washington University School of Medicine

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24