Ještě před rokem nás nejvíc stresovalo, že nestíháme, že nedokážeme být na několika místech najednou, že máme moc práce. Dnes je mnohem náročnější smířit se s tím, že práce ubylo, že nikam nemůžeme a už vůbec nevíme, co bude za pár týdnů. Spouštěče stresu se mění, ale důsledky zůstávají pořád stejné. „Stres je zjednodušeně řečeno stav, který nastává, pokud jsme vyvedeni z rovnováhy. Obvykle to vnímáme v negativním smyslu, například v případě propuštění z práce, ale stres mohou zapříčinit i pozitivní události, jako je svatba nebo narození dítěte,” dodává Martina Vančurová, která působí jako koučka na Klinice 2 NEO Centrum.
Po psychické stránce se stres projevuje tak, že se cítíme vyčerpaní, špatně se soustředíme, trpíme výkyvy nálad, ztrácíme zájem o věci, které máme rádi, nebo reagujeme přehnaně. Mezi fyzické symptomy patří bušení srdce, sucho v ústech, svírání rukou nebo čelistí, napětí v šíji či střevní potíže. Symptomy se pak mohou proměnit v dlouhodobé obtíže jako bolesti hlavy, žaludku nebo zad, důsledkem je také únava a zvýšený krevní tlak.
A v neposlední řadě má stres vliv na náš vzhled. Svaly v obličeji jsou ztuhlé, začneme se permanentně mračit, nedostatek spánku zapříčiní, že pleť ztratí svěžest a jas. Nezapomeňte proto o sebe důkladně pečovat - po psychické i fyzické stránce. S oběma vám pomohou zdánlivě nenápadné maličkosti, které však dokáží divy.