Všechno nejlepší, Diane von Furstenberg!

 

Její ikonický kousek se původně vyráběl z žerzeje nebo hedvábí, a proto představovali pohodlí, které bylo tou dobou tak žádané. Od představení zavinovacích šatů v 70. letech proto neopustily mola módních týdnů, a návrhářka je ortodoxně předvádí v rámci všech svých kolekcí coby nestárnoucí bestseller. Není divu – jsou elegantní, lichotí každé postavě, a tvoří tak klasiku, kterou si žena může obléknout v libovolném věku. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zavinovací šaty před DVF

Ačkoli se často tvrdí, že Diane von Fürstenberg „vynalezla“ zavinovací šaty, kurátoři a historici se shodují na tom, že se nejednalo o zcela inovátorský design. V době Velké hospodářské krize již existoval velmi podobný kus pod názvem „Hooverettes“, a opomenout nemůžeme ani opravdu první zavinovací šaty s dlouhým rukávem a mašlí vepředu od italské ikony Elsa Schiaparelli, které je představila již ve 30. letech. Zmínit však můžeme i Claire McCardell (40.léta), jejíž originální „popover“ design se stal základem pro různé druhy pozdějších zavinovacích šatů.  

 

 

New York - město, kde není nic nemožné 

Diane von Furstenberg se narodila v Bruselu, v patnácti letech nastoupila na internátní školu v Anglii kde studovala španělštinu, a následně přestoupila na studium ekonomiky na Ženevské univerzitě. Tam potkala svého budoucího manžela, prince Eduarda Egona Petera Paula Giovanniho Prince zu Fürstenberg. S ním se koncem 60. let přestěhovala do New Yorku, kde se stala součástí (nejen) umělecké, americké elity. Zvláště důležitým kontaktem v životě Diany von Furstenberg byla však legendární šéfredaktorka amerických módních magazínů Diana Vreeland.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Byť hnutí hippies neodpovídalo zcela estetice ani životnímu stylu návrhářky, měla velký cit (a zájem) o módu, nakoupila látky z jersey, potiskla je vzory a poslala do módních magazínů. Krátce poté obdržela dopis od Diany Vreeland, která byla jejími návrhy nadšená. Napomohla tomu však i herečka Cybill Shepherd, která si je v roce 1975 oblékla ve filmu Martina Scorseseho Taxi Driver. O rok později byla již Furstenberg na obálce Newsweek a Wall Street Journal. S úspěchem zavinovacích šatů si otevřela i business s kosmetikou na Madison Avenue, a již v roce 1997 představila kolekci nábytku. V průběhu několika let, počínaje polovinou 70. let, začala Furstenberg licencovat své jméno, a to především výrobcům zavazadel a brýlí. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Profesní odmlka a návrat k módě 

Několik let nato se návrhářka profesně odmlčela. V roce 1983 se rozvedla s manželem, prodala mimo jiné svou kosmetickou značku, a přestěhovala se Paříže, kde pracovala jako nakladatelka. Tam vydala v 90. letech několik "coffetable" knih: Beds (1991), The Bath (1993) a The Table (1996), které obsahovaly interiérový design celebrit. Koncem 90. let se však vrátila zpět do New Yorku, vykoupila zpět svou linii šatů, a o rok později vydala svůj osobní a business memoár s názvem Diane: A Signature Life. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Styl Diane von Furstenberg cílí na ženy, které potřebují vypadat reprezentativně, a přitom nezapomínají na feminní element. Jedná se proto o komplexním design, který optimálně vystihuje styl značky stejně, jako “malé černé” od Coco Chanel. Hodí se na různé příležitosti, a jsou jednoduše kombinovatelné s libovolným stylem a různými kusy oděvu. Patří proto mezi "the best of" 20. století a rozhodně i must-have kus do šatníku každé ženy. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Máte dost princezen? Je čas na krimi seriály s ženami v hlavní roli!

Pyšná, princezna, princezna se zlatou hvězdou na čele, Princezna ze mlejna…Nic proti pohádkám, ale Vánoce jsou přeslazené nejen díky cukroví.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24