Stella McCartney se narodila v Londýně Paulovi McCartneymu a jeho tehdejší ženě Lindě a své křestní jméno zdědila po prababičkách z matčiny strany. V rodném městě se ale rodina příliš nezdržela. Jako malá tak Stella cestovala s rodiči po celém světě. Když však náhodou byla doma, prolézaly se sestrou Mary (portrétní fotografkou a ambasadorka projektu Green Monday) matčinu skříň a s nadšením zkoušely její oblečení. U Stelly později fascinace přerostla v celoživotní poslání. „Máma tehdy nosila modely Chloé, všechny je nakoupila v sedmdesátých letech, takže pro mě inspirace, když jsem do Chloé nastoupila, vycházela čistě a jedině z mámina šatníku,” vzpomíná návrhářka pro Der Kurier.
Coby kreativní ředitelka značky nastoupila v roce 1997. Její předchůdce, Karl Lagerfeld byl v té době ohledně jejího jmenování skeptický. Nicméně Stellina první show na ‚‚pařížských molech‘‘ zaznamenala obří úspěch. Návrhářka tehdy přehlídku věnovala své vážně nemocné matce, která v roce 1998 zemřela na rakovinu. To právě Linda jí na začátku poradila, aby se vydala na dráhu designérky. Když byla Stella ještě teenager, zařídila jí první stáž u návrháře Christiana Lacroix. Později studovala módní design na Central Saint Martins a už tam jí bylo jasné, že chce módu nejen ovlivnit, ale i výrazně změnit. „Pamatuji si, že mi vše přišlo strašně zastaralé, divila jsem se, jak věci ve skutečnosti fungují a říkala si, copak ostatním nedochází, že nikdy nebudeme mít dostatek všeho,” přiznává Stella v jednom z rozhovorů pro BoF.
Pouhé dva roky po promoci v Chloé skončila. Před odchodem ale prosazuje důležité předsevzetí pro celou značku. Ve všech kolekcích se jak stávající, tak budoucí návrháři brandu vzdají kůže a kožešin. Poutá pozornost a nesetkává se jen se souhlasem. Když po letech navrhuje pro Gucciho, tehdejší umělecký šéf Tom Ford se ji prý pokusil od jejího rozhodnutí ve službách florentinské značky odradit. Oba teď ale pojí blízké přátelství a sám Tom se posléze kožešiny vzdal.
Stellino přesvědčení o ekologické módě také vychází z dětství a vlivu matky Lindy. Na udržitelné farmě, kde vyrůstala, sledovala matčinu snahu o dobré životní podmínky pro zvířata. Linda McCartneyová byla zarytou aktivistkou obhajující práva zvířat a prohlásila se za vegetariánku dlouho předtím, než byla vegetariánská a veganská strava tak běžná jako dnes.
Ve svém ekologickém odhodlání se Stella nevzdává. Před pandemií donutila šéfa Adidasu Kaspera Rørsteda k produkci exkluzivních stoprocentně recyklovaných oděvů. Zatím tedy jen dvou: Infinite Hoodie mikiny a Biofabric Tennis Dress šatů, které tvoří svébytnou limitovanou edici. „Jsou to první kusy experimentující s principem cirkulární výroby,“ říká návrhářka. Volá tím po změně a chce inspirovat i další producenty.
Kvůli náročnosti výrobního procesu však zatím nelze ani jeden z kusů produkovat ve větším množství a edice tím pádem nebyla určena k veřejnému prodeji, fanoušci si ji mohli pořídit pouze on-line na stránkách výrobce. Jde tedy o odvážný krok, zatím však pouze symbolický.
Snaha ale vždycky dává smysl. Stella totiž přináší diskuzi i tam, kde jsme si ji doposud nedokázali představit. Naposledy se účastnila ‚‚anti-fur‘‘ protestů v Miláně, přímo v módním epicentru zarytých značek, které stále pracují s kůží a kožešinou. Takové nasazení činí její odkaz tak důležitým a ceněným!