Díky němu jsem se naučil, že i ze židle mohu udělat klobouk," reflektoval um svého učitele Cardina jeho někdejší asistent Jean-Paul Gaultier. Během své kariéry, která trvala 70 let, byl Pierre Cardin jedním z nejobdivovanějších, ale také nejzatracovanějších designérů. Především v 90. letech jste totiž logo „Cardin" mohli najít snad všude a ostatní návrháři se posmívali, že tento módní dům brzy uvede snad i vlastní toaletní papír.
Osmadevadesátiletý návrhář byl ale právě díky tomu jedním z nejbohatších mužů Francie a z kritiky ohledně své značky si jen málo něco dělal. Ostatně, názor ostatních pro něj nikdy nebyl příliš relevantní. Cardin byl v 60. a 70. letech průkopníkem takzvané vesmírné módy, kterou původně vystudovaný architekt uvedl do světa poté, co získal zkušenosti u módních domů Elsy Schiaparelli a Christiana Diora.
Byl to právě Cardin, kdo pomáhal ušít pověstné róby střihu „The New Look“. Rychle získal sebevědomí na to, aby si otevřel vlastní salon, v rámci kterého odprezentoval šaty, které evokovaly bublinu. Jednalo se o model, sestávající z úzkého živůtku a plné sukně. Okamžitě sklidily úspěch a staly se koktejlovými šaty své dekády.
„Coco Chanel na mě extrémně žárlila. Byl jsem mladý, dobře vypadající, talentovaný," svěřil se Cardin v jednom z rozhovorů. U kolegů vzbuzoval obecně závist, protože měl kromě umělecké vize také cit pro byznys. Což bylo pro návrháře vzácné, ale Pierre Cardin si nikdy nemusel pro své podnikání brát ani půjčku v bance. Mimo jiné proto, že byl jedním z prvních designérů, který dovolil, aby se jeho modely prodávaly v obchodních domech.
Dnes už známe Armani čokolády nebo Bulgari hotely, ale Pierre Cardin byl v tomto ohledu opravdovým pionýrem. Coby návrhář chtěl vybudovat impérium, kde jíte z Cardinova porcelánu a nosíte spodní prádlo s jeho logem. Peníze nebyly pro tohoto rodáka z Benátek hnacím motorem. Měl to štěstí, že dokázal svými nápady a kreativitou dobře vydělávat. Bez ohledu na to, co si myslí ostatní.
Nehledět na námitky okolí. Takové bylo krédo Pierra Cardina, který byl v roce 1959 vyloučen z elitního syndikátu Chambre Syndicale de la Haute Couture. Vytvořil totiž kolekci pret-a-porter: tedy vezmi a nos. Takový přístup samozřejmě velmi tradiční členové syndikátu vysoké módy nemohli vystát a Cardina ze svých řad vyhnali. Jenže jeho komerční úspěch nedal konkurentům spát, a tak systém modelů, které se ušijí přímo pro okamžité nošení, začaly aplikovat i ostatní. Dnes je součástí téměř všech luxusních módních domů.
Cardinův odchod velmi prožívají v Číně. Návrhář, který zde uspořádal přehlídku v roce 1979, kdy byla tato totalitní země pro většinu světa uzavřena, se tam dodnes těší velké oblibě. Nebát se - to bylo pro Pierra Cardina absolutně příznačné. Proto letos najal jako šéf designéra své značky muže o sedm dekád mladšího. Pokud bude sedmadvacetiletý Pierre Courtial pokračovat v Cardinově odkazu, tedy pracovat podle svého nejlepšího vědomí a mít odvahu, nemůže šlápnout vedle.