Sama se setkávám s mezigeneračními rozdíly ve vnímání vintage – zatímco já dychtím po každém kousku z babiččiny šperkovnice, má maminka by si na sebe nic takového nevzala. Jak jste to doma měli vy?
Kateřina: Vyrůstala jsem v rodině, ve které se velmi rádo chodilo lovit do secondhandů, bazarů s nábytkem, starožitnictví a antikvariátů. Maminka si díky této své vášni otevřela svůj vlastní výběrový secondhand v roce 1995, ve kterém jsem si po školce vždy hrála a listovala vůbec prvními výtisky ELLE, které mám mimochodem doteď. Babička z druhé ruky lovila nejen své oblíbené maxi šaty s květinovými vzory, ale (a hlavně) knížky a starožitný nábytek. Myslím, že jsem se jinou cestou ani vydat nemohla.
Filip: I v naší rodině byl vztah k věcem z druhé ruky kladný. A to ať už se jednalo o samotné oblečení, nebo třeba starožitný nábytek. Nicméně o vintage jako takový, tedy o archivní a vzácné kousky, jsem se začal pořádně zajímat až ve svých patnácti letech, kdy jsem je začal nakupovat a prodávat dál.
Back to basics. Co vlastně znamená vintage?
Filip: Je fajn si uvědomit rozdíl mezi vintage a pre-loved. Vintage kousky jsou většinou dvacet a více let staré, do pre-loved řadíme pak kousky z druhé ruky, které ještě nedostály „vintage“ věku. Ale i tak je tohle velmi subjektivní vnímání.
Kateřina: Třeba taková první Balenciaga City bag, tehdy ještě Motorcycle City, kterou uvedl Nicolas Ghesquière v roce 2001, se řadí již mezi vintage kousky, a dokonce i mezi ikonické kabelky...
Pro mě je vintage jako teleport do starých časů, které jsem bohužel nezažila. Ale i možností, jak luxusní kousky vlastnit za zlomek retailové ceny. Co znamená pro vás?
Kateřina: Unikátnost. Vášeň. Možnost sáhnout do archivu toho nejlepšího. A to ať do klasické, či avantgardní sekce.
Filip: Jsou to ale i příběhy, které máme možnost psát dál. V dubnu jsme letěli do Paříže pro krásnou a velmi zachovalou Hermès Kelly 28 z roku 1974, která měla do té doby pouze dvě majitelky.
Jak se stát sběratelem?
Kateřina: Netuším, kolik kousků je nutné vlastnit, aby se člověk mohl nazvat sběratelem, nicméně je to právě vášeň, která k tomu vede.
Filip: A spolu s vášní čas, trpělivost a chuť se učit a prohlubovat znalosti, které jsou to nejcennější, co sběratel může mít.
Co musím znát, abych se sběratelem stala?
Filip: Je potřeba mít v sobě pevně rozhodnuto, kdo jste a co vás baví. Sbírka by měla odrážet v první řadě vás samotné a měla by být budována tak, aby vás výstižně popsala i člověku, který vás nezná. Vše ostatní se dá naučit.
Když chci investovat do kabelky, co musím před koupí vědět?
Filip: Je to stejné jako s každou jinou investicí. Je potřeba mít základní povědomí o tom, co kupuji a co chci získat. Před koupí kabelky je dobré si udělat rešerši ohledně vývoje její ceny a nekoupit ji za příliš vysokou částku. Je důležité, aby kabelka byla v původním stavu – aby nebyla barvená, doplněná o neoriginální komponenty a také aby byla ověřena její autenticita.
Jak se vyhnout zakoupení napodobeniny?
Kateřina: Sbírat informace a zkušenosti, mít co nejvíc osobních porovnání. Pokud kupujete vintage na online marketech, je třeba být obezřetný a před samotnou koupí si produkt opravdu velmi dobře prohlédnout, ověřit si prodejce a mít jistotu, že kupujete originál.
Filip: Rozhodně nespoléhejte ani na ověření, které tyto markety nabízejí za poplatek. Spoléhejte vždy a pouze na své znalosti nebo se obraťte na odborníky, kterým důvěřujete.
Chcete pokračovat ve čtení? Rozhovor v plném znění najdete v listopadovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.
- Zdroj článku:
Listopadová ELLE, Text: Nicole Kudělková