Perfekcionismus není prokletí: Naučte se z něj vytěžit to nejlepší

Cokoliv, co uděláte, pro vás není dost dobré. V práci máte stále pocit, že neděláte dost, i když je s vámi šéf spokojený. Pořád kontrolujete svůj vzhled, stěžujete si na svoji postavu, vlasy a úzkostlivě zakrýváte všechny nedostatky, které s největší pravděpodobností vidíte jen a pouze vy. Pokud jste si to ještě nepřiznala, řekneme vám to na rovinu – jste perfekcionistka. Jak s tím naložit? 

Na jednu stranu perfekcionismus funguje jako hnací motor, který vás vybičuje k těm nejlepším výsledkům, na stranu druhou jako nepříjemný spouštěč úzkosti, která váš výkon naopak utlumí na bod mrazu. Než abyste něco nezvládli, tak to raději neuděláte vůbec. Pro každého, kdo trpí perfekcionismem, je největší výzvou využít jeho pozitiv a zbavit se jeho negativ. Perfekcionismus totiž není způsob, jakým se chováme, ale styl, kterým o sobě přemýšlíme. Jde tedy o to, pokusit se změnit naučené vzorce myšlení, které vůči sobě máme. Pokud vás váš perfekcionismus spíše ubíjí, sepsali jsme pro vás návod, jak z něj vytěžit to nejlepší.

 

Mohlo by se vám líbit

Objevte s námi sílu přítomného okamžiku, mindfulness a meditace

Zastavte se s námi tady a teď. Vybrali jsme pro vás obohacující knihy, které vám pomůžou soustředit se plně na sebe a zvýšit tak odolnost vůči stresu.
elle.cz

 

Na vše, čeho se snažíte dosáhnout a chcete, aby to bylo na 200 %, se podívejte s odstupem. Opravdu vám pomůže, když budete ten text nebo prezentaci upravovat celou noc, než abyste se raději pořádně vyspali a další den projekt odpočatí prodali před celým týmem? Jednou nejspíše ano, pokud ale takto přistupujete ke každému úkolu, brzy vyhoříte. Dovolte si úkoly „jenom” udělat a nehnat se za tím, aby byly dokonale zpracované.

Přehodnoťte vlastní standardy. Velmi pravděpodobně máte nastavenou laťku příliš vysoko. Ale jste to jen vy, kdo si ji tam sám vynesl. Když budete příště pracovat na nějakém konceptu, nebo strategii či textu do práce nebo pro klienta, ukažte první draft někomu nezávislému nebo dokonce vašemu nadřízenému. Možná dostanete velmi pozitivní zpětnou vazbu, která vás uchrání od dalšího nekonečného upravování detailů.

Vytvořte si odškrtávací seznam. Až budete příště připravovat projekt nebo prezentaci, rozdělte si jednotlivé úkony do seznamu a postupně si hotové věci odškrtávejte. To, co už budete mít odškrtnuté, tak k tomu se nevracejte a pokračujte dál v práci. Funguje to skvělei tehdy, když vám vaše úzkost zabraňuje vůbec začít pracovat.

 

 

Mohlo by se vám líbit

Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

Někde uvnitř každého z nás je ticho. Prostor, kde zjistíme kdo jsme. Místo, které nabízí naprostý klid, únik od hektického života a všech problémů. Naučte se s námi vypnout a odprostit se od stresu a negativních myšlenek. Máme pro vás dobrou zprávu: meditace není složitá. Většinou stačí jen začít...
elle.cz

 

Vystupte ze začarovaného kruhu nadměrného přemýšlení. Mnoho lidí trpících perfekcionismem má sklony k vytváření neexistujících scénářů, přehnaných obav z budoucnosti a zkrátka přehnaného přemýšlení nad věcmi. Je to klišé, ale důležité klišé: Místo na budoucnost nebo minulost, soustřeďte se na přítomnost. Skvěle k tomu pomáhá například technika mindfulness.

Zapisujte si svůj progres. Jako perfekcionistovi se vám nikdy nebude zdát, že jste udělali pokrok. Pokud to ale uvidíte černé na bílém, uvěříte tomu lépe. Zkuste si každý týden zapsat, jak jste ve svém „boji” s perfekcionismem pokročili a jak jste z něj tento týden dokázali vytěžit to pozitivní. A nezapomínejte, že neúspěchy neznamenají prohru. 

 

Zdroj: hbr.org, bbc.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24