Koupili jste nedávno padělek? Potom jste na tom jako 1 z 10 lidí v EU

 

Pandemie koronaviru a zvyšující se online prodeje vedly k tomu, že si nyní nemůžeme být nikdy stoprocentně jistí pravostí zboží, jež si objednáváme. Podle nové zprávy Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) téměř 10 % tázaných v průzkumů uvedlo, že se nechali zlákat ke koupi padělaného zboží za posledních 12 měsíců a až 33 % nad jeho pravostí vážně uvažovalo.  

Průmysl s “fake” zbožím představuje zhruba 6,8 % veškerého dovozu do EU a má celkovou hodnotu neuvěřitelných 121 miliard, takže jde o opravdu velký byznys, který se týká všech odvětví - od kosmetiky, přes módu, hračky, vína, nápoje, elektroniku až po farmaceutické výrobky... 

Mohlo by se vám líbit

Hot Trend - folklor je zpět!

Móda se vrací ke kořenům. A to jak k těm národním, tak rodinným. Vítejte ve světě, kde prim hrají výšivky, ruční práce a poklady z babiččiny skříně.
elle.cz

Když se však podíváme na data z roku 2019, která byla zveřejněna ve zprávě: “Prosazování práv duševního vlastnictví v EU” zjistíme, že bylo zabaveno přibližně 72 milionů falešných položek, což ve skutečnosti znamenalo 21 % procentní snížení počtu zabavených věcí na celnici ve srovnání s 91 miliony položkami v roce 2018. Takže jakto, že stále kupujeme více padělků, když by jich mělo být na trhu méně?  

I přes velké snížení počtu falešných položek zadržených v EU je jejich odhadovaná hodnota oproti loňským letem v podstatě neměnná. Alespoň to zjistil EUIPO. Znamená to v podstatě jediné, že se padělají stále dražší a luxusnější výrobky

Poslední čísla z EU přicházejí pár let poté, co se úřad EUIPO zapojil do první studie svého druhu (2013), která zkoumala vnímání duševního vlastnictví spotřebiteli, a to včetně jejich názorů na padělané zboží. Po dvouletém sběru dat odborníci zjistili, že zatímco většina lidí v Evropě věří, že ochrana duševního vlastnictví je důležitá, protože přispívá ke zlepšování a zaručování kvality výrobků a služeb, celá jedna třetina dotázaných byla přesvědčená o tom, že padělání má i své světlé stránky a může fungovat jako způsob zachování kupní síly či jako akt protestu proti velkým prémiovým brandům a nevyváženému ekonomickému systému.  

Tyto konkrétní názory jsou však z průzkumu z roku 2013 a EUIPO tvrdí, že Evropané se stále rozvíjejí a nyní už se přiklánějí spíše k prvnímu tvrzení a jsou stále více a více proti padělání. Takže pokud patříte mezi jednoho z deseti lidí, co si během koupily fake, bylo to omylem či plánovaně?

Mohlo by se vám líbit

Kabelky jsou nyní lepší investice než umění

Ne všichni umělci mají v ruce štětec, někteří ho vyměnili za nůžky, aby se mohli věnovat jedné z našich největších obsesí - kabelkám. A nyní se tato posedlost doslova vyplatí!
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24