Areál tohoto zrekonstruovaného statku z 19. století se rozkládá na 30 hektarech. Dohromady má 43 pokojů, 9 domů s vlastním bazénem, vnitřní a venkovní restauraci, koktejlový bar, velký společný bazén a v neposlední řadě i spa s „jógovnou”. Areálu vévodí lehkost, čistota a jednoduchost – exteriér září všeprostupující bílou barvou, interiér pak tuto podívanou rozbíjí paletou inspirovanou menorskou oblohou: od bledě-modré a zlato-žluté až po zářivé rezavé tóny západu slunce. Dřevěné detaily mají olivový nádech a dekorace jsou v přírodní kůži. To vše je obklopeno – téměř až ukrýváno před zvídavým okem zatoulaného turisty – borovicovými háji, voňavými jalovcovými keři a divokými květy. Přímo v areálu je i obnovená zeleninová zahrada, ze které čerstvé ingredience využívá hotelová restaurace i koktejlový bar.
Mix materiálů i jednotný vliv
Už jen z fotek na vás dýchne smyslnost letního úkrytu umělce. A tak jako vás duch Miróa obklopí na Mallorce, Dalího v Cadaquès a Le Corbusiera v Roquebrune-Cap-Martin, zapůsobí na vás svým L'art de vivre imaginární bohém hotelu Menorca Experimental i zde na Menorce. S touto myšlenkou byl celý hotel totiž koncipován, a stojí za ním tým místních řemeslníků pod vedením významné francouzské interiérové designérky, Dorothee Meilichzonové.
Bydlení na Menorce jako žádné jiné
Navzdory množství vkusně vybraných dekorací působí interiéry stále velice vzdušně a odlehčeně. Setkáme se v nich s rustikálním kamenem, voskovaným betonem a hrubě opracovanými podlahami z místních dřevěných prken s akcenty ručně glazovaných terakotových dlaždic, tedy s mixem typickým pro jižanské přímoří. Rekonstrukce respektuje duši místa, Meilichzonová je totiž navrhovala s ohledem na místní design. Zachovala kostru hlavní budovy, odhalené dřevěné trámy, střešní tašky i dřevěné okenice. Odkazy na původní zástavbu lze pozorovat i ve využití půlkruhových tvarů, barevných architrávů či betonového vestavěného nábytku, který na zakázku vyrobili místní řemeslníci dle výkresů francouzské designérky. Zařízení hotelu pochází však i z jiných koutů světa. K zakázkovým kouskům patří nadrozměrná svítidla od Léy Munsch, grafiky ručně kreslené abecedy a série ilustrací inspirovaných Miroovými a Picassovými tušovými kresbami z dílny Karla Balase. Deky si Menorca Experimental nechali ručně utkat v Marrákeši v designovém studiu LRNCE. Vzory odráží zmíněné kresby a ladí s celkovou barevnou paletou hotelu.
Jedinečný charakter (nejen) každého z nás
Interiéry sice protkává jednotnost barevné palety a mixu materiálů, i tak se však každý z pokojů od sebe navzájem liší. Personalizace lze pozorovat, mimo jiné, v barevných akcentech. V každém pokoji hosty zaujmou modernistické nástěnné panely s odlišnými čely postelí ve speciálně navržených nikách. I podlahy se v jednotlivých pokojích různí, jde o eklektickou směs terakotových dlaždic v různých konfiguracích z lakovaného leštěného betonu. A to vše doladěné jinými dekoracemi.
Jen pár kroků do přírody chráněné UNESCO
V případě, že vás omrzí relaxace ve spa, na józe či u bazénu, pořád tu zbývá ještě degustace jídel a drinků ze sezónních menorských produktů ze zahrádky hotelu nebo výlety po přírodní stezce. Třeba na útes s úchvatnými výhledy na nedalekou pláž Cala Llucalari či až na naopak vzdálený obzor.
Zdroj: The Telegraph, Archdaily