Mokasíny, blejzry a rugby košile - to může znít jako výčet klasické výbavy šatníku přeživších boomers. Ve skutečnosti ale preppy styl postupně vyhání dosavadní představu o streetwearu. Luxusní retailový web The Real Real uvádí zajímavá a módní preference převracející data. Vyhledávání značek jako Vetements a Yeezy podle nich kleslo o 25%.
Zatímco vyhledávání klasické preppy značky Ralph Lauren vzrostlo o 238%. ‚‚Klasický streetový look, tedy mikiny a grafická trička, postupně ustupuje. Do hlavního proudu se dostávájaí formálnější kusy se zajímavým twistem,” uvádí pro deník The Guardian nákupčí Michael Ford.
@henrikvolkmann It‘s the girl with the puppy for me
Přitom je ‚‚preppy styl‘‘ víc jak sto let starý. Je nesmazatelně spojen s americkou elitou severovýchodního pobřeží, jehož děti navštěvovaly přípravné nebo „prep“ školy a vysoké školy takzvané Ivy League. Styl získal na síle v šedesátých letech a dosáhla vrcholu na začátku osmdesátých let, kdy bestseller Lisy Birnbachové, ‚‚The Official Preppy Handbook‘‘ představil - a do jistý míry i parodoval - životní styl a estetiku preppy elit pro masy.
A přesně do tohoto bodu se vrací současné preppy hnutí, které se točí kolem fascinace starého světa elit a peněz. Videa na TikToku s hashtagem #oldmoneyaesthetic mají v průměru třicet tři miliónů zhlédnutí. Někteří influenceři přitom tento trend označují za problematický, především díky jeho asociacím s bílou privilegovanou ‚‚vládnoucí‘‘ třídou.
V současném pojednání preppy stylu je tak něco stejně sentimentálního, jako v případě posedlosti Y2K módou, a zároveň něco velmi ironizujícího. Lze tedy současné preppy hnutí brát vůbec vážně? V mohutném zastoupení se objevil i v kostýmní výpravě populárního pokračování seriálové legendy Gossip Girl, takže se pomalu, ale jasně propisuje i do masové kultury. Preppy si tak znovu žádá naší pozornost. Otázkou zůstává, jak dlouho tu s námi vydrží a zda se do něj vyplatí investovat.