Fenomén patchwork family: Jak vypadá moderní rodina?

Na začátek pár faktů: Naposledy fungoval model rodiny ze Stepfordských paniček v padesátých letech, od té doby se rodina změnila k nepoznání. Už dávno to není jen 2,5 dítěte, pracující muž, žena v domácnosti a škodovka. Jen třetina rodin by se dnes podle Pew Research dala popsat jako nukleární – kde děti mají oba rodiče a jde o jejich první manželství. V šedesátých letech to bylo 73 %. Na jejich místo nastoupily nové modely: Polovina prvních manželství v Česku se rozvádí. A tak se potkáváme čím dál častěji se single rodiči nebo patchworkovými rodinami, kde děti získávají tzv. třetí rodiče.

Taková česká rodinka

Klesá celková chuť se vdávat a ženit. Více než polovina dětí ve Francii se dnes rodí mimo manželství, a pokud už se jejich rodiče rozhodnou vzít se, je to mnohem později. Roste i počet lidí, kteří děti nemají. Ať už cíleně, nebo proto, že až pětina párů nemůže počít. Podle Pew Research 27 % mladých párů žilo společně bez dětí, v sedmdesátých letech to bylo 18 %. „Více párů dnes žije s mazlíčky než s dětmi,“ dodává k tomu novinář David Brooks v The Atlantic.

Žijeme navíc v menších domácnostech. V sedmdesátých letech pětinu domácností obývalo pět a více členů – často šlo o mezigenerační soužití, kde prarodiče pomáhali s péčí o malé děti. Dnes je takových rodin méně než desetina a často jde o nízkopříjmové domácnosti. Kvůli práci se navíc stěhujeme mimo rodná města, a tak je představa velkého stolu, kde se rodina sejde (nejen) o Vánocích, čím dál vzdálenější. Skvělá zpráva je, že jsme vůči novým modelům soužití tolerantnější než kdy dříve. Osm z deseti lidí podporuje volbu nemít děti, stejné je to i se single rodiči. 69 % Čechů podporuje manželství pro všechny a skoro 60 % lidí podporuje, aby neheterosexuální páry vychovávaly děti. Jen pětina lidí si myslí, že potřebujete dítě nebo svatbu, abyste mohli být v životě šťastní.

Mohlo by se vám líbit

Jeden vztah, dvě pravdy. Jak se s partnerem naučit mluvit?

Snad v každé příručce o harmonickém vztahu se dočtete, že základním kamenem je zdravá komunikace. Někdy je jí příliš, někdy naopak málo a občas je až hodně bouřlivá. Jak je to tedy správně? A existuje vůbec nějaké správně?
elle.cz

Patchwork family, fenomén moderní doby

Šedesát procent rozvádějících se párů v Česku má v péči nezletilé děti. Celkem se rozvod minulý rok dotkl více než dvaceti tisíc dětí a jejich rodičů. A ještě více, pokud vezmeme v úvahu, že čím dál častěji cestu k oltáři vynecháváme. „Rozešli jsme se, když byli kluci ještě malí,“ vypráví mi majitel softwarové firmy Karel. Po roce odloučení si našel novou partnerku, se kterou plánují další dítě.

Je to příběh, který se opakuje čím dál častěji. Průměrný pár se v Česku rozvádí po třinácti letech soužití, což znamená, že průměrné čerstvě rozvedené ženě je čtyřicet, muži o trochu více. To, že první manželství nevyšlo, neznamená, že chtějí být do konce života sami. Do nového vztahu se častokrát vydává aspoň jeden z nich s dětmi. Že je to v Česku poměrně běžný fenomén, potvrzuje psycholog Petr Kačena. A nejen v Česku. Uvádí se, že až pětina rodin je tzv. „poslepovaných“, ne vždy je ale nová rodina jako z televizního seriálu Krok za krokem. Patchworkové rodiny totiž nejsou smoothies, kde na mixéru zmáčknete jediné tlačítko a všechno se perfektně propojí.

Článek v plném znění najdete v prosincovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

Kariéra, nebo rodina? A proč ne obojí?

Mít super vztah je skvělé. Mít cool práci zrovna tak. víme, kde hledat v osobním Životě pomoc a s kým se poradit o kariéře. Ale jak to udělat, aby se nám dařilo na obou polích zároveň?
elle.cz

Zdroj: Pew Research, ELLE