Eukalypty jsou jedny z vůbec nejvyšších stromů na světě – měří desítky metrů. V bytě je však můžete mít jen půlmetrové. Takový drobný stromek je však nejen hezkou ozdobou bytu, ale také živou lékárnou.
Listy eukalyptů jsou velmi typické a často se používají jako ozdoby do vázy. Vyskytují se v neuvěřitelném množství tvarů – různě tvarované listy rostou dokonce na jednom stromě. Ve váze působí naprosto originálně a v našich podmínkách také velmi nezvykle.
Podívejte se na reportáž z pořadu Rady ptáka Loskutáka:
Eukalypt jako lék
Eukalypt působí velmi příznivě na problémy dýchacích cest. Likviduje různé nemoci - bronchitidu, astma, virové i bakteriální nemoci dýchacích cest. Zabírá však velmi dobře také proti obyčejné rýmě.
Eukalyptová silice se dá užívat zevně i zevnitř. To znamená formou nálevu do čaje, dá se kloktat i inhalovat. Také se eukalyptovými kapkami v oleji můžete mazat – masáže jsou úžasně příjemné a zdravé.
Jak se pěstuje eukalypt
V bytě lze pěstovat úplně bez problémů a navíc lidem v místnosti pomáhá. Díky velkému množství aromatických látek, které uvolňuje do vzduchu, se v místnosti s eukalyptem dobře dýchá.
Zastříháváním se dá se udržet v rozumné výšce. Důležité však je zajistit mu velkou nádobu, aby v ní mohly pohodlně růst jeho kořeny, a dostatečně světlé prostředí a hodně vlhkosti. Světlo je ideální rozptýlené, nevadí mu ale ani přímé. Vodu pije jako šílený – především v létě. Vysoké teploty mu však neškodí, v Austrálii, zemi původu, se jim dokázal skvěle přizpůsobit.
Zahrada proti chřipce
Kromě eukalyptu máte v bytě nebo na zahradě také spoustu dalších bylinek, které s chřipkou zametou. Často jsou to rostliny, do kterých byste to ani neřekli:
Lipový květ: Připravte si čaj, je to všeobecně vyhlášený známý lék proti chřipce. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku.
Mateřídouška: často se používá do čajových směsí proti nachlazení. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel.
Celer: je ideální v boji proti nachlazení. Celerová šťáva dodává tělu množství vitamínů, čímž celkově posílí náš organismus.
Kyselé zelí: je vydatným a velmi levným zdrojem vitamínu C. Deset deka pokryje denní potřebu vitamínu C zhruba z jedné třetiny.
Zázvor: působí proti kašli a horečce: zkuste si udělat zázvorový čaj s medem a citrónem. Dětem chutná kandovaný zázvor, protože cukr trochu pomáhá přehlušit pálivost.
Citrusy: denně byste měli sníst kousek syrové zeleniny a ovoce ve slupce – ta totiž chrání vitamin C před zničením. Dávejte tedy přednost jablkům, kiwi, citronům, pomerančům a grapefruitům.
Cibule: pomáhá k odhlenění organismu, doporučuje se proti kašli. Stačí ji nasekat, promíchat s třemi lžícemi medu. Nechte odstát aspoň 12 hodin. Pak podávejte po líži ráno a večer.
Šalvějový dryák: šalvěj má dezinfekční účinky. Skvěle působí při zánětu nosohltanu a angíně. Lžíci sušené šalvěje zalijte 2 dcl horké vody, přidejte 2 stroužky česneku a 4 hřebíčky. Nechte 15 minut vylouhovat a slijte.
Zdroj: doma.nova.cz
Čtěte také: Rostliny, které zvládne pěstovat každý