Hluboká samota sbírá lajky
TikTok zahlcují videa o „hluboké samotě“ a sbírají miliony zhlédnutí. Co to vlastně je? Nejedná se o žádný klinický termín, ale spíš o trendy nálepku toho, co psychologové nazývají chronickou osamělostí. Tahle „hluboká samota“ není jen chvilkový splín, ale pocit, který se vás drží jako klíště týdny, měsíce nebo i déle. Nejčastěji vzniká z emočního odpojení od ostatních a vyvolává pocit, že vám chybí něčí blízkost a hlubší vztahy. Samota je běžná a dokonce žádoucí, osamělost ale leží uvnitř nás jako studený kámen. A mluví se ní mluví málo. Zajímavé také je, že se týká stále více mladých lidí. Nepomáhá ani to, že se přirozeně nachází v kolektivu, ať už se jedná o školu, práci nebo skupinky stejně naladěných lidí na hobby lekcích. Právě to možná stojí za popularitou videí o samotě na TikToku. Patříte mezi ně?
Najděte pochopení v knížkách
Cítíte se mezi ostatními často jako návštěvník z druhého konce galaxie? A to i když se jedná o vaše blízké přátele nebo rodinu? Pochybujete o tom, jestli vás mají skutečně rádi nebo vaši přítomnost trpí jen proto, že jsou slušní? Zkuste young-adult romány a fanfikce. Jejich hlavní hrdinové si často prochází krizí identity a jejich cesta k sebepřijetí vás může nasměrovat k tomu, abyste i vy začali přijímat sami sebe. Autoři fanfikcí navíc často vkládají do příběhů i vlastní boje s duševním zdravím, což vám dá pocit, že v tom nejste sami. Jejich postavy nakonec nacházejí štěstí, což dodává naději. Když máte empatii pro knižní hrdiny, získáte ji i pro sebe.
Vraťte se do minulosti
Bojujete s osamělostí? Zapněte si v televizi něco, co vám připomene šťastnější časy. Něco, co jste sledovali v dětství nebo na střední. Přátelé, Beverly Hills 90210 nebo Upírské deníky jsou nabité milostné trojúhelníky, krasavci a příběhy plnými dramatických zvratů. V případě Přáteli pořádnou porcí vtipu. Pomohou vám, abyste se cítili šťastněji díky nostalgii. Když se cítíme osamělí, naše hlava automaticky hledá něco, co nás vrátí do „lepší“ doby. Ze stejného důvodu lidé utíkají k prohlížení fotek z dovolených, starým filmům a oblíbeným playlistům z minulosti.
Máte sami sebe
Když vás přepadne osamělost, vezměte si do dlaně vlastní ruku a začněte ji jemně hladit. Připomene vám to, že nejste sami – máte sami sebe. Víte, kdo je pro vás nejdůležitějším člověkem na světě? No ano, jste to vy! Ve chvíli, kdy jste se narodili, vám byl svěřen zodpovědný úkol. Žít svůj život tak, abyste se udělali šťastnými. Samozřejmě, každý život má pár nepříjemných odboček jako občasné průšvihy a selhání, rozchody, dělání toho, co se nám nechce nebo je nám nepříjemné. Ale stejně tak, jak vám život nemůže zničit nikdo jiný (i když si to občas myslíte), vás ani nikdo jiný neudělá šťastným. Ten klíč máte jenom ve svojí hlavě. Osamělost můžete vnímat jako životní prohru, nebo třeba jako prostor pro růst a nové myšlení, odrazovou plochu, ze které se můžete vydat jakýmkoli směrem.
Najděte aktivitu, která vás propojí s ostatními
Přátelství se v dospělosti hledají těžce, zvlášť, pokud jste introvert nebo jste neurodivergentní. Co lidi ale spojuje, je láska ke společným aktivitám. Ať už patříte mezi nadšené běžce, milujete turistiku, rádi malujete nebo vás povznáší, když můžete něco dobrého uvařit a upéct, to všechno můžete dělat jak o samotě, tak ve skupině podobně založených lidí. Máte téma, o kterém se bavit, máte bod, kde začít. Můžete si vyměňovat recepty nebo zkušenosti o běžeckých trasách a botách. Nejdřív třeba jen on-line, pak i naživo. Nebo si rovnou najděte skupinu, kde se lidé věnují stejnému koníčku jako vy. Zeptejte se jich, jak začali běhat, co je jejich oblíbená turistická trasa nebo co dávají do receptu na bramborový salát. Než se nadějete, už si budete povídat.
Just dance!
Jste dospělí a váš život zvážněl. Pamatujete si ještě, jak jste coby teenager tančili na oblíbené songy, které řvaly tak, až vám sousedi bouchali na zeď? Tak si to zopakujte. Pusťte si hudbu na plné pecky a tančete. Tanec i melodie, které máte rádi, vyplavují endorfin a to je ta nejlepší medicína na splíny, kam patří i pocit osamělosti. A víte, co je ještě lepší? Když někoho vyzvete k tanci. Co přes FaceTime zavolat kamarádce, se kterou jste kdysi vymetali podniky a dát si spolu bláznivý taneční duet?
Jděte ven
Víte, co je na osamělost zdaleka nejhorší? Sedět doma. Osamělost se k nám snadno vkrade, když jsme zavření ve čtyřech stěnách. Zvedněte se a jděte ven. Jděte tam, kde se cítíte dobře – třeba na procházku podél řeky, do historického centra města, podívat se ke kluzišti (a třeba si půjčit brusle a přidat se) nebo do obchodního centra či do kina. Když se rozhlédnete kolem sebe, nejen, že ve vás okolní ruch zaplaší pocity osamělosti, ale třeba také uvidíte, že se možná spousta dalších lidí podobně jako vy.
Vemte sami sebe na rande
Štěstí nepřichází z toho, že jste obklopeni desítkami přátel. Úplně v pohodě můžete být i sami, protože pravá spokojenost pramení z péče o sebe a dělání věcí, které vás skutečně těší. Vezměte se na rande. Nemusíte čekat, až si na vás někdo udělá čas. Slyšeli jste o nově otevřené kavárně? Vypravte se tam na kafe. Hraje vaše oblíbená kapela? Jděte na koncert sami. Nebo do divadla. Na film, který chcete vidět, dřív, než ho přestanou dávat. Vezměte se na hezkou večeři. Pěkně se oblékněte, upravte, protože to, že se budete cítit hezky a sebevědomě, ve vás posílí dobrý pocit ze sebe samých. A užijte si to s hrdostí. Nedopusťte, aby vás přepadaly nějaké poraženecké pocity. Chodit na sólo rande je teď ohromně in!
- Zdroj článku:
Wondermind.com, ELLE.com