Známý americký lékař Dr. Quinley tvrdí, že výroba a dovoz bílého cukru by se měly zakázat stejně jako omamný jed heroin. Potvrzuje to i Dr. Walker ve své knize Jak zůstaneme mladí. Stálý konzum bílého cukru má podle něj prý podobné důsledky jako omamné jedy a člověk si na cukru může celkem snadno vypěstovat závislost. V organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem, vlastně jen s jediným rozdílem: po cukru nejsme opilí. Ale to je hodně slabá útěcha. U dospělého lehce pracujícího člověka je doporučená denní dávka 60 g, což odpovídá 15 kostkám cukru (ale je v tom cukr obsažený i ve všech potravinách, které za den zkonzumujeme). Za rok by spotřeba cukru neměla přesáhnout 20 kg. Ale průměrný Čech spotřebuje za rok 38 kg cukru, to je téměř dvojnásobek doporučené dávky… Co pak konkrétně způsobuje přemíra cukru, když nepočítáme obezitu? Mj. bolesti hlavy, únavu, přecitlivělost, sklony k depresi, zapomnětlivost, impotenci, nemoci ohýbačů a páteře a také neurózy, duševní choroby a z nich vyplývající sebevraždy.
Zdravé sladkosti
Nicméně chuť na sladké je přirozená. Naši předkové dle sladké chuti rozpoznali potraviny, které jim rychle dodaly energii k lovu, práci, pohybu a překonání zimy. Pokud tělo všechen přijatý cukr nespotřebovalo, okamžitě si začalo vytvářet zásoby energie na horší časy - v podobě tuku. Zajímali jsme se tedy o to, jak a čím nahradit bílý cukr a našli jsme zdravé sladké alternativy, která vaši chuť na sladké rozhodně uspokojí. Výhodou je, že mají méně kalorií než cukr. A pozitivní je rovněž to, že sacharidy obsažené v různých přírodních sirupech se uvolňují pomaleji, díky čemuž hladina krevního cukru nekolísá a nehrozí tedy ataky “vlčího” hladu. Přírodní alternativy cukru navíc také obsahují (na rozdíl od bílého, rafinovaného cukru) různé minerály a vitamíny. Mívají výraznější chuť a vůni. Představujeme vám 7 zdrojů sladkých chutí, kterých se rozhodně nemusíte bát.
1. Agávový sirup
Tento sladký sirup se získává z listů kaktusovité rostliny agave, jež roste v Jižní Americe. Je mnohem méně kalorický než bílý cukr a přitom má nízký glykemický index. To znamená, že se tak rychle nedostává do krve a uchrání vás před pocity nezvladatelného hladu. Je důležité vědět, že agávový sirup obsahuje přes 75 procent fruktózy, tj. více než (roky kritizovaný) vysoce-fruktózový kukuřičný sirup (HFCS), takže bychom ho měli konzumovat úsporně. Vzhledem k tomu, že je ale extrémně sladký, nebude problém s ním šetřit.
2. Rýžový sirup
Předností rýžového sirupu je nulový obsah fruktózy. Obsahuje vysoký obsah oligosacharidů (komplex cukrů). Mají tu výhodu, že cukr se do krve uvolňuje pomalu, čímž ve vás bude brzdit chutě na další sladkosti. Rýžový sirup se využívá při pečení koláčů i sušenek. Hodí se i na doslazení ovesných vloček, tvarohu, jogurtů, palačinek a dalších sladkých pochoutek. Příliš vhodný není na slazení kávy a čaje.
3. Kokosový cukr
Kokosový cukr se získává z květů kokosové palmy a je podobný hnědému cukru. A to především jeho lehce karamelovou chutí. Má nejen nízký glykemický index, ale je také velmi bohatý na živiny. Obsahuje draslík, hořčík, železo, zinek, měď či síru. Mezi sladidly je kokosový cukr výjimečný svým obsahem vlákniny inulinu, která může zpomalovat přechod cukru do krve. Ale pozor, kaloricky je na tom podobně jako bílý cukr!
4. Datle
Datle mají vysoký obsah fruktózy a zároveň vysoký podíl bílkovin a minerálních látek - např. vápníku a vitamínů skupiny B. V souvislosti s množstvím fruktózy jsou velmi kalorické (jedna datle má cca 60 kalorií) a měli byste je jíst s mírou. “Polehčující” okolností pro datle je hodně vlákniny, která bude stabilizovat hladinu cukru v krvi, tudíž byste neměli pociťovat neovladatelný hlad. Jako náhražka cukru je zejména vhodná odrůda Medjool. Po krátkém namočení je možné datle rozmixovat na pastu pro slazení kaší, koktejlů, raw dezertů anebo pečiva.
5. Javorový sirup
Jedná se o tradiční sladidlo Indiánů v oblasti severovýchodní části Severní Ameriky. Výroba je sezónní záležitostí, na jaře se přes kůru javorů cukrových vyvrtávají otvory, ze kterých se zachycuje sladká míza. Sladká jarní javorová míza se částečně zahustí a poté se z ní zahříváním (odpařováním) odstraňuje další voda, až vznikne hustý sirup nebo dokonce tuhý javorový cukr. Obsahuje z cca 65% cukr, ale je také bohatý na minerály, jejichž množstvím předčí i med. Kromě toho má javorový sirup vzhledem k obsahu antioxidantů protizánětlivé účinky. Má méně kalorií než med a samozřejmě než bílý cukr. Ve srovnání s bílým cukrem má až o 35 % kalorií méně.
6. Stevie
Stevie je rostlinka, jež obsahuje přirozeně sladce chutnající glykosidy. Nulový obsah kalorií, žádná glukóza, fruktóza ani sacharóza a extrémně vysoká sladivost. To zní jako zázrak! Ale pozor na to, když ji kupujeme v obchodech, může jít o vysoce průmyslově upravovaný produkt s aditivy a zbytkovými chemikáliemi. Tato starost zcela odpadá, jestliže máme stevii v květináči anebo na zahrádce. Stevie je přibližně 300x sladší než cukr. Doporučuje se proto jen deset miligramů na kilogram tělesné hmotnosti za den. Výhodou stevie je, že nemá žádné kalorie.
7. Panela
Vyrábí se ze surové šťávy vylisované z čerstvě sklizených stébel cukrové třtiny. Je známá též jako raspadura. Trochu připomíná hnědý třtinový cukr. Jde o karamelově zbarvený viskózní sirup. Většinou se pěstuje v Ekvadoru a v Peru. Obsahuje 50x více minerálů než rafinovaný cukr, např. vápník, draslík, hořčík, měď, železo a fosfor.