Meditujeme, pečeme chleby, otužujeme se a posloucháme motivační podcasty o tom, jak být lepší, ale realita je, že většinu času posledních týdnů trávíme u obrazovek – televizních, počítačových i mobilních. Právě tam se letos přesunulo také veškeré kulturní dění, které přežívá náročné období. Virtuální prohlídky galerií, live stream koncertů, přenosy z divadel a kin nebo vybírání knížek přes Whatsapp – při první vlně nezvyk, při druhé už na denním pořádku. Offline kulturu nám to nenahradí a stejně většinou skončíme s telefonem na pohovce, v posteli nebo na jogamatce a scrollujeme na Instagramu.
Tak to pojďme využít, ať si z toho odneseme trochu víc než chuť koupit si nové tepláky. Představujeme vám 8 profilů o designu, architektuře, filmu, historii a módě, díky kterým pak zazáříte při každém small talku na každé vernisáži. Protože ony zase budou. Opravdu!
#1 Alice Rawsthorn | @alice.rawsthorn
Uznávaná kritička a teoretička designu píše odborné knihy, články pro slavný deník The New York Times i čtivé posty na svůj Instagram. Každý týden si Alice Rawsthorn zvolí téma a od pondělí do neděle mu věnuje jeden příspěvek denně. Často jde o osobnosti designu, architektury nebo módy jako třeba Gio Ponti, Charles a Ray Eamesovi či Coco Chanel. Jindy se věnuje třeba ženám-designérkám či architektuře knihoven. A například se tady dozvíte, jak získala své jméno dnes tak trendy židle Wassily od Marcela Brauera.
#2 #SOSBrutalism | @sosbrutalism
Pragerovy kostky, budova Federálního shromáždění anebo Barbican Centre. Brutalismus je polovinou lidí obdivovaný, druhou pro změnu nenáviděný. A stejně paradoxní je to i s jednotlivými stavbami – některé čekají na demolici, jiné dostaly druhou šanci. Takže zatímco u nás právě probíhá demolice Transgasu, oblíbený švédský brand ACNE právě otevřel své nové sídlo v bývalé československé ambasádě ve Stockolmu – v brutalistickém masterkousku. #SOSBrutalism je databáze, která aktuálně obsahuje skoro 2 000 staveb z celého světa. A především je to platforma, díky které probíhá kampaň za záchranu těchto betonových kolosů.
#3 History Cool Kids | @historycoolkids
Bobbi Gibb jako první žena uběhla v roce 1966 Bostonský maraton. Tajně, protože v reakci na svoji přihlášku dostala zamítavý dopis, že ženy přece nejsou fyzicky schopné uběhnout takovou dálku. Profil History Cool Kids je plný příběhů obyčejných lidí, kteří se do učebnic dějepisu nikdy nedostali. Detektivní práci odvádí jeden jediný člověk, který si za čtyři roky získal přes milion followerů.
#4 Adam Štěch | @okolo_architecture
Profil Adama Štěcha, teoretika architektury a designu a hlavně neúnavného cestovatele, nás zavede do úžasných interiérů a hlavně přitáhne naši pozornost k detailům, kterých by si laické oko možná ani nevšimlo. Stručné texty označují jen to, co potřebujeme vědět – kdo, co, kdy a kde. Výsledkem je atlas modernistické architektury a designu, který dokumentuje tvorbu snad všech kontinentů.
#5 NITCH | @__nitch
Jack Kerouac, Ernst Hemingway, Frida Kahlo, Salvador Dalí, Meryl Streep, David Lynch, Charles Bukowski...Mohli bychom pokračovat do nekonečna. Tumblr a Instagramový profil NITCH vás bude pravidelně zásobovat intimními černobílými portréty slavných osobností a jejich inspirativními citáty.
#6 Nouvelle Vague FR | @nouvellevaguefr
Profil plný replik Catherine Deneuve, Jane Birkin, Anny Kariny a dalších ikon zlatých let francouzské kinematografie – nové vlny, tedy Nouvelle Vague. Upřímně, ne všechny filmy, které profil uvádí se dají označit za zástupce nové vlny a sem tam se objeví i ukázky současnějších filmů jako třeba trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí. Do konceptu ale naprosto zapadají a tipy na kvalitní filmy teď obzvlášť oceníme.
#7 Lost in History | @lostinhistorypics
Slavné osobnosti na fotografiích, které možná uvidíte poprvé, i úplně obyčejní lidé, kteří jsou prostě neskutečně cool. Profil Lost in History dokonale zachycuje tzv. zeitgeist, tedy ducha doby a při scrollování budete proplouvat jednotlivými dekádami od přelomu 19. a 20. století až po osmdesátky století minulého.
#8 Accidentally Wes Anderson | @accidentallywesanderson
Filmy amerického režiséra Wese Andersona rozpoznáte během pár minut díky jejich nezaměnitelné estetice. Dokonalá kompozice, pastelové barvy a svérázná, možná lehce zneklidňující atmosféra. Brooklynský fotograf Wally Koval na svém profilu zveřejňuje skutečná místa z celého světa, která vypadají jakoby vypadla z Andersenových filmů – stavby, přírodní scenérie nebo i obyčejné průhledy vlakem. Českou republiku zastupuje růžový Hotel Opera v Praze. Že jste si ho předtím nikdy nevšimli? Schválně se pořádně rozhlédněte až budete u tramvajové zastávky Těšín.