Jednou jsme plné energie a připravené dobýt svět, jindy stěží vstaneme z postele. Jednou se cítíme nádherné a oplýváme sebeláskou, jindy se bojíme podívat do zrcadla. Náš každodenní život doprovází výkyvy nálady, produktivity a sebevědomí a jejich nepředvídatelnost nás dokáže dohánět k šílenství. Kdo za to může? Hormony. Dřívější studie dokazuje, že kolísání estrogenu a progesteronu ovlivňuje mozkové funkce, emoční stav, myšlenkové procesy, produktivitu, chuť k jídlu a další.
Zpět do školních lavic! Všichni víme, že těla mužů a žen fungují jinak. Mužské tělo funguje na 24hodinové bázi. Hormonální cyklus mužů (ve kterém figuruje především testosteron) vystřídá všechny své fáze během jednoho dne. Tomuto cyklu vyhovuje většina konvenčních diet a tréninkových plánů. Ženský hormonální cyklus je ale oproti tomu mužskému mnohem delší a komplexnější. Trvá 21 až 35 dní a v každé své fázi potřebuje jiný druh péče.
Tady vstupuje do hry metoda cycle syncing. Koncept poprvé představila Alisa Vitti ve své knize WomanCode. Jedná se o proces, při němž žena upraví svůj životní styl podle jednotlivých fází menstruačního cyklu. Pojďme se na ně blíže podívat...
1. Menstruační fáze
Nezačínáme zlehka. Menstruace může trvat 3 až 7 dní. Je doprovázena krvácením, kdy se spolu s děložní sliznicí z těla vyplavuje i neoplozené vajíčko. Hladina progesteronu a estrogenu je v tomto období nejnižší – stejně jako naše energie. Menstruační fáze je naší vnitřní zimou, nese s sebou dobu odpočinku – naši vlastní hibernaci. V tuto chvíli nám tělo říká: ‚‚Zpomalte, buďte k sobě něžné.‘‘ Uvolňují se emoce a energie z předešlého cyklu. Komunikace mezi pravou a levou hemisférou našeho mozku probíhá jasněji něž kdy předtím, proto je chvíle na to se uzemnit a napojit na své „vnitřní já“. Produktivita je přirozeně nižší a vaše tělo si častěji říká o odpočinek. Věnujte mu ho a netlačte se do úkolů, na které nemáte sílu. Vymezte si čas na meditaci nebo journaling. Stejně jako v chladný zimní den se zahřejte teplými polévkami a bylinnými čaji. Zaměřte se na zdravé tuky a nezapomeňte na hydrataci.
Doplňte ztracené zásoby železa formou stravy bohaté na tento prvek (listová zelenina, červené maso, játra a další). Náladě a energii pomozte omega 3 mastnými kyselinami, hořčíkem a vitamíny B. Pohyb omezte na procházky, jemné protahování nebo pomalejší jin jógu.
2. Folikulární fáze
Konec krvácení přináší folikulární fázi a spolu s ní i nárůst estrogenu a energie celkově. Tvoří se nová děložní sliznice a nezralá vajíčka. Tato fáze může trvat 7 až 10 dní. Tato fáze je jako naše vnitřní jaro, je obdobím plným nové energie a odhodlanosti. Buďte přítomny a přesměrujte tuto energii do vašeho pracovního i osobního života. Pro folikulární fázi je typická vysoká produktivita a otevřenost novým zkušenostem. Nese se v duchu nových projektů a strategického plánování. Sněte ve velkém, říká.
Zároveň nastává čas na lehčí jídla bohatá na vlákninu a probiotika. Doporučuje se listová zelenina a fermentované potraviny. Po době odpočinku se probuďte intenzivnějším pohybem, může to být během, jízdou na kole nebo tancem.
3. Ovulační fáze
Následuje ovulace a s ní vytoužené léto. Trvá 2 až 4 dny a je tedy nejkratší fází našeho cyklu. Vajíčko se dostává do vejcovodu a čeká na oplodnění. Estrogen je na svém vrcholu a spolu s ním se zvedá i hladina testosteronu. Během ovulace je naší super schopností sebevědomí. Vaše děloha je na lovu a tělo se obléká do role wingmana. S vyzařující sebejistotou z nás sálá neobvyklé množství feromonů, díky kterým jsme přirozeně přitažlivější. Flirtujeme, červenáme se a cítíme se sexy. Zlepšují se nám komunikační dovednosti, jsme sociální a kreativní. Plánujete důležitou schůzku, prezentaci nebo rande? Nyní je ten pravý čas.
Zchlaďte své tělo pomocí salátů, džusu a smoothies. Čerstvá zelenina a ovoce vám zajistí dostatek vlákniny a potřebných vitamínů. Překypující energii využijte na vysoce intenzivní tréninky, jako je CrossFit nebo HIIT.
4. Luteální fáze
Posledních 10 až 14 dní dominuje cyklu fáze luteální, které můžeme přezdívat vnitřní podzim. Hladina estrogenu a testosteronu upadá, zatímco progesteron dosahuje svého vrcholu. Pokud vajíčko nebylo oplozeno, progesteron v druhé polovině fáze ustupuje a vaše děloha se začne připravovat na menstruaci. Energické dojezdy ovulace střídá ztráta motivace. Energie ženy v druhé polovině luteální fáze začne postupně upadat. Společenská scéna vám může najednou připadat vyčerpávající. Potřebu socializace nahradí touha po klidném večeru v pohodlí domova. Nastává čas opět postupně zpomalit, reflektovat a pozornost obrátit dovnitř. V práci zkuste upřednostnit úkoly, které vyžadují hlubší koncentraci a oko pro detail – to jsou v tuto chvíli vaše přednosti. Nemějte na sebe vysoké nároky a respektujte potřeby vašeho těla.
Naším cílem je udržet optimální hladinu krevního cukru, který má tendenci s nástupem progesteronu klesat. Ujistěte se, že jíte pravidelně nutričně vyvážená jídla s dostatkem bílkovin, tuku a vlákniny. S poklesem hormonů se často cítíme unaveně a úzkostlivě. Pro pohyb jsou ideální pilates a jóga, jelikož propojují tělo a duši.
Premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom neboli PMS zahrnuje všechny nepříjemné bolesti a nálady, které indikují brzký příchod menstruace, a spadá do luteální fáze. Každá žena prožívá PMS v jiné intenzitě, a to je v pořádku. Pokud však zásadně ovlivňuje váš každodenní život, může to znamenat, že vaše hormony nejsou v rovnováze. V tomto případě stojí za to navštívit lékaře.
Zkuste chvíli sledovat, jak se v dané fázi cítíte, co vám vyhovuje a co vám naopak bere energii. Cílem metody cycle syncing je žít v harmonii s naším cyklem a předejít vyčerpání a vyhoření. Jen naše tělo ví, co je pro nás nejlepší a je důležité mu bedlivě naslouchat.
Zdroj: Healthline, Forbes Health, TZR, sofreshnsogreen.com