Hlavně vydržet
Program 75 Hard je kombinovaný plán fitness, výživy, disciplíny a obecného plánu sebezdokonalování. Vytvořil ho v roce 2019 podnikatel Andy Frisella, podcaster a generální ředitel společnosti doplňků stravy 1st Phorm. Frisella tvrdí, že 75 Hard není jen další z mnoha kondičních výzev, které zaplavují sociální média. Nazývá ho „transformačním programem mentální výdrže“ a hubnutí prý není jeho hlavním cílem, ale vedlejším efektem.
Nápad na 75 Hard dostal Frisella po rozhovoru s Jamesem Lawrencem. Ten je známý jako Iron cowboy za to, že dokončil 50 závodů Ironmana v 50 po sobě jdoucích dnech ve všech 50 státech. Lawrence řekl Frisellovi, že se musíte záměrně dostat do nepohodlí, abyste rozvinuli duševní sílu. A přesně na tomto základu Frisella vystavěl program 75 Hard.
Pravidla programu 75 Hard
Účastník, který se rozhodne podstoupit zocelující výzvu 75 Hard, musí po dobu 75 po sobě jdoucích dnů vykonávat bez výjimky následující:
- Dodržovat dietu. Zvolte si libovolný druh diety, je na vás, jestli to bude keto, paleo, intermittend fasting, středomořská, dash… Musí jen mít strukturovaný stravovací plán s cílem fyzického zlepšení. Žádný alkohol ani cheatmeals nejsou povoleny.
- Dvakrát denně absolvovat dva 45minutové tréninky, z nichž jeden musí být venku.
- Vyfotit se v plavkách nebo ve spodním prádle.
- Vypít za den 3,5 litru čisté vody.
- Přečíst si 10 stran knihy, která vás nějak motivuje nebo obohatí. Audioknihy se nepočítají.
A hlavně – nic neměnit, nepřizpůsobovat si, neulevovat si. Jakmile některý z bodů přerušíte, musíte se vrátit na úplný začátek výzvy.
Cesta za lepším já
Ti, kterým se program podařilo dokončit, si pochvalují, že našli cestu k lepšímu já. Zvykli si na dietní rutinu, dopřáli tělu dostatečnou hydrataci, odbourali zvyk pít alkohol – a v mnoha případech dokonce napořád, viděli velmi slušné fyzické pokroky, ale hlavně – získali sebevědomí a začali si víc vážit sami sebe za to, že tuto nesnadnou výzvu zvládli fyzicky i mentálně. Obdiv okolí jim toho byl nejlepším důkazem.
A co pak?
Na druhou stranu jsou tu i hlasy upozorňující na rizika 75 Hard... Hned tím prvním je jasná časová omezenost tohoto programu. Pokud dva a půl měsíce jedete s jediným focusem přežít těchto 75 ní, co se stane 76. den? S velkou pravděpodobností se vám velmi uleví a dopřejete si ve velkém to, co jste nemohli. Přestanete dvakrát denně cvičit, stravovat se striktně dietně a celkově si dovolíte pohodlnější životní režim. Během pár dní tak lze očekávat příchod únavy a jo-jo efektu, může také dojít k rozladění metabolismu. Další problém může tato drsná výzva představovat pro netrénované jedince. Pokud si nevybavujete, kdy jste naposledy cvičili a jíte, co vás napadne, může tvrdá dieta a workout dvakrát denně vašemu tělu přivodit pořádný šok, se kterým se může začít vypořádat po svém. Existuje proto riziko, že namísto toho, abyste se cítili lépe, shodili tuk a zocelili mysl, budete bojovat o svoje zdraví.
Softer Hard
Pro ty, kteří by 75 Hard přeci jen rádi vyzkoušeli a zjistili, jestli na to mají a zajímá je, co jim výzva přinese, může být řešením ještě nová verze challenge s názvem 75 Soft. Ta je mírnější a měla by být blíže reálnému životu. Místo naprostého zákazu pití alkoholu a cheat meals si je můžete dopřát alespoň v rámci výjimečných příležitostí, jako jsou vzácné sešlosti s přáteli nebo rodinné oslavy. Snížit můžete i šílený limit pitného režimu, a to o půl litru. Trénink postačí jeden denně a nemusí se konat venku. Obě dvě verze jsou ale striktní v tom, že jakmile režim porušíte, vracíte se opět na start a čeká vás všechno nanovo.
Zdroj: Aktin.cz, healhtline.com, forbes.com, womenshealthmag.com