Černé tečky na nose, tvářích, bradě, ale i na čele a pažích dokážou pěkně znepříjemnit život. Často na ně veškerá péče nestačí. Máte pocit, že byste mohli póry vymačkávat od rána do večera a stejně by to nepomohlo? Nejste v tom sami.
Není divu, že je internet plný zaručených rad, jak vyzrát na ucpané póry. Velkým hitem jsou momentálně černé masky, ale určitě jste už na Facebooku a YouTube narazili na video, které si z černých masek dělá srandu. V touze po dokonale čistých pórech si někteří lidé nakoupili černé masky podezřelého původu, nanesli na pleť a ejhle, ta lepkavá hmota po zaschnutí nešla z obličeje dolů. Takže touto cestou raději ne. Určitě si nekupujte nic, u čeho si nejste na 100% jisti původem a složením.
Abyste se černých teček dokázali opravdu zbavit, je dobré nejdřív pochopit, jak vznikají a co jsou vůbec zač. Kosmetická redaktorka ELLE vyzpovídala dermatoložku.
Vše, co jste kdy chtěli vědět o černých tečkách, se dozvíte v následujících 11 otázkách a odpovědích.
Co jsou černé tečky?
"Černé tečky, komedony, jsou zjednodušeně řečeno zanesené póry, které se ucpávají nečistotami, mazem ze žláz a odumřelými kožními buňkami. Zpravidla se tvoří na nose, ale najdete je v celé T-zóně. Vyskytují se u každé pleti, ale převažují u smíšené a mastné," vysvětluje MUDr. Věra Terzijská.
Jak vznikají?
"Existuje celá řada faktorů, které můžou černé tečky způsobovat. Patří mezi ně především genetika, ale také kouření, stres, únava, hormonální nerovnováha, sluneční záření, nedostatečná péče nebo používání nevhodné kosmetiky. Základem je kvalitní péče a pravidelné ranní a večerní odličování a očista pleti. Jen tak lze odstranit nahromaděné nečistoty, vyčistit póry a omezit jejich ucpávání. Čistíme samozřejmě pokožku i v případě, že nejsme nalíčené."
Pomáhá intenzivnější čištění?
"Pravidelná péče ráno a večer je opravdu velmi důležitá, ale samozřejmě nic se nesmí přehánět, aby se tvorba mazu ještě více nezvýraznila. Nadměrné drhnutí" nebo používání agresivních přípravků může pleť spíše poškodit."
Je vhodné používat mechanický peeling nebo raději enzymatický?
"Aby byla pleť čistší a zdravější, je nutné ji zbavit odumřelých buněk, přebytečného mazu a nečistot. Peeling pomůže odstranit odumřelé buňky, vyčistit póry a vyhladit povrch pokožky. Abrazivní složky ale mohou citlivé pleti uškodit, protože pleť se „agresi" brání větší produkcí mazu. Výhodou enzymatického peelingu je maximální šetrnost k pleti. Pokožku nedráždí a na rozdíl od mechanického peelingu neobsahuje žádné abrazivní složky. O intenzivní, a přitom šetrné a hluboké čištění pleti se postarají proteolytické (bílkoviny štěpící) enzymy. Díky tomu je pleť čištěna šetrně, ale zároveň účinně."
Co peel-off masky?
"Podle mých zkušeností nejsou slupovací masky příliš účinné."
Pomáhá používat přípravky s kyselinou salicylovou?
"Kyselina salicylová je v celé řadě profesionálních výrobků určených k péči o pleť. Patří sem speciálně upravené exfoliační krémy a profesionální chemické peelingy. Kyselina salicylová je výtažkem z kůry vrby bílé (latinsky salix) a patří mezi přírodní přípravky používané na léčbu akné nejen pro hojivé účinky, ale také proto, že čistí póry a tlumí zánětlivé projevy. Proto lze takové přípravky používat."
Jakou roli hraje výběr denního a nočního krému při tvorbě černých teček?
"Špatně vybraný přípravek může přispívat k většímu ucpávání pórů. Doporučuji používání kvalitní nealergizující kosmetiky, nejlépe testované a certifikované dermatology. Nevhodné jsou produkty s olejovou strukturou a příliš „těžké" přípravky. Vyhněte se i masážím prováděným olejíčky. Zapomeňte také na make-upy s olejovými přísadami. Pokud si nevíte s výběrem vhodné kosmetiky rady, poraďte se s dermatologem. Velmi důležitá je dostatečná hydratace. Dehydratovaná pleť je náchylnější k tvorbě šupinek, které pak také vytvářejí zátky v ústí kanálků mazových žláz, a způsobují infekce. Doporučuji také ráno omývat obličej vychlazenou termální vodou, která pokožku nejen probouzí a prokrví, ale také trochu stahuje póry."
Je retinol dobrý při zbavování se a při prevenci černých teček?
"Retinol, aktivní forma vitamínu A, je silný antioxidant, který hraje důležitou roli při ochraně pokožky před nepříznivými vnějšími vlivy a v boji proti stárnutí. Přispívá k udržování vlhkosti pleti, podporuje regeneraci buněk a produkci kolagenu. Problémem ovšem je, že se jedná o substanci, která může vyvolat silné podráždění a olupování. Někdy nebývá dobře snášen citlivou nebo zralou pletí. Většinou se přípravky s obsahem retinolu nedoporučují citlivé pleti a pokožce se sklonem k akné. Proto je nezbytné nejprve přípravek s retinolem vyzkoušet."
Existují profesionální ošetření, která na černé tečky zaručeně fungují?
"Záleží na kvalitě pleti a rozsahu rozšířených pórů a černých teček. Doporučuji proto konzultaci s dermatologem, který nejlépe poradí, jakou metodu zvolit. Dobré výsledky má microneedling, frakční laser a klasika v podobě chemického peelingu prováděného odborníky."
Je dobré ucpané póry mechanicky odstraňovat vymačkáváním?
"Doporučuji spíše svěřit se rukám profesionálních kosmetiček. Nešetrné a časté vymačkávání může pleť poškodit."
Dát se černých teček zbavit úplně?
"Kvalita pokožky se výrazně zlepšuje po pubertě. Ovšem pokud máte pleť se sklonem k rozšířeným pórům, zcela se občasným černým tečkám nevyhnete. Pórovitá pokožka je daná genetickou dispozicí, takže se jí nelze naprosto zbavit, ale vhodnou péčí je možné její kvalitu zlepšit. Pomůže prevence, dobře zvolená domácí i odborná péče i životospráva."