#ELLEextra: Vyzkoušejte týden bez kávy. Budete mít víc energie!

Bez ranní kávy si většina z nás neumí představit začátek dne. Objednáváme si espresso po obědě a cappuccino k odpolednímu dezertu. Není nápoje, kolem kterého panuje řada mýtů, už trošku moc? Tuto otázku jsem si položila ve chvíli, kdy jsem dopíjela své šesté espresso za den. A řekla jsem si, že je čas trošku zvolnit.

Kávu miluji a neumím si představit, že bych se jí měla vzdát. Ta její chuť, vůně a pocit povzbuzení po jejím vypití mě nutí k tomu dávat si další a další šálek. Mého guilty pleasure si začalo všímat i okolí a vyslechla jsem si moralizující rady o tom, že to není zdravé. Proč? Cítím se po tom výborně. A jak by vůbec mé tělo reagovalo na absenci kofeinu? Vlastně nebylo nic jednoduššího než se o tom přesvědčit na vlastní kůži.

Kofeinový detox

Pokud patříte mezi stejné milovníky kávy jako já, mohu vám kofeinový detox jen doporučit. Přinejmenším proto, abyste trénovali svou vůli. Účinky týdnu bez kávy mě opravdu překvapily. Myslela jsem, že nebudu schopná vstát, natož něco dělat, ale opak byl pravdou. Mému tělu kofein nechyběl. Fungovalo stejně, ne-li líp. Jediný problém jsem zaznamenala ve chvíli, kdy jsem procházela kolem kávovaru, kavárny nebo jsem ucítila tu omamnou vůni. Měla jsem na kávu obrovskou chuť, ale mému tělu nechyběla, jen hlavě. Naopak mi její absence dodala víc energie.

Je káva škodlivá?

I přes to, že jsem měla po časté konzumaci kávy výčitky, nebyly až tak oprávněné. Jediné, v čem mě můj detox utvrdil, bylo zjištění, že jsem na ní závislá. Kofein patří mezi návykové látky, jehož pravidelná konzumace může vést ke vzniku úzkostí, narušení spánku či zvýšenému krevnímu tlaku. Jeho příznivých účinků na zdraví je však víc, jásejme! Podle lékaře Michala Vilímovského kofein povzbuzuje činnost mozku, zvyšuje rychlost metabolismu a lepší sportovní výkon.

Klinické studie také prokázaly, že u pravidelných konzumentů kávy je dokonce menší pravděpodobnost vzniku demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a diabetu 2. typu. Podle Vilímovského mají milovníci kofeinu nižší riziko vzniku jaterní cirhózy a nádorového onemocnění jater. Stupeň snížení rizika je přímo úměrný množství vypité kávy. 

Konečné resumé

Výsledkem mého týdenního snažení bylo zjištění, že kávu k životu nepotřebuji, ale není ani tak škodlivá, jak si mnozí myslí. Je pravdou, že po detoxu jsem se cítila dobře a snížila svou denní dávku kofeinu na tři kávy denně. Oblíbený nápoj si však více vychutnávám a jeho účinky mi připadají dvojnásobné. Také na ni máte zrovna chuť?

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24