Text: Ivona Petružálková
Skleněný pokoj (2019), Vila Tugendhat (1930)
Funkcionalistická vila v Brně je od roku 2001 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Jako svatební dar ji pro Gretu, dceru brněnského průmyslníka Alfreda Löw-Beera, postavil německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Měl volnou ruku a neomezený rozpočet. Stavba trvala 14 měsíců, než se v prosinci 1930 manželé Tugendhatovi do domu nastěhovali. Na motivy jejich dramatického osudu napsal fiktivní příběh Skleněný pokoj anglický spisovatel Simon Mawer. Knihu v roce 2019 zfilmoval Julius Ševčík.
Volný den Ferrise Buellera (1986), Ben Rose House (1953)
V lesích nedaleko Chicaga se nachází úžasný dům od architekta A. Jamese Speyera, žáka Ludwiga Miese van der Rohe, postavený pro textilního průmyslníka Bena Rose. Stavba dokončená v roce 1953 ukrývá cenou sbírku moderního nábytku a vintage aut. Odehrála se tu klíčová scéna z kultovního amerického filmu Volný den Ferrise Buellera, v němž opečovávané Ferrari GT California proráží jednu ze skleněných stěn a řítí se z domu ven. Obzvlášť obtížná podívaná pro milovníky modernistické architektury!
Iron man (2008), The Razor house (2007)
Filmoví fanoušci si myslí, že původní majitel nechal Razor House postavit podle vzoru bydlení Tonyho Starka z Iron Mana. Avšak navrhl ho architekt Wallace E. Cunningham v roce 2007. Třípatrová residence o rozloze 1020 metrů čtverečních se tyčí na mořském útesu s dokonalým výhledem na oceán a téměř všechny stěny má skleněné. Podlahy jsou z travertinu nebo z ořechu. Obývacímu pokoji dominuje na míru postavený kulečník od Ralpha Laurena. V minulém roce tento architektonický unikát koupila za neuvěřitelných 20,8 milionu dolarů zpěvačka Alicia Keys.
Francouzské pohlednice (1979), Villa Savoye (1931)
Modernistická vila v Poissy nedaleko Paříže má minimalistický vnější tvar, který však ukrývá rozmanitý vnitřní prostor. Kompozice domu je inspirovaná prostou funkcí automobilu a koncipovaná jako stroj na bydlení. Jeho architekt Le Corbusier ho nazýval „krabicí zavěšenou ve vzduchu v poli nad ovocným sadem“. Vilu si nechali postavit židovští manželé Pierre a Emilie Savoyeovi mezi roky 1929 a 1931 a mohli v ní žít pouze do války. Pak byla obsazena Němci, po osvobození Američany a sloužila jako skladiště. Po válce se stala centrem mládeže a od roku 1997 je otevřena veřejnosti.
Ex Machina (2014), Juvet Landscape Hotel (2008)
Architekti Jensen & Skodvin vytvořili devět samostatných srubů, které přirozeně splývají s okolní norskou krajinou. Kabiny z masivního dřeva jsou ošetřeny železným vitriolem, díky němuž masiv přirozeně zešedne. V jedné z nich žila i hlavní hrdinka filmu Ex Machina, robotka Ava. Futuristické sídlo jejího majitele brilantně dokreslilo dystopii oscarového snímku.
International (2009), Phaeno science center (2005)
Ve filmu International si interaktivní přírodovědecké centrum v německém Wolfsburgu zahrálo základnu italské zbrojní společnosti a pomocí digitálních filmových triků ho obklopovalo jezero Iseo. Rádoby vznášející se betonová budova od Zahy Hadid okamžitě pohltí návštěvníky do vibrujícího interiéru, který vytváří nečekané perspektivy.
L. A. – Přísně tajné (1997) a Začátky (2010), Lovell House (1927)
Modernistickou rezidenci v losangeleském Los Feliz navrhl architekt Richard Neutra na sklonku 20. let pro fyzioterapeuta Philipa Lovella. První ocelový dům v USA měl inovativní konstrukci i interiéry, které odrážely prvky kubismu i minimalismu. Ve filmu L. A. – Přísně tajné patří dům pasákovi prostitutek, jež vypadají jako filmové hvězdy. Zahrál si i v romantickém dramatu Začátky s Ewanem McGregorem a Christopherem Plummerem.
Diamanty jsou věčné (1971), Elrod House (1968)
Dominantou sídla v kalifornském Palm Springs od amerického architekta Johna Lautnera z konce 60. let, který jej navrhl pro interiérového designéra Arthura Elroda, jsou obrovské kameny v obývacím pokoji, které se linou až k venkovnímu bazénu. V roce 1971 si bazén a vnitřní prostory zahrály v legendární bondovce Diamanty jsou věčné, ale byl i oblíbenou destinací pro focení editorialů pánského magazínu Playboy.
