Americký investor Warren Buffett říká, že rozdíl mezi úspěšnými lidmi a opravdu úspěšnými lidmi je ten, že opravdu úspěšní lidé říkají NE téměř na všechno. Dává tím důraz na to, abychom dokázali prioritizovat a dávat v životě prostor jen tomu, co je pro nás opravdu důležité. Jenže občas to může být těžké umět se rozhodnout, čemu dát prioritu, na co se zaměřit a co naopak ze svého života vyřadit. Hlavně, když se bavíme o práci nebo o kariéře.
Povolejte do služeb mentory
A právě v tu chvíli může pomoci natažená ruka od někoho, kdo má více zkušeností. Taková starší sestra, která si to prožila a pomůže vám vyhnout se velkým chybám, ze kterých se budete dlouho oklepávat. V pracovním prostředí to je mentor nebo mentorka. Mentor(ka) je průvodce. Někdo, s kým se čas od času potkáte a on vám jednou či dvěma větami může pomoct ušetřit si spoustu chyb a špatných investic, časových i finančních. Mentoring vás má posunout dál a pomůže vám akcelerovat, když se chcete kariérně posunout nebo třeba úplně změnit obor.
Konkrétní kroky, jak si takového mentora najít
Určete si své cíle a potřeby
Jaké jsou vaše kariérní nebo osobní cíle? Jaké dovednosti nebo zkušenosti potřebujete zlepšit? Jaká výzva vás čeká? To vše je důležité, abyste věděla, kde mentora(ku) budete hledat.
Identifikujte potenciální mentory
Toho můžete najít ve svém pracovním prostředí, v jiných firmách z vašeho oboru nebo na sociálních sítích. Třeba LinkedIn je v tomto ohledu velmi užitečný.
Navažte kontakt
Když najdete někoho, koho považujete za potenciálního mentora, spojte se s ním. Může to být prostřednictvím emailu, telefonu, sociálních sítí nebo osobního setkání. Během tohoto prvního kontaktu vysvětlete, proč si myslíte, že by byl skvělým mentorem, a popište, co doufáte, že z mentorství získáte.
Vytvořte si strukturu
Když najdete někoho, kdo je ochotný být vaším mentorem, je důležité nastavit strukturu a očekávání. Jak často se budete setkávat? Jaké jsou cíle? Jak budete komunikovat?
Řekněte si o kariérní pomoc
Říkat si o pomoc není známka slabosti, právě naopak. Ptejte se lidí okolo sebe, jak se dostali tam, kde jsou. Nechte si poradit od mentora nebo mentorky, kam může vaše profesní dráha směřovat.
O autorce
Aneta Martinek
Aneta je Co-founder & CEO největší české marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu. Během své kariéry nasbírala zkušenosti ve firmách jako Ogilvy, Economia nebo GrowJOB, byla na pozici CMO, součástí vedení a zorganizovala stovky eventů po celé ČR, kterými ročně prošlo přes 10 000 účastníků a vystupovaly na nich úspěšné osobnosti z českého byznysu. Roky se věnovala zdokonalování time managementu svého, ale i ve firmách, ve kterých působila, a na základě nabytých zkušeností napsala knihu Organizační porno – první českou knihu o time managementu pro ženy. Aneta je pyšnou mámou 3leté Amelie, ráda čte knihy, cvičí jógu a tráví čas se svou rodinou a dvěma psy – Speedym a Burritem. Na sítích ji můžete sledovat jako @an_martinek.
Zdroj: Autorský článek