Designové rotopedy se během největších lockdownů staly celosvětovým hitem a v pohodlí domova najednou na kole šlapaly třeba i Miley Cyrus nebo Ellen Degeneres. Prodeje rostly raketově nahoru až do chvíle, kdy si jeden ze strojů zahrál ne úplně vděčnou roli v pokračování Sexu ve městě.
Ani tak na ně ale režiséři nezanevřeli. Jeden z dalších moderních strojů se záhy objevil i v dalším super slavném seriálu – Emily in Paris. Přestože se tu nejprve Luc správně po francouzsku podivuje, proč by si někdo pořizoval domů tohle, když může jít jezdit ven, nakonec domácí cyklistice propadla i Sylvie, Francouzka ze všech nejfrancouzštější.
Proč začít?
Ať už jste tým Sylvie a pořídili jste si domů rotoped, případně se na to chystáte, nebo jste tým Luc a raději se půjdete projet ven, měli byste vědět, v čem je vlastně cyklistika nebo spinning tak prospěšná. Například zpomaluje stárnutí. Pomáhá s hubnutím – zvlášť tedy pokud jde o spinning podle instruktora, který hodinovou lekci sestaví tak, aby začínala rozehřátím, zátěž se stupňovala a na konci se vrátila ke klidnějšímu tempu.
Lekce spinningu, nebo chcete-li indoor cyclingu, procvičí svaly celého těla. Jízda na klasickém kole sice zapojuje zejména dolní končetiny, ovšem během ní většinu času sedíte v sedle. Při spinningu jste velmi často ve stoji na nohách. Při některých cvicích musíte udržovat balanc, čímž zapojujete i střed těla. Zkušený lektor pak dokáže zapojit i ruce.
Cyklistiku navíc může dělat každý – narozdíl třeba od běhu nezatěžuje kolenní klouby, naopak na ně má pozitivní efekt. Zpevňuje totiž přesně ty svaly, které vaše kolena „drží“. Jízda na kole má také blahodárný vliv na psychiku, a to ještě větší než třeba tenis nebo plavání. Tady má výhodu venkovní cyklistika, při níž na vás kromě vyplavených endorfinů působí i krásy krajiny, kterou míjíte.
A jak začít?
Kolo musí být nejen krásné, ale také funkční. Pořiďte si pohodlné sedlo a správně si ho nastavte, ať vás hned v začátcích neodradí bolavý zadek a záda. Mělo by dosahovat výše vašich kyčlí. Řídítka jsou zhruba stejně vysoko – počítejte s tím, že ruce při šlapání budete mít mírně ohnuté v lokti. Začátečníci si je mohou dát trochu výš, aby ulevili zádům. Snažte se o rovný, zpevněný postoj, váha těla je mírně posunuta dopředu, ovšem boky zůstávají vzadu.
Dýchejte nosem a vydechujte ústy v pravidelných intervalech. Podpoříte tak brániční dýchání a snadněji udýcháte i náročnou část lekce nebo strmý kopec.
Začněte pomalu – tělo si musí nejprve zvyknout na pohyb, respektive jeho novou formu. Při jízdě na kole by se vám měla tepová frekvence mírně zvýšit, ale neměli byste se zadýchávat, naopak byste měli být schopni bez problémů mluvit.
Spíše než na kilometry nebo převýšení na začátku koukejte na dobu jízdy. Začínejte na 60 minutách a postupně navyšujte.