Tradiční pánský dvouřadý blejzr má striktně předepsanou výchozí formu, barvu i doplňky. Jeho původní střih je odvozen z krátkého dvouřadého saka, jež v devatenáctém století tvořilo součást uniformy britského námořnictva. Jeho název prý pochází od válečné fregaty Blazer, jejíž kapitán nechal podobný oděv v roce 1837 ušít své posádce u příležitosti návštěvy královna Viktorie. Jednořadý blejzr naproti tomu žádnou vojenskou minulost nemá. Vyvinul se z klubového saka, které v 19. století nosili angličtí veslaři, ti z Cambridge (přesněji se jednalo o kluky z klubu Lady Margaret).
V dnešním světě však podobné definice ztrácejí na síle. Obzvlášť snažíme-li se vyhlížet šatník, který bude vyhovovat našim potřebám. Zkrácená délka, kontrast délek a inkorporace zdánlivě archivních střihu do hyper-urban stylingu jsou principy, které nás přitahují a které crop blejzr dokonale splňuje.
Na střihu tohoto zkráceného saka se daji kombinovat hned dva charakteristické styly. Záleží na provedení, jaké si vyberete. Blejzr z šifonu je na e-shopech dostupný s tříčtvrtečním rukávem v pastelových barvách. Je něžnější a jeho měkké kontury odkazují k odlehčeným ženským siluetám. Ten z bavlněného plátna s prodlouženou délkou rukávů je vidět většinou v černém provedení a vyzývá k výstřednostem.
Crop blejzry výrazně prodlužují postavu a vytváří příjemně narušující element každého stylingu. A díky oblibě mezi celebritami (s radostí a také grácií je vynáší například Bella Hadid) se skrze sociální sítě rychle propíjejí i do každodenního šatníku mas. Je skoro až s podivem, že pomyslná oděvní fosilie, jakou blejzr je, stále rezonuje i v rozhraní soudobého vkusu. Kousek, který si našel cestu z paluby britských námořníků přes kampusy prestižních amerických univerzit až do obchodních galerií...