Že vám jóga umí protáhnout tělo, zpevnit hlouběji uložené svaly nebo vás zklidní, protože se ponoříte hluboko do ásan (poloh), je logické. Říkáte si ale, jak může pouhé cvičení působit na váš endokrinní systém? Koncept hormonální jógy vymyslela brazilská psycholožka Dinah Rodrigues, která se józe věnuje prakticky celý dospělý život. A ačkoli by se mohlo zdát, že to není příliš mnoho let, protože Dinah právě díky józe vypadá fantasticky, věřte, že této dámě chybí do magické stovky pouhých pět let! Že funguje i její masterpiece ve sféře jógových praktik, svědčí i to, že Dinah měla v době vlastní menopauzy hormonální hladinu na úrovni dvacetileté ženy.
Jak funguje hormonální jóga?
Běžná hatha jóga umí působit díky vytrvalosti a intenzitě poloh na hluboko uložené svalstvo. Hormonální jóga s pomocí fyzického stlačování v ásanách a rozvibrování dechem konkrétních oblastí může aktivovat důležité orgány. Pro vaši představu přiblížíme, že mnoho poloh se provádí v předklonu, čímž se působí na vaječníky, protože je na ně vyvíjen tlak. Když navíc rytmicky dýcháte silným jógovým dechem, rozpohybují se okolní svaly, což vede i k aktivaci těchto ženských orgánů.
Hormonální jóga jako celek však pracuje s aktivací žláz s vnitřní sekrecí. Můžete takto působit nejen na pohlavní orgány, ale například i na štítnou žlázu, proto v tomto systému cvičení najdete i polohy na krásu, jedna samotná série pak velmi pomáhá i diabetikům. Ani pánům není tato jóga zapovězena, určité cviky posilují ženské i mužské libido. Mohou ji cvičit i děti, právě pokud je ohrožuje diabetes.
Jdeme na to!
Jestli chcete, aby vám tento typ cvičení pomohl, začněte určitě pod dohledem zkušeného lektora. I u nás dokonce najdete terapeuty, kteří prošli školením přímo od Dinah Rodrigues. Terapie podporuje přirozenou funkci hormonálních žláz a je založena na jógových pozicích, dechových i energetických technikách, které na sebe logicky navazují, aby se odblokoval problém. Jedině lektor vám poradí, jak správně cvičit a upozorní, co děláte špatně.
Hormonální jóga je podporou přírodní i klasické medicíny, pomáhá především s nepravidelností měsíčního cyklu, s otěhotněním a se symptomy menopauzy. Také zvládne potíže s premenstruačním syndromem, vyřeší syndrom polycystických vaječníků i dysfunkce štítné žlázy. Rovněž může pomoci při bolestech hlavy, poruchách spánku a jako každý typ jógy zlepšuje pružnost těla, uklidní mysl či zvyšuje kapacitu plic. Díky tomu všemu vám déle udrží i mladistvý vzhled.
Jak cvičit hormonální jógu?
Základní sestava vyloženě zaměřená na pohlavní systém trvá asi 30 minut a měly byste ji praktikovat opravdu denně. Doplňující polohy, kde najdete například cviky pro zeštíhlení, tzv. pět vln pro krásu nebo aktivaci látkové výměny, byste měla provádět alespoň třikrát do týdne. Nejde o nijak náročné cviky, nemusíte trhat rekordy v tom, jak moc se předkloníte nebo přitáhnete trup k nohám.
Pravidelným tréninkem se vaše forma zlepší, podstatná je však tenze na příslušné orgány a žlázy. Pracujete zde hodně s trpělivostí, protože v dané ásaně musíte po nějakou dobu vydržet a odpočítat si dechy. Jelikož využijete i meditační techniky, postupně se zklidníte, takže stres vás nebude popohánět dopředu, abyste to už měla za sebou. Všechno se vším souvisí. Praktikování této jógy se doporučuje spíš na ráno, protože se nabudíte, zažijete příval endorfinů, což před spánkem není optimální.
Zdroje: Dinahrodrigues.com.br, Hormonalka.cz, Youtube.com