Avšak co to vlastně znamená ten „skutečný módní trend”? To záleží na souvislostech doby. V té dnešní je móda poměřována tím, jak dokáže být atraktivní. Ne v ulicích, ne na přehlídkách, ale na sociálních sítích. A proto v této oblasti současně převládá satira.
Satirické přetváření běžných či bizarních předmětů naší každodennosti se stalo efektivní metodikou designerských studií i influencerů. Satira i nadsázka ostatně byly součástí módy od úplného počátku, vytvářely dojem extravagantní a zcestné libůstky, za níž je móda stále v některých sociálních skupinách považována. S jejich hranicemi pracoval už Jean Paul Gaultier, když muže oblékal do sukní nebo Martin Margiela, který vytvářel šaty z autopotahů. V přesycené vizuální době však módní satira přesahuje dosavadní limity a vrací do hry - skoro s týdenní pravidelností - předměty, s nimiž jsme se už dávno rozloučili, nebo které nám přišli natolik bizarní, že jsme nad nimi v módních souvislostech ani neuvažovali.
A proto jsou tady takzvané mood rings. Trend z davu. Představuji zároveň slabost některých módních influencerů pro ezoterické doplňky, které rovněž vládnou trendové paletě. Na červeném koberci je vynesla modelka Paris Jackson či herečka Chloe Sevigny. Na TikToku existují profily výrobců těch domácích, které se na Etsy prodávají za sto dolarové částky.
A řeč není už jen o obyčejných kroužcích, ale i o imitaci koktejlových prstenů s kameny, které zvládnou měnit barvu přesně podle toho jak se cítíte. (Opravdu?)
Překvapují vás svou estetikou? Tak to je v pořádku, neboť v případě těchto posledních trendů zdaleka nejde o estetiku, ale o jakýsi statement. Přidává na osobnosti tam, kde se její nedostatek těžko vyvažuje skutečně strukturovaným stylem. Mood rings proto, bez nadsázky, zastupují pomyslnou stylovou berličku doby. A to není přehnaný soud. Každá doba má svou.
Mood rings je proto třeba brát s nadsázkou… Jako vtip, jako kolorit, jako nevšední důkaz o lidské vynalézavosti a o tom, že se diskuze nad tím, co je a co není módní stále více přesouvá mezi lidi, do konverzací na platformách a do ulic. A v rámci tohoto demokratizačního procesu rezonují v módě další ujeté doplňky, vedle přívěsků s egyptským symbolem „Ank“, poutka na mobilní telefony a náhrdelníky z krystalů. Vše se točí kolem záměrně stylizovaného kýče, který se lépe přijímá než kurátorovaný slušivý styl. Ale i tyto roztomilé nevkusnosti se však mohou stát součástí dramaturgického a vkusného celku. Určitě si je proto dopřejte a bavte se!