Dermabraze patří mezi chirurgické ošetření a patří mezi více invazivní kosmetickou úpravu. Toto ošetření je prováděno v lékařském prostředí vyškolenými lidmi, jako jsou dermatologové či plastičtí chirurgové. Dermabraze je exfoliační technika využívající rotující nástroj, který odstraňuje vnější vrstvy pokožky. Mikrodermabraze je lehčí kosmetická úprava, která může být provedena i v prostředí kosmetických klinik a salonů. U mikrodermabraze se taktéž jedná o mechanické odstranění buněk kůže z epidermis, ale mnohem šetrnějším způsobem.
Jak vám dermabraze může pomoct?
Dermabraze je populární procedura hlavně díky svým výsledkům. Dokáže zredukovat jizvy po akné, strie, hyperpigmentaci, vrásky, nerovnoměrnou texturu obličeje ale také ji lze použít k odstranění nechtěného tetování. Při tomto zákroku je kůže znecitlivěna pomocí lokální anestezie a poté pomocí různých mechanických nástrojů, jako jsou diamantové brusky či drátěné kartáčky, obroušena. Pro podstoupení tohoto zákroku musíte projít lékařskou prohlídkou, zda jste pro něj způsobilí. Pokud trpíte zánětlivým akné, herpes virovými infekcemi či například máte jizvy po popáleninách, tak vás doktor nemusí k tomuto zákroku pustit. Zároveň, pokud se pro tuto proceduru rozhodnete, tak vám může být doporučeno braní antivirových léků, antibiotik či používání retinoidového krému, aby se předešlo různým virovým a bakteriálním infekcím. Po zákroku nastává dlouhá fáze hojení, která může dosáhnout až doby tří měsíců a při nesprávném starání se o pokožku v této fázi se můžou objevit pigmentové skvrny či jizvičky. I přesto, že je dermabraze oproti ostatním procedurám o něco radikálnější, tak neztrácí na své popularitě a dokazuje impresivní až neuvěřitelné výsledky vzhledu pokožky. Další výhodou je to, že oproti jiným podobným procedurám, jako je laserová terapie, je dermabraze výrazně levnější.
A pak je tu ještě mikrodermabraze...
Pokud se necítíte na tak velký zásah pokožky, ale zaujala vás myšlenka odstranění vnější staré kůže a efektivního omlazení, tak se můžete obrátit na mikrodermabrazi. Oproti dermabrazi se nejedná o bolestivý zákrok a není potřeba anestezie. Používá se k ní speciální aplikátor, který má abrazivní povrch, pomocí kterého je pokožka lehce opískována a odstraní se z ní mrtvé kožní buňky epidermis. Jinou metodou mikrodermabraze je i přístroj, který využívá techniku sprejování jemných částic oxidu hlinitého nebo bikarbonátu sodného na pokožku a následného vysátí jak částic, tak i buněk kůže. Jak již bylo řečeno, nejedná se o invazivní proceduru. To má svá pozitiva, ale také negativa.
Jak často mikrodermabrazi podstupovat?
Mikrodermabrazi je totiž nutné poměrně často opakovat, jelikož vylepšení pleti pomocí této techniky je pouze dočasné kvůli obnovujícím se kožním buňkám. Pro nastolení trvalých výsledků je nutné proces pravidelně opakovat po dobu několika týdnů. Zároveň velkým pozitivem je doba rekonvalescence. Na rozdíl od několika měsíčního dávání se dohromady po dermabrazi, tak po mikrodermabrazi vám stačí jeden či dva dny pro zahojení pokožky a zmizení otoku. Mikrodermabraze pomáhá s redukcí hyperpigmentace, jemných linek a vrásek, akné, jizev po akné a také při odstranění odumřelých kožních buněk se vám budou různé kosmetické produkty lépe vsakovat do pokožky. Na trhu se v poslední době objevily i produkty pomocí kterých si můžete dermabrazi vyzkoušet z pohodlí domova. Samozřejmě je za nás nejlepší si zajít do estetické kliniky či salonu, ať máte jistotu správného provedení zákroku a dodržení hygienických podmínek. A také se k tomu rovnou můžete nechat hýčkat příjemnými „facials“.
Zdroj: Byrdie, Allure, Healthline