Pokud si dlouhodobě zvyknete pracovat přesčas, o víkendech, svátcích i o dovolené, aniž byste si dokázali najít chvíle jen pro sebe, na svoje koníčky nebo jen na nicnedělání, k většímu úspěchu to nepovede. Podle studie Harvard Business Review vlastně spíš naopak: Brzy ztratíte jakoukoli motivaci, budete odvádět čím dál méně kvalitní práci, nebude spokojen váš šéf, ale ani vy, protože neustále jen pracovat, a přesto se zhoršovat, zkrátka není moc velká zábava.
Jestliže se v těchto řádcích poznáváte, jste to právě vy, komu offline dovolená dokonale prospěje. Dost možná jste totiž kousek od vyhoření. Potřebujete si odpočinout, načerpat nové síly, ale i myšlenky, abyste v tom, co děláte, zase byli dobří, a abyste v tom opět našli smysl a obnovili své nadšení. Třeba se tu i naučíte, že není třeba vždy vypnout na celý týden, dva nebo třeba měsíc, ale že obyčejný víkend bez práce není vůbec špatný nápad.
Dovolená se blíží. Jak se cítíte?
Pak jsou tu ale ti ostatní. Je tu ještě hrstka těch, kteří na dovolené celoročně žijí, protože mohou pracovat odkudkoli, ale ti už zpravidla dobře vědí, kdy si mohou dovolit nic nedělat. Pokud ne, budou se muset rychle vrátit domů a připojit se k obyčejným smrtelníkům, kteří mají 20 až 25 dnů dovolené ročně a s tím si musí vystačit. A rozhodnout se, zda během těch dnů úplně vypnou, anebo si práci vezmou alespoň částečně s sebou.
Neexistuje jedna rada pro všechny, protože je to hodně individuální. Velmi dobře ale pomáhá, když si uvědomíte, jak na vás působí týdny a dny před dovolenou, jak se obvykle cítíte v poslední den dovolené a jak ve dnech po návratu.
Off mode
Pokud vás blížící se několikadenní offline režim extrémně stresuje a před odjezdem téměř nejíte a nespíte, abyste vše stihli odbavit, a pokud se po dovolené hroutíte z plného inboxu a úkolů, které celý týden stály a teď se jim musíte zpětně věnovat, bude asi lepší, když si počítač přibalíte, a alespoň ráno a večer ho otevřete.
Stačí vyřídit to nejnutnější, získat přehled o tom, co vás čeká, co můžete případně na někoho rovnou přehodit, anebo vyřídit, když vás zrovna slunění a polehávání na chvíli omrzí. Podle USA Today si dokonce v tomto režimu volno mnohem více užijete. Totiž po ranní pracovní hodince se cítíte extrémně produktivní a máte pocit, že odpočinek je najednou opravdu zasloužený. A návrat domů příjemnější.
Nejlepší cesta? Oba přístupy střídejte
„Ani jeden z přístupů není jen správný nebo jen špatný. Oba mají výhody i nevýhody. A nefunguje to tak, že si každý z nás musí najít ten svůj, a ten pak navěky dodržovat. Vtip je naopak v tom vědět, kdy použít který. Na tom stojí úspěch, pohoda i radost ze života,“ říká provozní ředitelka technologické firmy Creative Dock Gabriela Teissing. Sama si v životě vyzkoušela obojí. Odjet do zahraničí s notebookem při ruce a každý den pracovat a neodpojit se. „Když ale cítím, že jedu na setrvačnost, jsem unavená, protože toho v práci bylo fakt hodně, anebo chci vyrazit jen se svým synem, je to přesně ta chvíle, kdy vypínám,“ dodává.
Kromě toho nikdy se od práce neodpojíte úplně. Když se ale na chvíli vymaníte z každodenní rutiny, může to být velmi přínosné i pro vaši kariéru. „Při každodenním shonu si luxus věnovat se jen svým myšlenkám nedokážu zajistit. Všichni přitom víme, že právě v těchto chvílích se v hlavě rodí ty nejlepší nápady. Ať už jde o to, jak vyřešit nějaký úkol, poskládat nový tým, nebo třeba jak doma předělat ložnici,“ dodává Gabriela.
Čím déle, tím víc off
Existuje ještě jedna zajímavá rada, podle níž se rozhodnout, zda letos na dovolené budete pracovat, nebo necháte počítač doma. Z rozsáhlého mezinárodního průzkumu rezervačního webu Booking.com vyplynulo, že čím dál více lidí jezdí do zahraničí na delší dobu a počítají s tím, že tu budou pracovat. Pokud totiž nemusí trávit pět dní v týdnu v kanceláři, mají zájem si svůj pobyt v destinaci prodloužit. 69 procent souhlasí s tím, že dobrý způsob, jak to udělat, je práce na dálku před dovolenou nebo po dovolené. V praxi to znamená, že si lidé dají třeba na dva týdny volno, ale aby mohli u moře zůstat, další týden tu pracují. Nebo naopak – týden práce, a pak zasloužené volno.
Zdroj: usatoday.com, wrike.com, hbr.org, booking.com