Jak takové dolíčky vznikají? Jako nejčastější odpověď na tuto otázku najdete to, že dolíčky se dědí geneticky v dominantní podobě, zároveň se ohledně této otázky vedou různé spory a ohledně genetiky dolíčků bylo zhotoveno málo výzkumů. Zdědění těchto roztomilých abnormalit není tak jednoduše popsatelné pouze jako zdědění dvou alel (alela je konkrétní forma genu) a ve skutečnosti tyto tvářové prohlubně může ovlivňovat několik genů. Každopádně, většinou, pokud mají oba rodiče dolíčky v tvářích, tak jejich potomci mívají tyto dolíčky také. Někteří jedinci mohou mít dolíčky po celý život a u jiných se zase mění v průběhu let. Zajímavostí je, že dolíčky oplývá přes 30 % populace. Dolíčky se nemusí vyskytovat pouze na tvářích, ale i na dalších místech, jako je brada či spodní část zad.
Dolíčky (ne)jsou pro každého
Jak je tedy možné, že je někdo má a někdo ne? Dolíčky v tvářích vznikají anatomickou variací obličejového svalu zygomaticus major (velký lícní sval), který táhne koutky úst do stran (tím vznikne úsměv) a zdvihá ústní koutky. Proto se tomuto svalu říká sval smíchu, protože společně s dalšími svaly tvoří mimiku. Lidem, kterým dolíčky ve tvářích chybí, začíná musculus zygomaticus major na lícní kosti a v jednom „pásu“ pokračuje až ke koutkům rtů. Lidé obdařeni dolíčky mají tento sval rozdělený na dva samostatné svazky, kdy tedy také začínají na lícní kosti, ale po rozdělení jeden putuje do koutku rtů a druhý svazek putuje pod koutek rtů, kde je i přidělaný ke kůži nad ním. To, že je sval právě ve dvou svazcích, způsobí při úsměvu dolíčky.
Pokud tedy nepatříte mezi ty šťastlivce s dolíčky a převelice po nich toužíte, tak pro vás máme senzační řešení: dimpleplasty. Dimpleplasty se řadí mezi poměrně nenáročné plastické operace. K jejímu provedení vám bude stačit pouze topická anestezie, což ale neznamená, že je dobré na tuto operaci chodit jen tak k někomu. Jako u všech kosmetických zákroků je potřeba vždy se poradit s doktorem či odborníkem na konzultaci a také člověk, který bude zákrok provádět, na něj musí mít správné oprávnění!
Jak celý modelace dolíčků probíhá?
Po nanesení topické anestezie budete muset chvíli vydržet, než začne působit. Poté doktor pomocí bioptického nástroje udělá díru do kůže na požadovaném místě, na kterém bude poté dolíček vznikat. Dále je z díry v kůži odebráno malé množství svalu a tuku, což napomáhá při pozdější tvorbě dolíčků. Když je vytvořeno dostatek místa pro vytvoření nového dolíčku, tak v tomto místě ještě chirurg uchytí vstřebatelným stehem spodní vrstvu kůže.
Mám dimeplasty... a dál?
Zotavení po takovémto zákroku trvá poměrně krátký čas, kdy ale mohou nastat různé komplikace. Nutno dodat, že komplikace při dimpleplasty jsou dosti vzácné, je ale potřeba je zmínit. Při chybném provedení zákroku může nastat krvácení v průběhu i po. Dále může dojít k narušení některého z obličejových nervů, napuchnutí, začervenání, infekci a v některých případech i zjizvení. Kuřákům se zpravidla tento zákrok nedoporučuje, jelikož při kouření se enormně zvyšuje riziko infekce. Pokud tento zákrok podstoupíte a objeví se u vás některé z vážnějších komplikací, jako například nadměrné krvácení, okamžitě kontaktujte svého doktora. Nakonec je potřeba dodat, že výsledek je permanentní a je pravděpodobné, že se vám nebude líbit – jenomže úprava takového rozsahu se těžko vrací zpátky. Za nás osobně jsou ale dolíčky věc, která nás vždy dostane do kolen, ať už symetrické, nebo ne!
Zdroj: Medical News Today, Healthline