Tuky v potravinách jsou jedním z nejsložitějších témat vůbec. Mají ze všech skupin snad nejvíce podkategorií. Dohromady celou rodinu tuků dělíme na: nasycené, polynenasycené, mononenasycené a trans tuky. Jako jídlo jsou tuky nejkoncentrovanějším zdrojem kalorií, kterých mají 9 na gram (sacharidy mají stejně jako proteiny kolem 4 kalorií na gram). Strašák jménem tuk nás teď při nakupování doprovází na každém kroku. Méně tuku je méně kalorií. Jaká je ale skutečná pravda? Ne všechny tuky tělu škodí. Naučte se je rozpoznávat.
Mononenasycené mastné kyseliny
Přemýšlejte o nich jako o zdravých tucích. Většinou jsou kapalné při pokojové teplotě. Snižují špatný cholesterol, který ucpává tepny a může vést k onemocnění srdce. Zvyšují dobrý cholesterol, jenž je potřebný pro přepravu škodlivého tuku od cév do jater.
Vyskytují se v makadamiovém, rakytníkovém, řepkovém a slunečnicovém oleji, hořčičném semínku, vejcích, rybách.
Polynenasycené mastné kyseliny
Existují dva hlavní typy – omega-3 a omega-6. Ty zůstávají kapalné i v chladném prostředí a měly by být nezbytnou součástí našeho jídelníčku, protože je naše tělo nedokáže vyrobit.
Vyskytují se v olivovém oleji, rybách, avokádu, ořeších a semenech.
Nasycené tuky
Vyskytují se v živočišných a rostlinných zdrojích. Jsou považovány za palivo těla. Současně ale také inklinují ke zvýšení dobrého i špatného cholesterolu. Nejlepší způsob je si jich dopřávat mírné množství.
Vyskytují se v másle, mléce, vepřovém a hovězím mase, vejcích, plnotučném mléce a jogurtech.
Trans tuky
Skupina, do které současně spadají hydrogenové nebo částečně hydrogenové tuky. Jsou především průmyslově vyráběny. Jsou stabilnější, a tím pádem déle vydrží.
Vyskytují se v cukrovinkách, sušenkách, některých mražených potravinách a balených hotových jídlech.