Superpotraviny z Jižní Ameriky jako Açaí, Chia semínka a další jsme do misek s müsli začali sypat už před časem a staly se pro mnoho z nás nedílnou součástí naší každodenní snídaně. Nyní podniká ofenzivní útok na naše kuchyně nové exotické ovoce - lucuma. Ovoce roste ve výšce až 2400 m.n.m. a bylo známo jako “zlato Inků”, protože jej skutečně vyvažovali zlatem. Ovoce, které roste v Andách, znají Peruánci v mnoha podobách: Jako zmrzlinu, milkshake, džus či ve formě různých dezertů. Ale lucuma umí mnohem více než být “jen” chutným zpestřením jídelníčku.
Na dobití baterek
Na ovoce plné užitečných a zdravých látek se vyplatí vsadit jako na spolehlivý dobíječ energie. Lucuma je plná železa, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, betakarotenu, vitamínu B3 a zinku, který významně podporuje naši imunitu. Vědecká studie z roku 2010 ukázala, že lucuma má díky extrémně vysokému obsahu antioxidantů silné protizánětlivé účinky a má vliv na buněčnou regeneraci, tudíž se postará o zdravou pleť a zpomaluje stárnutí.
Na hubnutí
Kromě pozitivních účinků na celý organismus má lucuma ještě další nezanedbatelný bonus: Je exoticky lahodná! Chuťově se pohybuje někde mezi karamelem a javorovým sirupem, tudíž může být používána také jako přírodní sladidlo. Ale na rozdíl od cukru má zanedbatelný obsah kalorií a kohlenhydrátů a má i nízký glykemický index. To znamená, že hladina krevního cukru stoupá jen velmi pomalu, což je ideální pro hubnutí. U nás je lucuma bohužel k dostání zatím jen ve formě prášku, ale ani to nemusí být zase tak špatné. Můžete ji snadno přidávat do různých jídel. Sušené a mleté ovoce lze jako prášek použít kdykoli místo cukru a můžete si být jisti, že i přesto si zachová mimořádně zdravé účinky a obsahuje všechny prospěšné látky, které jsme popsali výše.