O co že jde? Dermaplaning je přesně holení obličeje speciální žiletkou nebo-li seřezávačem. Nezískáte pouze oholenou tvář, což je určitě velký benefit, je toho mnohem více. Oholením chloupků odstraníte také zbytky kožního mazu, kosmetických produktů nebo odumřelé šupinky kůže, takže je to také určitá forma peelingu. Textura pleti je díky mechanickému peelingu hladší a jemnější. Pečující produkty se poté mohou lépe vstřebávat do kůže a také se zlepšuje proces nanášení make-upu. Pleť se více rozzáří, vyhladí a působí více sjednoceným dojmem.
Jak na to?
Pro dokonalé výsledky je potřeba dodržovat několik pravidel, abyste si více neuškodili, než pomohli. Pokud ještě nemáte s dermaplaningem zkušenosti, nebo si myslíte, že nejste zrovna zruční, doporučujeme si nechat poprvé provést tuto proceduru odborníkem. Přeci jen se na obličeji nechcete poranit nebo mít vyrážku po nesprávném použití. Ovšem pokud budete opatrní a budete dodržovat následující pravidla, tak jen směle do toho.
Zaprvé si pořiďte speciální žiletku na obličej, určitě nepoužívejte tu, co máte v koupelně na zbytek těla. Skalpel před použitím vydezinfikujte a řádně očistěte, abyste si na pleť nic nezanesli. Předejdete tak podráždění pleti. Obličej se důkladně umyjte, jak jste zvyklí. Buď čistícím gelem, odličovacím mlékem nebo čímkoliv, co je pro vás příjemné. Po umytí pleť osušte. K ochraně pokožky při holení naneste buď klasickou pěnu nebo dětský neparfémovaný olej. Nyní je pleť připravena a můžete jít na to. Zatímco je pokožka vlhká, vezměte skalpel do ruky a se sklonem přibližně 45 stupňů směrem dolů drobnými tahy odstraňujte chmýří. Na určitých místech pomůže, když si pleť natáhnete. Holení provádějte jemnými tahy. Po holení se na pleti vytvoří mikrotrhlinky. Proto následujících pár dní vyřaďte ze své péče produkty, které obsahují alkohol, kyseliny nebo retinol. Nezapomeňte také používat každý den přípravky s UV filtry.
Dermaplaning není pro každého
Metoda holení obličeje speciální žiletkou určitě není pro každého. Dermatologové ji nedoporučují lidem s akné, velmi citlivou pletí, kožním onemocněním i spálením od sluníčka. Před prvním použitím prokonzultujte stav vaší pleti se specialistou, ať víte, že je pro vás tento zákrok vhodný. Pro ženy s tmavším tónem pleti, které mají přirozeně tmavší chloupky, se tato metoda nedoporučuje. Metoda dermaplaningu se má provádět přibližně jednou za měsíc a u tmavších chloupků by tento interval nestačil. V takovém případě se doporučuje zůstat u klasických metod jako je vosk, cukrová pasta nebo laser.
Mám se holení obličeje bát?
Určitě jste si položili otázku, zda nezačnou po oholení chloupky růst více a nebudou tmavší. Pak tuto obavu můžete hodit na hlavu. Chloupky rostou pořád stejně bez ohledu na to, jestli je holíte nebo ne. Mohou ovšem působit opticky silnějším dojmem, jelikož se seříznou a nejsou na konci ztenčené. Toho si všimněte i u svých vlasů, že po zastřižení působí vlasy bohatší. To, jakou máte tloušťku a barvu chloupku závisí i na hormonálních funkcích v našem těle.
Zdroj: Healthline, Byrdie, Allure