Postavit hotel kvůli odpadkovému koši? S nadsázkou by se dalo říct, že právě to je případ dánské značky Vipp. Proslavil ji ocelový odpadkový koš s nášlapným otevíráním, který již v roce 1939 navrhl a začal vyrábět zakladatel Holger Nielsen. Produkt původně určený do nemocnic a kadeřnických salonů si díky jeho dceři Jette Egelund, která dnes stojí v čele firmy spolu se svými dětmi Kasperem a Sofií, vydobyl oblibu a neochvějné postavení i v domácnostech.
Právě od tohoto výrobku, který do svých sbírek zařadila i newyorská MoMA, začala Jette Egelund rozšiřovat sortiment značky. Ke košům v roce 2011 přibyla modulární kuchyně v typické černé barvě. Poté přišly židle, koupelnový nábytek a doplňky, stůl, lampy a v posledních letech se portfolio rozrostlo i o čalouněné sedačky. Vipp je poměrně neobvyklá společnost: kromě toho, že je stále stoprocentně vlastněná a řízená rodinou, má pouze in-house designéra – za drtivou většinou výrobků stojí Morten Bo Jensen. A neotřelé koncepty, s nimiž značka přichází, nejčastěji čerpají z intuice a nápadů Jette a Kaspera.
Designová kuchyně? Try first & Buy later
Tak vznikl také koncept „try and buy“ a první hotel Vipp. Když si kupujete nové auto, dostanete v autosalonu možnost testovací jízdy, abyste vyzkoušeli všechny funkce. Obdobně se dánští inovátoři rozhodli, že chtějí svým zákazníkům umožnit si nábytek a doplňky otestovat v reálném interiéru. Přijedete na víkend, vyzkoušíte si, jak se vaří v kuchyni Vipp, jak svítí jejich lampy či jak se sedí na jejich židlích. Pokud se potom rozhodnete pro koupi některého z výrobků, firma vám cenu pobytu odečte.
Od léta se můžete ubytovat již ve třech hotelech nesoucích její jméno. K solitérnímu příbytku Vipp Shelter umístěnému v přírodě jižního Švédska a podkrovnímu apartmá v centru Kodaně Vipp Loft přibyl pitoreskní historický Chimney House ležící blízko přístavu na severu dánské metropole. Rekonstrukci původní vodárny z roku 1902, jejímž charakteristickým prvkem je 35 metrů vysoký štíhlý komín viditelný už z dálky, dostalo na starost Studio David Thulstrup, které také navrhlo již zmíněný loft.
Pitoreskní historický Chimney House v dánském přístavu
Architekt a jeho tým stáli před zadáním proměnit zchátralou památku v designový hotel se dvěma ložnicemi. Jako elegantní řešení se ukázalo vložení druhého patra v podobě monolitické betonové kostky nad původní cihlové zdivo. Interiéru dominuje ocelové schodiště procházející středem domu a opticky oddělující jídelní a obývací část přízemí. Nad schodištěm se nachází velký prosklený světlík, skrz který si mohou hosté vychutnat úchvatný pohled na štíhlý komín někdejší vodárny.
V přízemí domu dostala potřebný prostor kuchyně v plné výbavě i další produkty značky, včetně ikonických košů s nášlapným otevíráním. Neutrální tóny lamp či sedacího nábytku souzní s terazzem na podlaze. Naopak tu vynikají barevná umělecká díla. Jako v každém skandinávském interiéru, i zde je důležitá hra se světlem. Proniká sem v podstatě ze všech stran a kreslí působivé kontury na schodišti i jinde. V patře domu se nachází světlá koupelna plně vybavená koupelnovým nábytkem Vipp, včetně maličkostí, jako jsou toaletní kartáč a stěrka sprchového koutu. Obě ložnice od atria s 8,5 metru vysokým stropem oddělují skleněné panely, takže působí světle a vzdušně. Pocit zabydlenosti jim dodává textil a dřevo použité na vestavěné skříně a podlahy. Noc pro dva v Chimney House vyjde na 2000 eur, pobyt si můžete zarezervovat na vipp.com.