Nicola Coughlan sedí na pohovce pětihvězdičkového hotelu Pulitzer v Amsterdamu a zdá se, že se v tomhle prostředí stále ještě necítí úplně komfortně. Na rozdíl od svých seriálových kolegyní Claudie Jessie a Hannah Dodd, které na tom samém gauči ještě před pár minutami vzrušeně vyprávěly historky plné smíchu a nadšení, působí Nicola velmi plaše.
Možná na ni dolehla tíha, kterou přináší hlavní role v jednom z nejpopulárnějších seriálů své doby. Seriál Bridgertonovi, jehož jednotlivé série se vždy zaměřují na jednu ústřední love story, teď – potřetí – nasvětluje dlouho očekávaný milostný příběh Penelope Featherington a Colina, třetího bratra zámožné rodiny Bridgertonů. „Polin“, jak pár něžně překřtili fanoušci, se na konci druhé série rozloučil v ne úplně dobrém rozmaru a v osmi epizodách (první polovina vychází na Netflixu v polovině května) budeme sledovat nejen dlouhé procítěné pohledy, ale údajně i řadu velmi žhavých momentů.
„Pro moji mámu jsem požádala o upravenou verzi s vystřiženými sexuálními scénami. Opravdu, nedělám si legraci. Nechala jsem svého právníka, aby to přidal do smlouvy. Tohle prostě nedám!“ dušuje se Nicola přesvědčivě, když přijde řeč na scény, kterými jsou Bridgertonovi pověstní. Seriál inspirovaný romány Julie Quinn, zasazenými do světa londýnské smetánky na počátku 19. století, vyvolává od svého uvedení na Netflixu v roce 2020 pozitivní ohlasy, ale i kritiku. Je bezostyšně romantický, melodramatický, plný extravagantních kostýmů a s historicky nepřesným, diverzitním obsazením. Odehrává se v alternativní historii, v rasově integrované Anglii, kde vládne královna Charlotta afrického původu (mimochodem inspirovaná reálnou britskou královnou Šarlotou Meklenbursko-Střelickou, které údajně kolovala v žilách černošská krev a říkalo se o ní, že je mulatka). Notnou dávku eskapismu do fantaskního světa, kde u titulu vévody nezáleží na barvě pleti a láska hory přenáší, si však během pandemie dopřávalo početné publikum. Bridgertonovy sledovalo už během prvního měsíce od uvedení téměř 82 milionů domácností po celém světě a rychle se vyhoupli do pozice nejsledovanějšího seriálu v historii této platformy.
„Bridgetonovi oslavují to, co ženy chtějí. Jejich složitosti, potěšení, touhy… Romance je nejprodávanější knižní žánr na světě. A Shonda Rhimes (producentka) byla tak geniální, že to využila. Že to nikoho jiného nenapadlo dřív, jen ukazuje, jak jsou ženy neustále podceňovány. Všichni se ptali: Proč by se to někomu líbilo? A pak vyšli Bridgertonovi, a všechno vybouchlo,“ říká Nicola Coughlan. Její postava Penelope, plaché, ale nesmírně bystré dívky z komplikované rodiny, která většinu času stojí v ústraní, navlečená do příšerných křiklavě žlutých šatů, které pro ni vybírá její matka, figuruje v seriálu od počátku. Její jednostranný, platonický vztah ke Colinu Bridgertonovi, který ji vnímá jen jako kamarádku, z ní postupně dělá na tehdejší poměry starou pannu – a právě ve třetí sérii nám tvůrci slibují narativ labutě z ošklivého káčátka.
Postava Penelope je ale (naštěstí) mnohem komplexnější. Na konci minulé série se diváci za dramatických okolností dozvědí, že břitká glosátorka lady Whistledown, jejíž plátek čte celé město (a která je nepřehlédnutelně inspirována Gossip Girl) a jejíž hlas celou show provází, píše ve skutečnosti právě Penelope. Představuje tak mladou ženu, která se navzdory přísným společenským poměrům umí prosadit (i když ve stínu), umí si na sebe vydělat, a ještě si vybudovat určitou moc. Penelope tak na rozdíl od své nejlepší kamarádky Eloise, která o svobodě a osamostatnění hlavně mluví, aniž by konala, buduje úspěšnou kariéru i přes nepřízeň osudu. A i o tom je třetí série.
Sama Nicola Coughlan si vlastně prošla podobnou cestou v reálném životě. Dnes sedmatřicetiletá herečka se narodila v irském Galway. Už v deseti letech si zahrála malou roli v akčním thrilleru Válka mého bratra, jako teenagerka a dvacátnice pak dabovala řadu animovaných seriálů a občas dostala nějakou menší roli ve filmech a seriálech. Pak ji však dostihly finanční potíže a s nimi i plíživé deprese. Nicola se tak na nějakou dobu musela vrátit domů k rodičům, kde si pak mimochodem přivydělávala třeba v optice. Průlomem její kariéry se stala postava Clare Devlin v seriálu Derry Girls, kterou získala v roce 2018. O rok později pak Nicolu obsadili do Bridgertonových, ona a Claudia Jessie byly vůbec první dvě herečky, které si tvůrci vybrali hned v prvním kole. Od té doby se Nicola nezastavila. Je nadšenou milovnicí módy (potkáte ji na londýnském i pařížském týdnu módy) i aktivistkou. V únoru 2019 vedla pochod za dekriminalizaci potratů v Severním Irsku, teď na svých sociálních sítích vybízí ke klidu zbraní v Gaze.
„Nejdražší čtenáři, naše odloučení trvalo příliš dlouho. Londýnská módní scéna se konečně vrátila z letních sídel a s ní i autorka tohoto plátku. Začíná nová sezona a mysl všech okupuje jedna otázka: Která debutantka tentokrát zazáří nejvíce? Letošní úroda se zdá být oslnivá…“ O tom, jestli i outsideři mohou vykvést (podtitulem nové řady je motto „Even a wallflower can bloom“), o tom, jak se ona sama dostala z malého irského městečka na obálky lesklých magazínů, ale i přátelství, lásce a kouzlu Bridgertonových jsme si s Nicolou Coughlan povídali exkluzivně pro ELLE. Neváhejte si pořídit červnové vydání ELLE kde si rozhovor přečtete, nenechte si jej uniknout a rovnou si dopřejte třeba předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkazu.