Říká se jí IR. Ale co to vlastně je?
Je to ztráta citlivosti buněk na inzulín. Každá buňka v našem těle potřebuje živiny, které získává z potravy. Inzulin je vylučován slinivkou břišní během jídla – v tom okamžiku tělo signalizuje buňkám, že živiny jsou na místě a mohou být odebrány. V ideálním případě v těle zdravého člověka buňky na signál okamžitě reagují a berou si z krve všechny potřebné látky, na rozdíl od těch, které trpí inzulinovou rezistencí. V tomto případě buňky onen signál nepřečtou, v důsledku čehož dostávají méně živin a zůstávají „hladové“, čímž hladina cukru v krvi rychle stoupá. Z dlouhodobého hlediska může hrozit poškození slinivky, nebo také cukrovka typu 2.
Jaké jsou její hlavní příčiny?
V první řadě může být na vině časté přejídání, zejména jednoduchými sacharidy a potravinami s vysokým inzulinovým indexem: například mléčnými výrobky, sladkostmi, ovocem. Škodit ale může i častá konzumace menších jídel během dne. Po každém jídle hladina inzulínu klesá nejdříve až po třech hodinách. Pokud neustále něco jíte, pak vaše slinivka bude udržovat vysoké hladiny inzulínu třeba i 16 hodin denně. Na vině může být i viscerální tuk (v oblasti břicha), který se hromadí kolem orgánů, a může uvolňovat do krve mnoho volných mastných kyselin a také zánětlivé hormony, jenž řídí inzulínovou rezistenci (IR). Významnou roli hraje nicméně i střevní mikroflóra a pochopitelně i genetika.
Jak se IR projevuje?
Pro stanovení přesné diagnózy se doporučuje provést krevní testy, avšak IR se projevuje i zcela jednoduchými příznaky, které můžete identifikovat sami. Patří mezi ně apatie, neustálá únava a nedostatek energie, vysoký tlak a také nekontrolovatelný pocit hladu, a to ihned po jídle. Některým jedincům se mohou znaménka zabarvit lehce dočervena, případně se jim na těle objeví nepatrné tečky. Indikovat tuto nemoc může i tzv. černý acanthosis, což je tmavnutí a ztluštění kůže kolem krku, v podpaží a v kožních záhybech.
Jak s tímto problémem bojovat?
Ve skutečnosti je to poměrně jednoduché. Doktoři a nutriční specialisté doporučují konzistentní fyzickou aktivitu, která přináší své výsledky skoro okamžitě. Pro začátek vám může stačit 10 minut cvičení denně, nebo 30 minut aktivní chůze. Vzhledem k tomu, že tento problém postihuje především lidi s velkým množstvím břišního tuku, je důležité zaměřit se na tuto oblast. Významnou roli hraje i redukce stresu a pravidelný spánek, který je klíčový pro regeneraci těla. Neméně podstatným krokem je minimalizace či eliminace příjmu cukrů, které jsou mnohdy skryté ve slazených nápojích, ovoci nebo mléčných výrobcích. Naopak je vhodné zařadit do svého jídelníčku ořechy a ryby obsahující Omega-3 mastné kyseliny, a nezapomínat na čerstvou zeleninu a celozrnné potraviny. Doporučuje se i přerušovaný půst aka intermittent fasting, který může pomoci zlepšit citlivost těla na inzulín.