Největší múzy Yves Saint Laurenta

Těžko hledat návrháře, který dokázal takovým způsobem ovlivnit módní svět. To jméno rezonuje, jen když ho vyslovíme: Yves Saint Laurent. Jeho dřívější umírněný přístup se v průběhu let proměnil na rebelantský až revolucionářský, kdy bořil stereotypy a staré módní pořádky. V průběhu celého života byl obklopen ženami, které ho inspirovaly a napomáhaly formovat podobu a odkaz značky jaký známe dnes. Do téměř každé z dnes již ikonických kolekcí, je vetknut dotek jedné z mnoha Laurentových múz. 

Mohlo by se vám líbit

Louis Vuitton: Muž s kufrem, kterému se podařilo téměř nemožné

Pravděpodobně byste těžko pohledali někoho, kdo nezná monogram dvou písmen LV, či ikonickou barevnou kombinaci hnědé a béžové. Historie Louis Vuitton začala skromnými začátky, při pohledu na které je těžké uvěřit, že dnešní kolosální úspěch značky je na nich postaven. A za vším hledejme muže s kufrem.
elle.cz

Cathrine Denevue

Mladá nadaná francouzská herečka navštívila Laurentův ateliér poprvé ve svých pětadvaceti letech, když potřebovala navrhnout šaty při příležitosti setkání s anglickou královnou. Zlomový okamžik nastal v roce 1965, kdy návrhář představil kolekci šatů inspirovanou motivy Pieta Mondriana. Cathrine se stala modelkou této již ikonické kolekce. O rok později předvedla revoluční Le Smoking, který byl součástí haute couture kolekce.

Od druhé poloviny šedesátých let začal Yves navrhovat kolekce inspirované safari a Afrikou, které si madame Denevue prosadila při natáčení filmů Šamáda. Herečka sama se nerada nechala označovat jako Yvesova múza. Podle ní to byly právě Betty Cartoux a Loulou de la Falaise. Za celou dobu jejich přátelství "zradila" Laurenta pouze jednou, a to v době, když vydával parfém Opium. Cathrine tehdy spolupracovala se značkou Chanel na kampani pro parfém N°5. Jejich platonický vztah pokračoval až do Laurentovy smrti v roce 2008.

Catherine Deneuve

Betty Catroux

Štíhlá vysoká blondýnka s tajemným vzhledem okouzlila nejednoho muže, ale v případě Yves Saint Laurenta se jednalo o něco hlubšího, intenzivnějšího. Vůbec poprvé se setkali v roce 1967 v pařížském gay klubu, kde na sebe Betty okamžitě strhla Laurentovu pozornost. Vztah mezi nimi byl jedinečný, plný napětí a vášně. Považoval ji za svoje dvojče, protože je spojovalo duševní spříznění.

Oba nenáviděli běžný život a mnohem raději žili jako bohémové, ve víru noci a neutuchající zábavy. Přestože sama Betty tvrdila, že módu nijak zvlášť neprožívá, stala se módní ikonou dvacátého století. Její chlapecký vzhled měl v sobě stále velkou dávku ženskosti, kterou skrývala androgynním stylem oblékání. Nepotrpěla si na označení múza, které v té době ještě nebylo tolik skloňované jako dnes. I přesto Laurenta inspirovala spíše v tvorbě pánských kolekcí. Doprovázela Yvese po celý jeho život a s jeho značkou je spojena až do dnešních let.

Loulou de la Falaise

Loulou de la Falaise

Tato drobná šarmantní žena propadla módnímu světu jako velmi mladá. Od té doby se móda stala náplní jejího života. Její vášeň ji vedla k navrhování látek pro světoznámého návrháře Halstona. V roce 1968 se poprvé setkala s Yves Saint Laurentem a toto setkání se stalo zásadním pro ně oba.

Okamžitě ho okouzlila svým šarmem a neotřelým způsobem oblékání – její modely tvořily hlavně kousky z blešího trhu. Přes svůj aristokratický původ žila velmi uvolněným způsobem života, který byl blízký i slavnému návrháři. Společně s Betty Cartoux byly nerozlučná trojice. Od roku 1972 se Loulou podílela na tvorbě šperků a úpletů pro Laurenta. Sám Laurent se jednou zmínil, že bez jejího vlivu by jeho tvorba neměla nádech lehkosti a svobody. Společně s Yvesem pracovala dalších třicet let až do roku 2002, kdy byla představena jeho poslední haute couture kolekce. 

 

Autor: Matyáš Matlach

Zdroje: Wikimedia Commons, Elle.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24