Domácí peeling: Proč být při jeho používání obezřetní

Na internetu v poslední dobou kolují videa o tom, jak používat namletou kávu jako peeling pod oči a tváře. Schovává se to pod názvem DIY kávový peeling (neboli „do it yourself“ – udělej si sám). Spočívá ve smíchání mleté kávy, cukru a kokosového oleje. Ale už jen to, co si člověk sám uvaří v kuchyni, by si rozhodně neměl dávat na obličej a používat jako kosmetický produkt. Tento „hack“ je poté dále prezentován jako skvělý peeling nejen na celé tělo a obličej. Můžete narazit na obrovské množství videí, kde si lidé tento peeling aplikují na obličej jako součást tohoto trendu. O čem už ale tyto virální videa neinformují, jsou následky, které na vás tento malý pokus může zanechat.

Mohlo by se vám líbit

Chemický, enzymatický, biologický. Jaký je nejlepší peeling?

Snad každá máme v koupelně lahvičku první pomoci se zrníčky, které nás zbaví odumřelých buněk. Sofistikovanější peelingy pak pracují na hlubší bázi kyselin. Jistě znáte chemický peeling. Tušila jste ovšem, že si jej v podstatě můžete dopřát i doma? A znáte zázrak jménem biologický peeling? Seznamte se s exfoliačními metodami, které vyloupnou vaše tělo do krásy.
elle.cz

Domácí peelingy pleť ničí

S následky můžeme začít už od kokosového oleje. Obecně se nedoporučuje aplikovat kokosový olej na pokožku. Jedná se o komedogenní složku, která má tendenci ucpávat póry a může způsobovat či zhoršovat akné. Další nežádoucí následky má také mletá káva, která je hlavní složkou těchto peelingů. Jednotlivé částečky namleté kávy jsou při pozorování pod mikroskopem velmi nerovnoměrné a mají velmi ostré hrany. Zároveň se kávová zrna nerozpouští během aplikace peelingu, takže tyto ostré hrany v něm stále přetrvávají. Celkově to poté vede k podráždění pokožky, mikrotrhlinám na kůži, do kterých se jednoduše dostane infekce a způsobí akné. Mikrotrhliny mimo jiné postupně oslabují přirozenou kožní bariéru a způsobují zarudnutí kůže, náchylnost k suchým až šupinatým plochám a celkově je pak pleť velmi citlivá vůči vnějším vlivům. Dále také tyto peelingy nemají žádné další účinné složky, které by mohly pokožce poskytnout ochranu, hydrataci či výživu. Občas místo mleté kávy můžou peelingy obsahovat například rozemleté oříšky, bohužel i v tomto případě peeling spíše nedoporučujeme.

Mohlo by se vám líbit

Proč se místo přílišné exfoliace soustředit na posílení kožní bariéry?

Dalo by se o ní říct, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Exfoliace je pro naši pleť nezbytná, ale její přemíra pokožce škodí. Proč se tedy navzdory oblíbenosti exfoliace zaměřit spíš na posílení kožní bariéry?
elle.cz

Peeling je ale důležitý krok v péči o pleť

Peeling celkově je skvělá součást každé skin care rutiny. Je tedy důležité, jaké peelingy se používají a také, jak často jsou aplikovány. Existuje několik typů peelingů, chemické, mechanické nebo enzymatické. Takový kávový peeling patří mezi ty mechanické, hlavně tedy ty, kterým se vyhnout. Vhodné mechanické peelingy na pokožku obsahují malé, jemné, kulaté částečky, které jemně odstraňují odumřelé kožní buňky bez poškození pokožky. Nejvíce doporučujeme peelingy, které obsahují exfoliační složky, jako je například hydrated silica (neboli hydratovaný oxid křemičitý), mikrokrystalická celulóza či rýžový škrob.

Mohlo by se vám líbit

5 rutinních zvyků v péči o pleť, které je dobré si osvojit

Nebudeme lhát, péče o pleť je tak trochu věda. Jakmile si však proces osvojíte a najdete navíc i produkty, které vám vyhovují, stane se z něj místo povinnosti radost. A vaše pleť doslova ožije. Dopřejte si proto každý den očistnou kúru v pěti krocích.
elle.cz

Zdroj: Byrdie, ELLE.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24