Britská královna Alžběta II.
Od jejího úmrtí uplynulo sotva pár týdnů, ale už nyní lze říct, že její odchod poznamenal celý svět. Koruny a žezla se ujala nečekaně jako pětadvacetileté děvče a pevně a hrdě je nosila celých 70 let až do své smrti v září tohoto roku. Byla nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách a ačkoli do politiky zasahovala jen výjimečně, byla uznávaná jako nezpochybnitelná hlava státu. Její královský slib zemi a rodině vstoupil do dějin: „Vyznávám před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, bude věnován službě vám a naší velké královské rodině, ke které všichni patříme.“ Ani v horších časech, kterými její země či rodina procházely, ji nenapadlo to vzdát a abdikovat. Naopak, veškerému dění i povinnostem čelila aktivně až do svých posledních dnů.
Britská premiérka Margaret Thatcher
Dáma s ikonickým účesem by 13. října oslavila své 97. narozeniny. Byla první ženou ve funkci britského premiéra, ve které setrvala dlouhých jedenáct let. Pro svou nekompromisnost a rozhodnost získala Thatcherová přezdívku Železná lady. Ale právě díky svému pevnému politickému vedení se jí podařilo zastavil britský ekonomický propad, inflaci i nezaměstnanost, které Británii na počátku 80. let trápily. Některé její politické a ekonomické kroky byly nutné, ale nepopulární, proto se u veřejnosti netěšila příliš velké oblibě. Stala se nicméně tak výraznou postavou britských dějin, že o ní byl natočen film Železná lady v hlavní roli s Meryl Streep, která si za něj odnesla Oscara.
Prezidentka Zuzana Čaputová
Spolehlivě vyvrací mýty o tom, že chytré ženy nebývají krásné a ty, které chtějí dělat kariéru, musí obětovat rodinu. Zuzana Čaputová má všechno. Je matkou dvou dcer, slovenskou módní ikonou a nejvýše postavenou ženou Slovenska. Bývalá advokátka a občanská aktivistka se úřadu prezidentky ujala v červnu 2019 a v tehdejším věku 45 let se stala nejen první ženou, ale také nejmladší osobou, která kdy zasedla v nejvyšší ústavní funkci. Každý den medituje, aby se lépe vyrovnala se stresem a psychickou zátěží. Když zrovna neplní své pracovní povinnosti, snaží se být úplně obyčejnou ženou. Venčí svého psa, doma chodí v županu a k večeři si dá klidně zmraženou pizzu. V rozhovorech je velmi bezprostřední a vtipná a neostýchá se nechat nahlédnout veřejnost i do svého soukromí. I proto se nejen na Slovensku těší velké oblibě.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková
V květnu se stala vládní zmocněnkyní pro lidská práva a dostala možnost a moc se zasazovat o to, o co jako speciální pedagožka usilovala celou svou kariéru – o zlepšování života těch nejzranitelnějších ve společnosti, tedy ohrožených či opuštěných dětí nebo dětí se speciálními potřebami. Mnoho let lobbovala za zákaz umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů a trpělivá práce její i jejích spolupracovníků byla korunována úspěchem. Zasadila se také o inkluzivní zákon ve školství, který umožňuje postiženým dětem dosáhnout takové podpory, aby mohly chodit do běžných školek a škol. Věří, že naše zážitky v dětství, ať už v rodině nebo ve škole, nás zásadně formují do dalšího života. Chce tedy udělat všechno pro to, aby tyto instituce důstojně a férově fungovaly. Za své snahy byla v roce 2019 odměněna vyznamenáním Olgy Havlové.
Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern
Nejmladší ženou na světě ve funkci premiérky se stala v říjnu 2017. Její první práce v restauraci s fish & chips přitom ani zdaleka nenaznačovala, že bude úspěšnou političkou. V 17letech ale vstoupila do Labouristické strany a její kariéra se začala pomalu rozvíjet. Na univerzitě působila jako dobrovolnice ve vývařovně polévek a bojovala za práva dělníků. Později se přestěhovala do Londýna a stala se jednou z hlavních poradkyň týmu tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira. Dvacet let poté, co do strany vstoupila, se stala její nejmladší předsedkyní v dějinách. Jako premiérka je ve své zemi oblíbená, protože je lidská a empatická. Tvrdí, že je premiérkou všech Novozélenďanů bez rozdílu, proto na zasedání předsedů vlád Commonwealthu nosí maorský plášť a účastní se pochodů LGBT komunity. Během své kariéry na nejvyšším vládním postu porodila dcerku Neve Te Aroha, která jí jednou během živého vysílání z domova roztomile vstoupila do záběru kamery. Svou svatbu odložila kvůli pandemii covidu, protože považovala za důležitější provést svou zemi tímto těžkým obdobím.
Viceprezidentka USA Kamala Harris
Jako první žena tmavé pleti stanula v čele USA jako jejich 49. viceprezidentka, když si ji do tohoto úřadu zvolil nový prezident Joe Biden. Dcera migrantů z Jamajky a Indie se aktivně zajímá o imigrantskou politiku a prosazuje pozitivní diskriminaci na amerických univerzitách, kdy jsou ke studiu přednostně vybíráni Američané tmavé pleti a Hispánci. Byla také první významnou kalifornskou hodnostářkou, která během prezidentské kandidatury v roce 2008 podpořila Barracka Obamu, se kterým ji pojí dlouholeté přátelství. Své právnické a později politické kariéře obětovala své soukromí a ačkoli je vdaná, nemá žádné vlastní děti. V soukromí miluje vaření a pečlivě si zakládá recepty, které vycházejí v NY Times. Nejraději připravuje pečené kuře. Je také vášnivou sběratelkou tenisek Converse, které si obouvá, když vyráží někam na cesty.
Zdroj: Wikipedia Commons, Discoverwalks.com, Politico.com, NYTimes.com, iDnes.cz