Osm chutí Asie
Chcete-li si atmosféru exotické kuchyně vykouzlit u sebe doma, pak se vám třeba bude hodit nová kniha plná skvělých receptů, nazvaná Osm chutí Asie. Jejím autorem je odborník na slovo vzatý – šéfkuchař pražské restaurace SaSaZu Shahaf Shabtay, který posbíral své kuchařské zkušenosti na celém světě. Vyzkoušel všechno možné a nakonec ho uchvátila thajská kuchyně. Recepty uvedené v knize jsou přizpůsobené českému prostředí, ale ne natolik, aby ztratily svůj původní charakter.
Celá kuchařka je členěna do osmi kapitol, z nichž každá je věnována jedné typické asijské surovině: kokosu, zázvoru a galgánu, citronu a citronové trávě, čaji, sezamu, rýži, banánu a chilli.„Nebaví mě být jenom šéfkuchařem restaurace. Stále vymýšlím nové a nové způsoby, jak naše zákazníky blíže poznat, jak jim nabídnout nové zážitky a nové zkušenosti a také jak sdílet své zkušenosti. Nechtěl jsem ale jen běžnou kuchařskou knihu. Při vytváření jídla myslíme i na hudbu, design, pohodlí, servis… Jídlo má samozřejmě největší prostor, ale není tím jediným, na co se zaměřujeme – proto jsem chtěl, aby i má kniha byla nejenom o jídle. Potěšilo by mě, kdybych někoho inspiroval, aby třeba jel do Asie či navštívil Sapu. Anebo alespoň udělal svému partnerovi či partnerce po večeři masáž rukou,“ říká autor knihy, šéfkuchař Shahaf Shabtay.
Zde přinášíme jeden recept na ukázku:
Pho bo
Hovězí, ananas, koriandr
Pho je výborná vietnamské polévka, kterou zná každý, proto nesmí chybět v žádné asijské restauraci – a ani kuchařce… Pokud pojedete do Vietnamu, ujistěte se, že se její název naučíte dobře vyslovovat. Je totiž k dostání všude a nikdy neuděláte chybu, když si ji dáte. Existuje mnoho variací – s kuřecím, hovězím, dršťkami nebo i v jejich kombinaci. My připravíme klasickou, hovězí.
1. krok
voda – 2 l
hovězí kosti – 500 g
cibule – 2 ks
šalotka – 2 ks
česnek – 5 stroužků
zázvor – 5 cm oddenku
ananas – 1 ks
skořice celá – 2 ks
kardamom – 2 ks
anýz – 2 hvězdičky
sůl – 1 lžíce
cukr – 1 lžíce
2. krok
hovězí svíčková – 400 g
3. krok
máta –10 listů
bazalka – 10 listů
koriandr –10 listů
rýžové nudle – 250 g
citron – 1 ks
thajské chilli papričky – 2 ks
1. Nejprve nakrájejte cibuli, šalotku, česn
ek, zázvor a ananas. Omyjte hovězí kosti a dejte je vařit společně s nakrájenou cibulí, šalotkou, česnekem, zázvorem a ananasem. Přidejte skořici, kardamom, anýz, sůl a cukr. Nechte vařit dvě hodiny a v případě potřeby dolévejte vodou. Potom vývar sceďte do druhého hrnce.
2. Hovězí svíčkovou dejte v kuse vařit do polévky na další půlhodinu. Poté uvařené maso vyjměte a nakrájejte na plátky.
3. Nakonec přidejte rýžové nudle, listy máty, bazalky a koriandr. Nudle uvařte podle návodu na obalu, trvá to jen pár minut. Potom nudle pomocí cedníku vyndejte a rozdělte je do čtyř polévkových misek. Polévku sceďte do jednotlivých misek a přendejte do ní hovězí maso. Do mističky vedle připravte citron, nakrájený na čtvrtky, a thajské chilli, nakrájené na kolečka. Každý si pak polévku dochutí podle chuti.
Tip
Tajemstvím dobré pho jsou jakékoli čerstvé bylinky a v tomto případě také ananas. Doporučuji přidat navrch čerstvý koriandr, bazalku nebo kousek ananasu.
Hra chutí v Buddha-Baru
Pokud si raději zajdete na dobré jídlo do restaurace, vyzkoušejte například nové menu pražského Buddha-Baru. Patří do sítě restaurací Buddha-Bar, jehož první pobočka vznikla v Paříži, další se otevřely mimo jiné v Dubaji, Londýně, Washingtonu nebo v Manile. Vaří se zde ve stylu Fusion, což znamená kombinace kultur, chutí a ingrediencí. Restaurace je zaměřena na asijsko-pacifickou kuchyni – Pacific Rim Cusine –, tedy fúzi kuchyní zemí kolem Tichého oceánu a dalších zemí. Ochutnat tu můžete také chutě Japonska, Havaje, Číny či Indonésie. V novinkách podzimního menu najdete například tom yuan – ostrou sladkokyselou krémovou polévku z kokosového mléka, mořských plodů a zeleniny, vepřová žebra vindaloo, marinovaná ve směsi koření – skořice, hřebíčku, kardamomu a badyánu –, nebo dezert yuzu panna cotta – klasický smetanový dezert panna cotta obohacený chutí japonských citronků yuzu spolu s mučenkou.