Proč jsme skončily s pravými kožešinami?

 

Jeden po druhém

“Je to opravdu skvělá příležitost, jak zvýšit povědomí o životních podmínkách zvířat, posílit poptávku po udržitelných a inovativních alternativách a podpořit humánnější módní průmysl,” řekla Valeria Bessolo Llopiz mezinárodní ředitelka Elle a my s ní musíme samozřejmě souhlasit.  

V posledních pár letech byl tlak na módní značky, které stále ještě užívaly ve svých kolekcích pravou kožešinu, opravdu velký. Veřejnost a zákazníci změnu vyloženě požadovali, a proto se vedení i opravdu velkých a vlivných módních domů ke kroku opustit pravé kožešiny odhodlalo. A přicházejí stále další.  

Už to nejsou osamocení průkopníci jako Vivienne Westwood, Stella McCartney, Calvin Klein, Ralph Lauren či Giorgio Armani, kdo přistupují k módě etickým způsobem, ale připojují se k nim postupně i velké nadnárodní společnosti jako Kering, který v září oznámil, že pravé kožešiny nebude užívat žádná ze značek jeho portfolia – mezi které patří například Bottega Veneta, Gucci, Balenciaga, Alexander McQueen, Saint Laurent a mnohé další...

Celý svět nyní upírá zraky i na největšího módního hráče a konkurenta Keringu LVMH. Pravdou je, že některé brandy, které vlastní, pravou kožešinu již odmítají, avšak společnost jako celek toto pravidlo nectí a Louis Vuitton či Dior tak mohou tento “materiál” využívat nadále... 

Mohlo by se vám líbit

Valentina Nízká velí konec pravých kožešin v ELLE

Přišel čas na změnu!
elle.cz

Děsivé, avšak efektivní

Kožešina byla od pradávna člověku velice užitečným přítelem, a to i v dobách, kdy potřeboval zahřát i ve chvílích marnivosti, ve kterých bylo “životně nezbytné” potvrdit svůj nóbl statut norkem či liškou kolem krku. Avšak v dnešní době, kdy umíme kožešinu vyrobit uměle, máme ústřední topení a milion jiných způsobů, jak se honosit svým snobstvím, není přece třeba zabíjet zvířata jen kvůli své rozmazlenosti. Nehledě na humánní stránku zacházení s živými tvory, je tu pak ještě dopad na životní prostředí. Organizace PETA například odhalila, že 85 % kožešin na trhu pochází z nelegálních farem, přičemž ty jsou natolik neekologické, že se díky nim tento průmysl dostal mezi pět nejhorších odvětví na světě z hlediska znečištění toxickými kovy. 

Když mluvíme o skupině PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), je to především ta spolu s FFA (Fur Free Alliance), které se zapříčiňují za to, že značky od pravých kožešin ustupují. A někdy i velmi radikálním způsobem. To, že se jejich členové často objevují nazí na veřejnosti, jsme si již tak nějak zvykli, avšak nový level nastolila kampaň PETA z letošního roku, ve které se objevují luxusní kousky oblečení “rádoby” ušité z lidské kůže. 

Mohlo by se vám líbit

Lednová Elle přichází s radikálním rozhodnutím

Lednová ELLE vedle pořádné porce čerstvé inspirace přichází se zásadním rozhodnutím: na jejích stránkách se už nikdy nesetkáte s propagací kožešin. Více vám prozradí šéfredaktorka Valentina Nízká v úvodníku!
elle.cz

Když tedy pravou kožešinu nepotřebujeme... 

… jaké jsou její nejekologičtější alternativy? Například kožešina na biologické bázi. Jde o zcela nový materiál, který se nazývá KOBA a ten není vyroben z ropného oleje, ale z oleje z rostlinných plodin - často kokosového. Vzhledem k tomu, že pochází z 37 % z rostlin, jeho výroba vyžaduje o 30 % nižší spotřebu energie a vylučuje o 63 % nižší emise skleníkových plynů související s výrobou ve srovnání s konvenčními umělými kožešinami. Když je řeč o klasických umělých kožešinách, i ty je možné vyrábět udržitelnějším způsobem, a to využitím toho, co již máme: recyklací plastů

Dalším způsobem výroby kožešin je užití roztřepené a speciálně upravené džínoviny. Tento materiál sice nevypadá jako napodobenina zvířecí srsti, ale je velmi stylový a elegantní. Přišli s ním Tiziano Guardini a Ksenia Shnaider.  

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24