Naše pokožka vypadá podle toho, co se děje ve střevech, tvrdí vědkyně

Jak stav střev ovlivňuje naši kůži a náš mozek? Je to jakýsi most informací, který v našem těle máme?

Už Sókratés řekl, že všechny nemoci začínají ve střevech. Mikrobiom jsou bakterie, houby, viry a archea (prastaré mikroskopické organismy, které ještě nejsou zcela probádané, pozn. red) a tvoří 70 % našich buněk. Existuje všude v našich tělech, v ústech, uších, v pohlavních orgánech, na kůži a samozřejmě ve střevech. Ovlivňuje celkový stav našeho zdraví i naše nálady.

Teorie, že mikrobiom ovlivňuje naše zdraví, pochází už z tisíce let staré ayurvédy, ale znovuobjevovat jsme ji začali až teď.

Asi před sto lety přišli v Americe na to, že funguje propojení mozku a střev. V roce 1998 dokonce označili střeva za náš druhý mozek, protože obsahují nervové buňky, které jsou na mozku nezávislé. Vnímají, co se ve střevech děje, co se do střev přijímá a vysílají signály do mozku. Produkují třeba také serotonin a další hormony, které produkují do krevního řečiště a ovlivňují jiné tkáně, třeba na kůži, kde ovlivňují její stav.

Existuje nějaká zázračná pilulka, která by uzdravila náš střevní mikrobiom?

Neexistuje. Je to extrémně komplexní systém, je to souhrn všech možných věcí. Probiotika, jóga, strava, a tak dále... to všechno nám může pomoct, ale musí to vytvořit celý funkční systém.

Mohlo by se vám líbit

Trenér Radek Laci: 15 minut cvičení denně úplně stačí

Jeho tréninky cvičily třeba Tereza Maxová, Jana Plodková, Hana Vagnerová či Jitka Schneiderová. Prosazuje cvičení s vlastní vahou, zdravý pohyb a naslouchání svému vlastnímu tělu. Tvrdí navíc, že už pouhých 15 minut cvičení denně stačí k tomu, abychom se cítili podstatně lépe.
elle.cz
Jak mikrobiom ovlivňuje stav naší pokožky?

Člověk má stres a začne se kvůli tomu špatně stravovat. Z toho se v těle vytvoří dysbióza (narušení rovnováhy mikrobiomu, pozn. red), my začneme mít nedostatek mastných kyselin a projeví se to v systematickém zánětu. Střevo začne propouštět toxiny a zvýší se tím zánět v těle. Člověk se dostane do začarovaného kruhu. Máme méně dopaminu, ztrácíme motivaci na svém stavu něco měnit. Nechceme třeba chodit cvičit, nemáme motivaci něco v životě dělat, nemá motivaci tělo uzdravit a dělat věci, které by ho z tohoto škodlivého cyklu vyvedly.

Jaký má dysbióza vliv na vznik kožních onemocnění?

Pokud řešíme akné například antibiotiky nebo izotretioninem (lék na těžké akné, pozn. red), ty sice vysuší mastnotu, ale zničí střevní mikrobiom, což vede zase oklikou ve vzniku akné. Teď už proto dermatologové často připojují k léčbě těmito léčivy také probiotika, aby se mikrobiom nezničil. Obnovit ho totiž trvá až šest měsíců.

Je probiotikum jako probiotikum?

Ne. Probiotika musí mít enterickou kapsuli, protože jinak se všechny prospěšné látky zničí v kyselém prostředí žaludku. A také musíme přijímat správné druhy probiotik, protože ne všechny jsou ty, které potřebujeme.

Mohlo by se vám líbit

Proč nemá Dara Rolins nikdy trému a proč jí Helen Mirren nosila kafe

Opakovaně vyprodala O2 arénu a nedávno šla módní přehlídku přímo pod Eifellovou věží ve společnosti světových celebrit. Na festivalu krásy ELLEphoria jsme se zeptali na její dojmy z tohoto jedinečného zážitku, jak se připravuje na své bombastické vystoupení v O2 aréně i na to, co považuje za svůj největší životní úspěch.
elle.cz
Je kůže symptomem našeho zdraví?

Ano, když se něco děje na kůži, bývá to symptomem toho, že se něco špatného děje v těle. To, jak se stravujeme, jestli cvičíme a jak se o sebe staráme, se odráží na kůži. Kůže nám dává signály, že něco není v pořádku, a že bychom měli něco začít měnit. Když se opět vrátíme k akné, díky různým kosmetickým přípravkům nastalo zlepšení stavu třeba o 30 %. Ve chvíli, kdy jsme ale přidali probiotika, tak se to zlepšilo třeba o 70%, což jsou výsledky srovnatelné s podáním izotretinoinu, ale bez jeho vedlejších účinků. Skvělý příklad je také lupénka. Když nefunguje střevo, propouští ven toxiny, které, když se dostanou do krve, začnou iritovat kůži. Což u člověka zase vyvolá další stres. Existují studie, které dokazují souvislost mezi depresí či úzkostí, psoriázou a propustností střev.

A co stárnutí?

Stárnutí je také zánět, dysbióza. Proti němu můžeme bojovat anti-inflamačními potravinami. Např. jíst borůvky nebo nějaké protizánětlivé suplementy potravy. I v tomto případě vede stárnutí k depresi, staří lidé jsou zpomalení, mají toxiny nahromaděné v mozku.

Mozek, kůže a střevo jsou tedy propojené. Je nějaká strategie, co dělat, aby nám spolu dobře fungovaly?

Selský rozum. Nedělat blbosti, dobře jíst, hodně spát, cvičit, chodit na čerstvý vzduch. Neopíjet se, nekouřit. Tyhle věci dělají v těle příšerný zánět.

Láká vás ELLEphoria? Přijďte za námi ještě dnes. Známé osobnosti a odborníci nám prozradí své tipy a triky, jak být tou nejkásnější verzí sebe sama. Přijďte se dozvědět něco nového a nechte se hýčkat! Nejčastější dotazy zodpovídáme zde, veškeré informace o programu najdete pak zde.

ELLEphoria
Mohlo by se vám líbit

Ben Cristovao a Marcell o svých mužských vzorech, kráse a abstinenci

Oba zpěváci a hudebníci jsou zvyklí být v centru pozornosti. Tentokát se ocitli pod reflektory na pódiu beauty festivalu ELLEphoria, kde je šéfredaktorka ELLE Thea Prokop vyzpovídala na téma krásy a péče o sebe jak zvenčí, tak zevnitř.
elle.cz

Zdroj: autorský rozhovor

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24