Pokud chcete vědět, která cesta k hubnutí je pro vás ta nejefektivnější, musíte v prvé řadě určit, jaký typ postavy máte. Jste endomorf, mesomorf nebo ektomorf? S teorií somatotypů přišel ve 30. létech americký lékař William Sheldon, který tělesné typy rozdělil do tří kategorií s ohledem na proporce, stavbu kostry, muskulaturu, držení těla a rozložení tuku. Jeho klasifikace platí dodnes.
1. Endomorfní typ
Tento tělesný typ má pomalejší látkovou výměnu a sklony k nadváze. Pro edomorfy je poměrně složité pálit kalorie a zbavovat se přebytečného tuku. Tuk se ukládá většinou centrálně, tedy v oblasti trupu. Obvod pasu a vyklenující se bříško dělá endomorfům čato vrásky. Svalový reliéf je pod tukovou vrstvou skoro neznatelný. Je dobré minimalizovat konzumaci alkoholu (je energeticky vydatný), sladkosti a potraviny bohaté na sacharidy. To vše je třeba omezit hlavně v době po vytrvalostním tréninku (po běhu nebo jízdě na kole), aby se zbytečně nenarušil efekt dodatečného spalování. Americká fitness a pilates trenérka Cindy Leos doporučuje k intenzivnímu kardio-tréninku 4x týdně zařadit ještě rychlá cvičení, jako jsou například výpady. Ideálně s činkami v ruce (ale ne těžšími než 2,5 kg).
2. Mesomorfní typ
Tento typ je vitalita sama. Atletická postava ve tvaru písmene V, rovnoměrně rozložené svaly se hezky rýsují pod nízkou vrstvou podkožního tuku, dobrý metabolismus - to je pro tento somatotyp charakteristické. Vytváření svalové hmoty jde poměrně snadno, proto Cindy Leos radí trénovat s lehkými činkami, aby svaly nebyly příliš objemné. Každých šest týdnů by se měl cvičební plán obměnit, aby se svalstvo posilovalo rovnoměrně. Cvičení je dobré doplnit dalšími aktivitami, jako je HIIT nebo jóga. Základem stravy by měla být low-carb dieta, tedy nízkosacharidová. A to hlavně proto, že mosomorfní typ ukládá tuk přednostně v dolní části těla.
3. Ektomorfní typ
Štíhlá postava, dlouhé nohy, křehká kostra, málo tělesného tuku - takový bývá ektomorfní somatotyp. V podstatě postava snů. Ovšem malý zádrhel je v tom, že tento tělesný typ má jen malý potenciál, co se týče nárustu svalové hmoty. Proto je pro něj silový trénink téměř nezbytností. Během cvičení je třeba dělat pauzy, aby tělo nebylo přetížené. Proteinové nápoje během tréninku mají rozhodně smysl.
Obecně platí, že různé somatotypy se mohou lehce překrývat. Nikdo není ryzí endomorf, ektomorf nebo mesomorf, přesto se dá stanovit, ke kterému typu máte svou tělesnou konstitucí nejblíž. Somatotypy jsou sice geneticky dané, ale nikoli neměnné. A dobrému trenérovi ve fitness centru stačí pouhý pohled na vaši postavu k odhadu, s jakým somatotypem máte nejvíce společného. Na základě toho vám sestaví tréninkový plán na míru.