Začneme od začátku. Co je to inflace a proč bychom ji měli sledovat? Česká národní banka popisuje inflaci jako všeobecný růst cenové hladiny v čase. V praxi to znamená, že za stejný obnos peněz, který jste měli minulý rok, si toho letos koupíte méně. Inflace zkrátka způsobuje „znehodnocování” peněz. Inflaci se ČNB dlouhodobě snaží udržovat na 2 %, vloni průměrná inflace vystoupala na 3,8 %, nejvýše od poslední ekonomické krize v roce 2008. Dále se měří meziroční inflace, kdy se hodnota poměřuje ke stejnému měsíci před rokem. Meziroční inflace je 16 %, podle měření v květnu 2022 a v porovnání s květnem 2021. Pokud se vám zdá, že za méně věcí utrácíte více peněz než dříve, máte pravdu. Jak si zajistit finanční stabilitu v dlouhodobém horizontu?
Covid nás naučil, jak snadno lze přijít o pravidelný příjem. Možná to pro mnohé z nás byl popud k tomu začít si dávat stranou takovou částku, abychom přežili pár měsíců bez příjmu ze zaměstnání. Myslet jen na krátký časový úsek dopředu však nestačí. Jak zajistíme, že ve výhledu několika let své finance zhodnotíme a ochráníme je před inflací? Mít spořící účet je dobré, pokud chcete mít finance rychle k dispozici, ideálně slouží pro to, naspořit si na hezkou dovolenou nebo v případě výše zmíněného výpadu přijmu. Také s ním není spojené žádné riziko, vámi uložené finanční prostředky na účtu banky jsou vaše a vždy si je můžete znovu vybrat. Úrokové sazby na spořících účtech však nejsou tolik vysoké, aby bylo výhodné na nich nechat ležet vyšší částky. Peníze se vám totiž budou znehodnocovat o inflaci. Další variantou je investování. Pokud si myslíte, že je investování věda a musíte mít vystudovanou ekonomii, čtěte dál.
Investování je bohužel stále spojeno se spoustou předsudků, zejména ve vztahu k genderu – vnímáme ho jako doménu mužů. Jako ženy své finance ale dostatečně neřešíme. Podle dat společnosti Fondee jenom 16 % žen proaktivně řeší své finance, 14 % žen má plán na zajištění dostatečného důchodu a 22 % žen si na důchod spoří, ale ne dostatečně. Jenom 33 % žen s ostatními řeší své příjmy, ale jenom v případě, že to téma otevře někdo jiný a pouze 29 % žen má předem připravený finanční rozpočet. Pojďme společně změnit to, jak se ženy starají a přemýšlí o svých financích.
Kdy je nejlepší začít investovat? Lepší pozdě, než později. Začněte proto rovnou teď. Vaše první kroky by měly vést směrem vzdělání sebe sama v tomto oboru. Neznamená to, že musíte vystudovat ekonomii na vysoké škole, začněte se o obor zajímat, čtěte ekonomická média, zeptejte se odborníků ve svém okolí, absolvujte specializovaný webinář či masterclass. Pokud to ještě neděláte, začněte sledovat své příjmy a výdaje. Nepotřebujete žádnou speciální aplikaci, stačí si je zapisovat do excelu. Jednoduše tak zjistíte, kolik si můžete měsíčně dovolit investovat.
Nepotřebujete miliony, abyste začali zhodnocovat své finance. Věřte, že vám k investování stačí pár stovek. Např. investiční platforma do nemovitostí Investown nabízí možnosti investovat již od 500 Kč. Podobně můžete investovat s Fondee nebo Portu. Stačí si jen stáhnout aplikaci a začít. Na co je dobré si dát pozor? Investování s sebou nese vždy určitou míru rizika. Investujte proto tolik, kolik by vás v případě ztráty ekonomicky nebolelo a diverzifikujte své portfolio. Zjistěte si také všechny možné poplatky, které se pojí s investováním.
Zdroj: Česká národní banka, Fondee