Aeon Flux (2005), Krematorium Baumschulenweg (1999)
Němečtí architekti Axel Schultes a Charlotte Frank se neobvyklé zakázky s konceptuálním nábojem zhostili v asketickém duchu a obohatili ji o několik nestandardních prvků, jako je třeba tyrkysová barva. Obřadní síně pro 50 a 250 truchlících se skládají ze dvou kamenných kvádrů zapuštěných do obalu ze skla a kovu. To má symbolizovat propojení duše s nebem. K realizaci došlo mezi lety 1992 a 1999. Krematorium si ve futuristickém filmu Aeon Flux s Charlize Theron v hlavní roli zahrálo fiktivní město Bregna.
Dvojník (1984), Chemosphere (1960)
Krajní meze, Dvojník, Charlieho andílci či Země zítřka s Georgem Clooneym. Ve všech si zahrál tento dům nedaleko Mulholland Drive v Los Angeles. Jméno Chemosphere, ale také Malin House nese po majiteli, mladém inženýrovi Leonardu Malinovi. Jeho rodina v domě žila až do roku 1972. Druhý majitel Richard Kuhn v něm přišel při loupeži o život. V roce 1998 nemovitost koupil Benedikt Taschen, majitel stejnojmenného německého nakladatelství, a dům citlivě zrekonstruoval.
Quantum of Solace (2008), ESO hotel (2002)
Není to jen tak obyčejný hotel, nemůžete si zde zarezervovat pokoj na noc. Je to speciální místo pro vědce a inženýry, kteří v Chile pracují v nedaleké observatoři. Budově se přezdívá také „internát na Marsu“ či „oáza pro astronauty”, a to díky pouštní scenerii, která hotel obklopuje. Exteriéry hotelu se objevily v bondovce Quantum of Solace a miniatura hotelu byla ve filmu i zničena.
Farnsworth house (2021 & 1951)
Další design slavného Ludwiga Miese van der Rohe. Jednopokojový víkendový domek ze skla a oceli vybudoval pro přední lékařku Edith Farnsworth jihozápadně od Chicaga v městečku Plano. Byl postaven, aby si zde užívala hru na housle, překlady poezie a radost z přírody. Mistrovské dílo moderní architektury Edith sloužilo celých 21 let a nakonec ho kvůli budování nedaleké dálnice prodala. Právě teď se natáčí film o milostné aféře Edith a Ludwiga, v hlavních rolích s Elizabeth Debicki a Ralphem Fiennesem.
Big Lebowski (1998), Charlieho andílci (2003), Sheats-Goldstein residence (1963)
Dům postavený v letech 1961 až 1963 v Los Angeles. Původně sloužil umělkyni Helen Sheats a jejímu manželovi, univerzitnímu profesoru Paulovi. V roce 1972 ho zakoupit podnikatel James Goldstein a přestavěl podle svých požadavků pod dohledem původního architekta Johna Lautnera. Ten do něj navrhl i interiér včetně světel, oken, koberců či nábytku. Dům se objevil ve filmech jako Charlieho andílci nebo Banditi, ale asi nejlépe ho zachytil snímek Big Lebowski. Jeff Bridges v něm přijde na oblíbený koktejl White Russian k porno producentovi Jackiemu Threehornovi právě do Sheats-Goldsteinovy residence.
Corrina, Corrina (1994), Galaxy Quest (1999), Stahl house (1959)
Modernistický skvost jako by byl Pierrem Koenigem navržen přímo pro filmová natáčení, focení pro časopisy a módní kampaně. Fotogenické dílo se objevilo ve filmech Corrina, Corrina s Whoopi Goldberg, Sestřička Betty s Morganem Freemanem, Renée Zellweger a Chrisem Rockem nebo v Galaxy Quest, v němž ho vlastnil komik Tim Allen, ale i v televizním seriálu Simpsonovi. V roce 1999 byl vyhlášen historickou a kulturní památkou města Los Angeles.
Single Man (2009), Schaffer residence (1949)
Schafferův dům od Johna Lautnera v kalifornském Glendale je postaven ze sekvojového dřeva a skla na základu z červených cihel a betonu. Rodina si na pozemku užívala pikniky a jednoho dne se rozhodla, že je to vhodné místo, kde chtějí bydlet. Proto dům stojí mezi duby, nenarušení okolní přírody bylo při stavbě zásadní. V roce 2000 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 2008 ho původní rodina prodala. Režisér Tom Ford si ho vybral pro svůj filmový debut Single Man.
Stud (2012), The Standard hotel (2009)
Newyorský hotel vyprojektovala firma Ennead Architects jako hold brutalismu v přísně minimalistickém stylu s výhledy na nekonečné mrakodrapové panorama New Yorku. Také proto byl vhodnou stafáží pro Michaela Fassbendera ve filmu Stud, který se do něj chodil milovat se svými příležitostnými přítelkyněmi a rolety nechávali nahoře.
Muži, kteří nenávidí ženy (2011), Villa Överby (2009)
Ultramoderní švédská vila z filmu Muži, kteří nenávidí ženy nese v reálu jméno Överby. Nachází se na skalnatém útesu s výhledem na záliv. Půdorys tvoří jednoduchý obdélník, oproti tomu veškeré technické detaily jsou velmi promyšlené – pitná voda je upravovaná v odsolovací jednotce a čerpána přímo z moře, teplo se vyrábí geotermálním čerpadlem a klimatizace je zabezpečena přes skalní šachtu.