Přiznejme si, kdo občas v létě nezapomene na péči o pleť. Naštěstí existuje čím dál více způsobů, jak si rituály krásy usnadnit. Patří mezi ně i tolik oblíbené plátýnkové masky, které jsou praktické na cestách i doma. Univerzální maska, která by vyhovovala všem, nejspíš neexistuje. Stačí se ale řídit pár pravidly, díky kterým si masku vyberete během pár minut.
Proč sáhnout po plátýnkové masce
Jestli se těmto maskám něco nedá upřít, je to jejich jednoduché použití. Vybalíte předem vystřiženou látku napuštěnou sérem bohatým na živiny, rozložíte a jednoduše přiložíte na vyčištěnou pleť. A jak dlouho nechat působit plátýnkovou masku? To je samozřejmě individuální a konkrétní čas vždy najdete v návodu. Obvykle to je něco okolo 15-20 minut, během kterých by se do pleti měly vstřebat všechny prospěšné látky.
Stejně jako u jiných beauty produktů, konzistence je zásadní. I když jsou plátýnkové masky známé pro své rychlé účinky, pro dlouhodobý efekt je vhodné je začlenit do vaší beauty rutiny.
V čem je to kouzlo?
Podle dermatologů je používání pleťových masek vhodné především tehdy, když chceme pleti dodat velkou dávku výživy v koncentrované formě.
Plátno napomáhá tomu, aby pleť vstřebala veškerou hydrataci a aktivní látky. Pro instantní glow-up efekt po tomto druhu masek často sahají profesionální vizážisté. Ti je rádi využívají jako jakousi přípravu pleti před tím, než začnou aplikovat další make-up produkty.
Plátýnkové masky jsou skvělé jak pro dlouhodobé používání, tak i jako jednorázová záchrana. Mnohé z nich jsou extra hydratační a v jednom kroku dokážou pleť vyhladit, a zmírnit její zarudnutí i opuchnutí.
Plátýnkové masky pro každý typ pleti
Při výběru se řiďte hlavně typem vaší pleti, potažmo problémem, který chcete s pomocí masky řešit. Pro hydrataci suché pleti odborníci doporučují sérum s kyselinou hyaluronovou nebo glycerinem.
Pokud vás trápí akné, nebo k němu máte sklony, sáhněte raději po maskách bez olejů a dejte si pozor na obsah hydroxykyselin, které mohou způsobovat podráždění pleti. Pomoci mohou také čistící masky zmenšující póry.
Potřebujete zklidnit podrážděnou pokožku obličeje, třeba po některých kosmetických procedurách? Dopřejte jí zvlhčující ingredience jako je zelený čaj nebo cica. Mezi uklidňující složky patří také heřmánek nebo alantoin.
Pro rozzáření unavené pleti zase skvěle poslouží vitamín C nebo niacinamid. S vyhlazením vrásek a zpevněním by měl pomoci kolagen a peptidy.
Vitamin E je zase účinnou volbou proti stárnutí, stejně tak i kyselina ferulová. Ty působí jako antioxidanty a chrání pleť před znečištění a slunečním zářením, které může napomáhat vzniku jemných vrásek.
Nepodceňujte výběr materiálu
Samotné plátýnko je také důležité. Jeho materiál může ovlivnit efektivitu vstřebávání séra do pleti. Jedny z nejoblíbenějších masek jsou ty z bio celulózy. Ta napomáhá k tomu, aby se do pleti dostalo co nejvíce aktivních látek. U bavlněných látek si dejte pozor na rychlé vysychání masky, ty hydrogelové často příjemně chladí a napomáhají tak zmírnit otoky, masky z mikrovlákna jsou zase velmi jemné na dotek.
Pozor si dejte na příliš silně parfémované pleťová masky. Obecně je lepší spolehnout se na ty neparfémované s hypoalergenními složkami. Nezapomínejte, že vaše pleť vyžaduje extra péči a umělé parfemace mohou způsobovat její podráždění.
Závěrem friendly reminder – na zdravý vzhled vaší pleti má vliv mnoho faktorů, vhodné je zdravě jíst a vyvarovat se kouření. Vaše beauty rutina by měla ve svém základě být o třech krocích; odlíčit se, vyčistit pleť podruhé, nanést krém s SPF faktorem.