Výtržníci dorazili do budovy kongresu v převlecích superhrdinů, po chodbách se tak procházeli třeba Captain Amerika, Superman, Abraham Lincoln, Trump, ale dokonce i orel bělohlavý nebo vikingové... lidé měli pomalované obličeje a sladili se do barev vlajky USA. Kostýmy, stejně tak jako chování výtržníků, byly zkrátka tak americké, jak to jen jde. Jakkoliv znepokojivě tento dav působil, mohli byste si ho snadno splést s halloweenským průvodem. Ovšem mezi komedií a hororem je jen opravdu tenká hranice. A ačkoliv si můžeme z Trumpových přívrženců utahovat kvůli jejich módním volbám, věřte, že nebyly náhodné. Naopak tvořily důležitou součástí jejich poselství. Převlek má vždy v protestech své zásadní místo a různé ideologické skupiny mají velmi specifické způsoby, jak využívat oblečení jako zbraň. Pojďme je tedy společně dekódovat.
Black Lives Matter
Když se loni v červnu strhla lavina globálních protestů Black Lives Matter, měli lidé, kteří vyšli do ulic, jedinou základní premisu ohledně toho, co na sebe - hlavně potřebovali skrýt svoji identitu. Nevýrazné oblečení, žádné značky ani nápisy, skrytá tetovaní... to byl v podstatě jejich dress code a ano nesmíme zapomenout ani na roušky! Ty měli na obličeji většinou protestující po celou dobu. Pandemie stranou, oni totiž celkem šikovně skryjí obličej před příslušnými úřady. Pokud se však objevil v tomto davu někdo, kdo vybočoval a nezakrýval si tvář, šlo o velkou troufalost a zprávu úřadům: “Tady jsem a nebojím se vás! Co uděláte?”
Pro demonstranty, kteří požadovali ukončení rasového policejního násilí je aktivismus nebezpečný. Vždyť tady jde o samotné jádro tohoto protestu – kdyby byli bílí, možná by si nemuseli zakrývat tváře. A mimochodem jen porovnání v číslech: při nenásilných protestech po smrti George Floyda v Minneapolis bylo zatčeno 570 lidí, zatímco když nyní trumpův ozbrojený dav vtrhl do kapitolu, do vazby se dostalo 47 lidí, a to většina z toho důvodu, že porušovala zákaz vycházení, který v D.C. platí.
Charlottesville
Ultrapravice byla vždy fascinována historií, a pokud jde o jednotný dress code, často se inspiruje právě v minulosti. Od Hitlerových košil až po Ku-klux-klan..., ale to to snad ani nebudeme rozebírat. Zaměříme se na kontroverzní a tragické “Unite the Right rally”, kdy vyšli neonacisté do ulic Charlottesville v roce 2017, a to v polo tričkách.
Jak souvisí polo trička s extrémní pravicí, ptáte se? V podstatě nijak, a proto se od tohoto hnutí distancovala i značka Fred Perry, jejíž obchody vzali neonacisté “útokem” a doslova je v té době vykoupili. Ovšem tento “převlek” měl naprosto jiný cíl než vzbuzovat patriotismus, zastrašit nebo skrýt se v davu - měl učinit nacismus “přístupnější”, “lákavější”, legitimizovat ho a přilákat mainstream. Podle magazínu Nylon dostal tento nápad Andrew Anglin, jeden z vůdců skupiny, který doslova řekl svým následovníkům, aby vypadali sexy, chodily do posilovny, a měli na sobě přiléhavá trička, taková, aby mohli ukázat bicepsy. “To je to, díky čemu se k nám budou chtít muži přidat a ženy se stanou našimi groupies. Díky tomu budeme vypadat jako hrdinové a bad boys!” No comment.
Trumpův dav
Takže jak jsme se dostali od preppy stylu a polo triček k Vikingům? Vikingské reálie vlastně hrají na stejnou strunu toho, čeho chtěli dostáhnout i neonacisté v Charlottesville. Kořeny tohoto cosplaye však sahají ještě mnohem hlouběji. Nejde jen o to, odlišit se v moři kšiltovek s nápisem “Make America Great Again”, ale faktem je, že ultrapravice měla vždy tak trochu zálibu v severských árijských typech. Tato posedlost zlatým věkem skandinávské rasové čistoty pak vedla z misinterpretaci a zneužívání severské mytologie.
A co ostatní kostýmy? Trumpovo heslo “Make America Great Again” pod sebe dokázalo sjednotit mnoho rozdílných skupin. Ať už se bavíme o preppy neonacistech nebo o klasických rednecích beze studu. Ovšem právě tento pocit velké a hlasité skupiny podpořené Trumpovým povzbuzováním vyvolává pocit, že není třeba se skrývat, naopak. Tato skupina chce být vidět a slyšet, protože má pocit, že se nemá čeho bát. Posouzení toho, jestli je to pravda už necháme na vás.