Populární židle Eames Shell Chair, která byla uvedena na trh v roce 1950, je první průmyslově vyráběné židle na světě. Sedák a opěradlo tvoří jeden kus plastu, prodává se se širokou škálou podnoží. Najdeme ji nejen v domácnostech, ale také na řadě veřejných míst, v kavárnách, restauracích nebo knihovnách.
Nábytek jako malovaný
Krátce poté, co Charles a Ray Eamesovi tyto křesla navrhli, navštívil kancelář Eames Office v Los Angeles jejich dobrý přítel, umělec a architekt Saul Steinberg. Steinberg se již dříve proslavil svými humornými a místy provokativními kresbami lidí a zvířat, zejména koček. Během návštěvy vzal Steinberg spontánně do ruky štětec a nakreslil na nábytek, podlahy a stěny ateliéru několik siluet. V prostorách kanceláře vznikl nápaditý vesmír postav a zvířat a Charles a Ray Eamesovi a několik zaměstnanců tuto podívanou zachytili na fotografiích.
Jednou z nakreslených siluet byla spící kočka: Steinberg ji nechal podřimovat ve skořepinovém křesílku. Uvolněná, se zavřenýma očima, jako by našla ideální místo k odpočinku a zůstala navždy spojena s křeslem.
Chcete kočku?
Z tohoto světa expresivních kreseb se dodnes dochovaly pouze dva původní exempláře: kočka a část ženského aktu. Křeslo s kočkou je uloženo v Eames Institute, to s ženským aktem je trvale zapůjčeno z Eames Office do Vitra Design Museum.
Ve spolupráci s Eames Office a Herman Miller nyní Vitra vyrobila limitovanou edici 500 kusů právě zmíněného křesla s kočkou. Aby se tak mohlo stát, naskenovali originál v Eames Institute a vytvořili 3D soubor. Data byla použita k vytvoření přesné šablony, která umožňuje věrně přenést Steinbergovu kresbu na sklolaminátovou skořepinu. Na ni ji aplikuje výtvarník pomocí barvy pečlivě zvolené tak, aby se co nejvíce blížila originálu. Po nanesení kresby kočky je židle ručně očíslována, přetřena ochranným lakem a opatřena speciální etiketou. Křeslo Eames Fiberglass Armchair se Steinbergovou kresbou kočky se vyrábí v Německu a 300 kusů je k dispozici u společnosti Vitra v Evropě a na Středním východě a 200 kusů u společnosti Herman Miller ve zbytku světa.
Text: Vitra, Wikimedia Commons