Existuje důvod, proč se první květnové pondělí stalo výrazem samo o sobě. Galavečer Metropolitan Museum of Art's Costume Institute, lépe známý jako Met Gala, pozve významná jména nejen módní, ale především pop kultury, a velké značky módního průmyslu vytasí všechna svá esa z rukávů, aby se blýskly v tom nejlepším světle.
Tato událost se z každoroční sbírky, které se účastní módní průmysl a newyorská společnost, stala kulturním fenoménem přitahujícím celosvětovou pozornost. Tato exkluzivní slavnost se vstupenkami, které stojí přibližně stejně jako nové auto, dává návrhářům příležitost předvést to nejlepší na slavných múzách, a to vše pro dobrou věc. Letos konečně se tato událost bude konat v obvyklém termínu, který připadá na 2. května. Navazovat bude na zářijovou, o několik měsíců posunutou edici. Ta se nesla v duchu tématu „In America: A Lexicon of Fashion“ a navazovala na ni eponymní výstava. Letos tomu nebude jinak.
Připravte se, vyrážíme na módní exkurzi napříč americkou historií
Téma letošního ceremoniálu bylo stanoveno. „In America: An Anthology of Fashion“ bude nejen styčným bodem pro módní návrháře a značky, kteří pracují na večerních róbách pro své nositele, ale jako tradičně uvede i stejnojmennou výstavu. Ta bude od 7. května společně s projekcí ke zhlédnutí v americkém křídle muzea. K vidění budou úžasné kousky vytvořené návrháři a designéry, kteří působili ve Spojených státech od 19. do konce 20. století. Nezoufejte tedy, že nemáte 35 000 dolarů nezbyt na koupi vstupenky. Dění z galavečera a róby hvězd budeme mapovat my, na výstavu pak můžete vycestovat vy sami.
Slavným hvězdám a jejich dvorním návrhářům se tedy naskýtá volné pole působnosti pro zapojení kreativity. Dress code s podtitulem „Gilded Glamour“ představuje příležitost prozkoumat vznešenost spojenou s pozlaceným věkem a prostudovat si vývoj amerického stylu. Ale také připomenout si práci jednotlivých návrhářů či krejčích od Charlese Jamese přes Halstona po Oscara de la Rentu, i mnoha dalších, mnohdy opomenutých jmen.
Módní standardy se zvyšují...
Letos Met Gala takový, jak jej známe, oslaví 26. výročí. Jeho počátky však sahají mnohem hlouběji do dvacátého století. Večírek roku začal jako každoroční sbírka pro Costume Institute a nekonal se ani v Metropolitním muzeu. První akce se konala v roce 1948, dva roky poté, co se Costume Institute stal součástí Met. Tato událost nabyla na své propracovanosti v sedmdesátých letech s příchodem Diany Vreeland. Ta místo toho, aby z ní udělala typickou společenskou událost, přetvořila ji v jedinečný večírek. Hosté si pro zážitek sjeli výtahem, byli přivítáni v atmosféře připomínající opiové doupě s figurínami bez tváře a s punčochami přetaženými přes hlavu. Celou atmosféru pak doprovázela noir hudba.
Od své první edice pod dnešním názvem na téma „Fashion Plate“ v roce 1971 však zůstal Met Gala především pomyslným hřištěm pro vizionářskou tvořivost s nepřekonatelným glamour. Jeho oděvní standardy se rok od roku zvyšují. Zatímco v počátcích Met Gala šlo o příležitost hezky se obléknout, dnes jde o opulentní přehlídku vynalézavosti a chtíče uchvátit fotografy a uzmout si co největší mediální zásah. Snad nejvyšší laťku nasadila edice z roku 2019 na téma „Camp: Notes on Fashion“. Vzpomeňme si jen na Lady Gaga a její čtyři proměny na schodech Met, kurátorované návrhářem Brandonem Maxwellem...
Zdroj: Architectural Digest, Town And Country Mag, Grazia, ELLE