Módní dům Dior nám vždy měl co říct. Jeho zakladatel dal světu po druhé světové válce naději na budoucnost a rehabilitoval ženskost v její nejryzejší formě. I každý následník Christiana Diora – ať už v podobě Yvese Saint Laurenta, Gianfranka Ferrého, či Johna Galliana – byl oddaný služebník ženské krásy. Elegantní, tradiční, dramatická nebo minimalistická, každý ji vnímal po svém. Vždy to však byl pohled čistě mužský.
V roce 2016, přesně po sedmdesáti letech od založení značky, se do jejího čela na pozici kreativní ředitelky postavila žena. Hrdá, zkušená a s jasnou společenskou vizí. To, že výběr padl na rodačku z Říma, jež pracovala v módní sféře od roku 1989 a posledních sedm let s kolegou Pierpaolem Picciolim stála za tvorbou domu Valentino, bylo pro mnohé překvapením. Samotná Maria Grazia Chiuri k tomu v jednom z rozhovorů poznamenala, že je to divný průmysl, když někoho zaskočí, že značku, která tvoří především pro ženy a kterou tvoří z větší části také ženy, bude nyní vést ona. Jako vždy přímá a s názorem… A přesně takové by nás všechny chtěla vidět.
O tom, že Dior dostal zcela jinou energii a že se začala psát nová éra, dokázala hned svou první kolekci pro jaro a léto 2017. Na jednom mole totiž došlo ke střetu něžné průhlednosti a pohádkových šatů hodných lesních víl se strohými, jednoduchými liniemi a především se všeříkajícími slogany „We all should be feminists“. To byla výzva! Tričko nesoucí název stejnojmenné eseje, jejíž autorkou je nigerijská spisovatelka a feministka Chimamanda Ngozi Adichi, se mimochodem stalo absolutním bestsellerem. Jestli za to může Rihanna, která se v něm objevila na Instagramu, nebo silná myšlenka, je nepodstatné. Dnes už je to ikonický kousek, jenž se jednou provždy zapsal do módní historie.
Co show, to poslání
Rok se s rokem sešel a Maria Grazia Chiuri všechny utvrdila ve směru, který nabrala. Přehlídku kolekce na jaro a léto 2018 zahájila modelka a malířka Sasha Pivovarova v pruhovaném triku s nápisem „Why Have There Been No Great Woman Artists?“, který odkazoval na feministickou esej tentokrát americké historičky Lindy Nochlin, s jehož výtiskem následně odcházel každý účastník show. Italská návrhářka tak znovu jasně dala najevo, že nechce tvořit pouze líbivé modely, ale pomocí módy také upozorňovat na mnohem hlubší a významnější záležitosti.
... více se dočtete v novém čísle magazínu ELLE, který vám doručíme přímo do vaší schránky s poštovným ZDARMA.
ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA
Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)