Diet Prada začínal jako anonymní instagramový účet, který působil jako vtipný hlídací pes módního průmyslu. Upozorňoval na návrháře, kterí kopírovali jeden druhého, ukazoval nepěkná zákulisí nablýskaného světa fashion a ještě to všechno vtipně komentoval. V jistý moment se odhalilo, že za účtem stojí dvojice Tony Liu a Lindsay Schuyler, kteří sami působí jako módní návrháři.
I když už jejich identitu známe, ochráněn před jejich ostrým jazykem není nikdo. V posledním roce si ale berou na paškál především rasistická obvinění, jejich feed během jarních nepokojů spojených s násilím na Afroameričanech a podporou hnutí Black Lives Matter, byl online baštou společenské revoluce. Na podporu vévodkyně Meghan, která v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfrey prohlásila, že britská královská rodina je rasistická, Diet Prada zveřejnila fotky prince Williama a jeho manželky Kate, které během zahraniční návštěvy v Tuvalu, nesou na nosítkách osoby tmavé pleti.
S módním domem Dolce&Gabbana měla ale dietní Prada problém už delší dobu a důvody jsou také osobní, jak se dočtete níže. S ohledem na módní dům, nejostřeji Diet Prada kritizovala video z roku 2018, které inzerovalo přehlídku resort kolekce v Šangaji. Zobrazuje Asiatku, která se pokouší sníst pizzu hůlkami za doprovodu mužského hlasu v pozadí, který se ptá, zda to pro ní „není příliš velké". Po jeho uveřejnění na sociálních sítích se strhl opravdový skandál. Jedni tvrdili, že je trapné si o Asiatech myslet, že nedokáží jíst pizzu, jiným se zase zdá komentář k videu s nevhodným sexuálním podtextem.
Jen pár hodin před přehlídkou v Šangaji to byla právě Diet Prada, kdo zveřejnil výměnu zpráv s Stefanem Gabbanou, který se v nich velmi kriticky vyjadřoval s ohledem na Čínu a její společenskou kulturu. Show byla zrušena, Gabbana se musel omluvit a...o několik měsíců později módní dům majitele Diet Prady zažaloval o 556 miliónů eur za celkový rozsah způsobených škod.
Zajímavé také je, že Tony Liu a Lindsay Schuyler ve sporu zastupuje zdarma institut módního práva v rámci Fordhamovy univerzity. Zakladatelce institutu Susan Scafidi připadá kauza jako „nehorázná z mnoha důvodů". Podle ní je nelogické, aby se módní dům za své chování nejdřív omluvil, a pak za nějaký čas podal žalobu.
Tony Liu, kteří tvoří polovinu dua Diet Prady, nese obecně špatně vlnu nenávisti, která podle něj zaplavuje už delší dobu americkou veřejnost směrem k asijské komunitě. „Jsem členem etnické skupiny, která je ve Spojených státech velmi často nepochopena. Opakování stereotypů vede jen k násilí a rasismu obecně," řekl australské ELLE.
Před několika málo dny účet Diet Prady na Instagramu odjistil další „bombu" spojenou s xenofobním přístupem k Asiatům. Jednalo se o staré tweety Alexi McCammond, politické reportérky, která byla právě jmenována šéfredaktorkou Teen Vogue, které se z módního magazínu pro náctileté přemenilo do aktivistického média. Ve svých postech na Twitteru, které jsou deset let staré, novinářka píše o „hloupých Asiatech" nebo co má dělat, aby se neprobudila s „očima oteklýma jako Asiatka". McCammond se za své dekádu staré prohřešky, které měla napsat ve svých šestnácti letech, omluvila, ale proti jejímu jmenování se postavilo asi 20 zaměstnanců z redakce.