Jaký byl pražský fashion week: Roušky, emoce a udržitelnost

Týden módy pod vedením Lukáše Loskota už k Praze neodmyslitelně patří. Určitý okruh lidí si zvykl na to, že si dvakrát do roka obleče na sebe to nejzajímavější, co ve skříni najde a vyrazí vidět i být viděn na nějakou netradiční lokaci. Klášter sv. Gabriela, kde se letos akce konala, je místo skutečně jedinečné. V těsné blízkosti centra, nad Arbesovým náměstím na Smíchově, se rozprostírá pohádkově vypadající stavba, kterou loni koupila za 353 miliónů korun realitní skupina Cimex. Nyní se v ní pořádal maraton módních přehlídek, za několik týdnů to bude Designblok.

 

Zdvojená sezóna, odmítnuté pozvánky i srdceryvné návraty

Březnový fashion week se těsně před svým zahájením musel zrušit. Pár dní na to vypukla karanténa a módní návrháři místo outfitů šili roušky. Některým náročný pandemický půlrok natolik změnil plány, že se rozhodli tentokrát svou účast vynechat. Chyběla show Zuzany Kubíčkové, LaFormely, ale třeba i Petry Ptáčkové, jejíž tvorba je zastoupena v prestižních concept storech v zahraničí.

Za návrat ztraceného syna lze oslavovat letošní přehlídku Jakuba Polanky, který se se svou kolekcí na pražské módní scéně neprezentoval od roku 2018. Když se díváte na jeho tvorbu, ve které vnímáte kreativitu, a především schopnost zhmotňovat svůj talent pro ženy slušivým způsobem, srdce vám poskakuje radostí. Polanka se ale nenechá do ničeho tlačit a rozhodně nebude tvořit věci, které ho nebaví. Pro návrháře je to rozhodně dobře, alespoň nepodlehne tlaku na výkon a nevyhoří, pro zákazníky je to bezesporu škoda. Mnoho z nás by pro jeho šaty zabíjelo a možná je právě neuchopitelnost tohoto návrháře značným podkladem pro velký zájem, který okolo sebe vzbuzuje. Více se o přehlídce dozvíte v našem článku zde.

 

Jakub Polanka

 

Mladí a neklidní

Na výsluní se ale ocitli tvůrci, kteří donedávna patřili spíš do kategorie „mladých a začínajících". Mezi jednoznačné highlighty, čili pomyslné třešinky na dortu, patřily například přehlídky Zoltána Tótha nebo Jana Černého. Ještě před několika sezónami jejich jméno nikdo neznal, ale teď jsou v kategorii těch tvůrců, od kterých, když máte něco v šatníku, tak se v české módě skvěle orientujete. Každý reprezentuje jiný směr: Černý stále ještě určitým způsobem vychází ze streatwearu, Tóth tvoří tak elegantně, jako když si představíte hru smyčcového kvarteta. Zajímavé je, že Černého s Tóthem dávají do těsné blízkosti jejich dva poměrně známí zákazníci: DJ NobodyListen a jeho partnerka, YouTuberka Teri Hodanová.

 

 

Móda a politika

Zcela odlišný svět se potkal na přehlídkách Terezy Vu a Michaela Kováčika. I sem chodí samozřejmě módy a krásy chtiví diváci, ale pomyslnou front row zde obsazují osoby spjaté s politikou (Tereza je manželka poradce premiéra Andreje Babiše Marka Hanče) nebo se světem celebrit. Šaty od Kováčika totiž nosí bývalé miss Aneta Vignerová, Andrea Verešová i Karolína Chomisteková. Více o přehlídkách zde.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tereza Vu

 

Móda, mise a marketing

Je skvělé vidět, že Čechy nezůstávají pozadu za tendencí, která hýbe světovou módou. Nyní svět fashion není jen líbivým pozlátkem, které chce ukazovat jen mladé a krásné v luxusních oděvech a doplňcích. Móda je nyní odrazem vašich názorů a hodnot. Velmi dobře s touto tendencí umí pracovat Iva Burkertová, alias ODIVI. Možná její modely nejsou tím nejinvenčnějším, co jste kdy viděli, ale designérka je zároveň geniální marketérka. Minulý rok ukázala 100% udržitelnou kolekci, kdy modelové a modelky vyšli na molo nazí, tentokrát ukázala happening i kolekci z přešitého oblečení, které předváděly nejen modelky, ale také půvabné, zdravě vypadající ženy. Více o přehlídce zde.

 

ODIVI

 

Aktivismus a provokace

Aktivistická byla také show návrháře Jiřího Kalfaře, který má za sebou jako první Čech i přehlídku na newyorském fashion weeku a jeho modely nosí třeba i zpěvačka Camila Cabello. V Praze se prezentoval poprvé, a hned bylo jasné, že je mu domácí rybníček trochu těsný. Na závěr přehlídky vynesla jedna z Kalfařových modelek zářijové vydání časopisu Vogue, na kterém byl fixou přepsaný původní slogan. Místo We All Should Be Activists zněl: We Should Not Be Hypocrites. Bylo to prý gesto samotné modelky tmavé barvy pleti, která reagovala na vymezení se Jiřího Kalfaře vůči obálce módního časopisu, který na své vydání, věnovaného módnímu aktivismu neumístil na obálku žádnou modelku tmavé pleti ani jiné velikosti než XXS.

 

 

Optimismus na závěr

Atmosféra celého fashion weeku se dá ale shrnout jako značně optimistická. Týden módy nyní totiž ukázal, že se na poli lokální tvorby tříbí další tvůrci – jako například Martin Kohout, Daniela Pešková nebo Natálie Dufková, kteří dokáží zaujmout potenciální zákazníky. Zbývá ještě dořešit obchodní aspekt tvorby českých designérů celkově, ale tento úkol už neleží na bedrech pražského fashion weeku. Ten svůj úkol vzdělávat a udržovat určitou kulturu v české módě opět bez výhrady splnil.

 

Čtěte více:

Všechny články věnované přehlídkám i street stylu podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku najdete pod štítkem #MBPFW.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24