Móda právě zažívá velkou revoluci. Poprvé za historii lidstva je kladen stejný důraz na to, jak oblečení a doplňky vypadají, jako na skutečnost, zda vznikly za etických podmínek. Nejde jen o vztah k přírodě, ale také k lidem, kteří ve fashion světě působí. Když slyšíme o férové výrobě, většinou si představíme továrny a dělníky, ale je nutné myslet i na další profese, bez kterých by módní průmysl nemohl fungovat. I jako návrhář, stylista, módní redaktor nebo PR specialista můžete zažívat situace, kdy po vás budou házet botami, systematicky se vám posmívat nebo vás prostě jen okázale ignorovat.
Bossing je passé, nebo?
V současném společenském klimatu, kde probíhají hnutí #metoo i #blacklivesmatter, je ale najednou přezíravé chování, bossing nebo chování ve stylu filmu Ďábel nosí Prada zoufale passé. Být arogantní, dávat nesmyslné úkoly a chovat se, jako kdyby práce v módním průmyslu byla stejně důležitá jako výzkum životně důležitého léku, je podobně out jako fotit se dnes na Instagram s papírovým kelímkem na kávu. Dnes letí designové cestovní termohrnky, které neškodí přírodě a emocionální inteligence.
Změna ovšem přichází pomalu a v lokálním kontextu ještě o něco později než v tom světovém. Před několika dny hlídací pes etického chování v módním průmyslu instagramový účet @dietprada zveřejnil post o šikaně, která probíhala v brazilské edici časopisu Vogue. V příspěvku se hovoří o soustavném ponižování, toxické kultuře na pracovišti a atmosféře, jejíž pouhá představa navodí úzkostné stavy.
Proč tedy v módním byznyse pracuje tolik, kulantně řečeno, složitých lidí? Je to úskalí kreativních profesí obecně, přitahují totiž osoby tvůrčí, ale také značně nevyrovnané. Pokud byste to rádi v tomhle odvětví zkusili, nenechte se odradit představou, že budete po poradě plakat na záchodě. Dostat se do prostředí nemilosrdně soutěživého, je důležitá lekce, díky které můžete osobnostně vyrůst. Chce to se ale důkladně připravit. I kdybyste nakonec zjistili, že móda není oborem pro vás.
Obrňte se vědomostmi i ignorancí
Pracujte nejen na svých faktických zkušenostech, ale i na takzvaných soft skills, tedy jemných dovednostech. Jak správně přijímat a dávat zpětnou vazbu, stanovovat si hranice, delegovat práci, vycházet s lidmi v týmu. Můžete to zkusit sami, ale protože většina z nás tyto dovednosti od dětství nijak nerozvíjela, potřebujeme s tím efektivně pomoct. Třeba od kariérního kouče, který pokud je skutečný odborník (hledejte takového, který má nejen byznysové, ale hlavně psychologické vzdělání), tak vás naučí získat od sebe samých odstup a brát si náročné zacházení od jiných méně osobně.
Módní průmysl potřebuje nejen redefinovat své nastavení nejen v otázkách výroby, ale také vedení. O kolegu či kolegyni, kteří dokáží obstát stresové situace, ale zároveň si chránit své psychické zdraví, bude zájem v jakémkoliv oboru, nikoliv jenom v tom módním. Takže pokud je kariéra ve světě fashion vaším snem, ale máte strach, že neustojíte všechny ty náročné šéfy ve stylu Anny Wintour, odhoďte obavy. Za prvé, Ďábel nosí Pradu je 14 let starý film a za tu dobu se mnohé změnilo. A za druhé móda nikdy nebyla přístupnější a inkluzivnější než je právě teď.
Se svěžím pohledem a upřímnými slovy Anit Noskové na konto módního průmyslu se nově můžete setkávat pod štítkem Jak to vidí Anit.